Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami
Koordynatorka ds. dostępności Muzeum Kinematografii w Łodzi dla osób z niepełnosprawnościami:
Magdalena Pelska m.pelska@kinomuzeum.pl
42 674 09 57 w. 151, 501 373 266
Kasa biletowa: tel. (+48) 42 203 24 50
Rezerwacja: kom. (+48) 451 159 143
Dział Edukacji i Kultury Filmowej: edukacja@kinomuzeum.pl
Dojazd
Dojazd tramwajem
Najbliższy przystanek tramwajowy: Piłsudskiego – Targowa.
Tramwaje linii 8,10A, 10B, 14 (przystanek Piłsudskiego-Targowa), tramwaje linii 12, 18 (przystanek Piłsudskiego-Kilińskiego). Wybrane kursy realizowane są przez pojazdy niskopodłogowe.
Odległość od przystanku do wejścia do muzeum wynosi około 150 metrów.
Szczegółowy rozkład jazdy tramwajów https://www.mpk.lodz.pl
Wyjście z przystanku prowadzi schodami lub windą do przejścia podziemnego. W przejściu podziemnym brak oznaczeń kierunków. Wyjście w stronę muzeum schodami lub windą jest w kierunku południowym i prowadzi do skweru Leona Niemczyka oraz Parku Źródliska 2. Wejście do muzeum znajduje się 150 metrów od przejścia podziemnego.
Dojazd samochodem
Przy furtce wejściowej do muzeum jest jedno oznakowane miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W otoczeniu muzeum brak miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Wzdłuż budynku muzeum na ulicy można zaparkować samochód, brak zakazu postoju. Brak opłat za parkowanie. Przy bramie wjazdowej są dwa miejsca dla autokarów turystycznych.
Około 200 metrów od muzeum znajduje się duży parking usytuowany naprzeciwko Szkoły Filmowej przy ulicy Targowej 61/63.
Dojazd rowerem
Droga rowerowa znajduje się 150 metrów wzdłuż alei Piłsudskiego. W głębi dziedzińca muzeum, przy budynku administracji umieszczone są stojaki rowerowe.
Wejście
Nawierzchnia wokół budynku wykonana jest z płyt chodnikowych oraz kostki brukowej, która może sprawiać trudność w dojściu do budynku osobom poruszającym się na wózkach oraz za pomocą kul i balkoników. Przed wejściem na chodnik znajduje się stopień o wysokości mniejszej niż 9 cm.
Do Muzeum prowadzi jedno wejście główne umiejscowione na zachodniej ścianie bocznej budynku. Kieruje do niego furtka, obok głównej bramy wjazdowej. Drzwi są szklane z elementami metalowymi, jednoskrzydłowe, otwierane na zewnątrz manualnie. Skrzydło drzwi wejściowych ma 116 cm.
Po lewej stronie przy szklanych drzwiach znajduje się dzwonek, z którego można skorzystać aby przywołać pracownika.
Wejście jest na poziomie ulicy. Brak stopnia przy drzwiach.
Komunikacja wewnątrz budynku
Kasa biletowa
Po wejściu do muzeum okienko obsługi wraz z kasą jest po prawej stronie z ladą na wysokości osoby na wózku inwalidzkim. Do muzeum i do kina obowiązują preferencyjne ceny biletów https://muzeumkinematografii.pl/dni-i-godziny-otwarcia-cennik, m.in. dla osób z niepełnosprawnościami. W każdy czwartek w godzinach 14.30 – 16 obowiązują ciche godziny, podczas których multimedia są przyciszone, nie są organizowane wydarzenia na wystawach.
Na wprost drzwi wejściowych są schody proste z poręczą na poziom -1 do szatni i do muzeum oraz na poziom 1 do sali kinowej. Schody są betonowe, nie pokryte żadnym materiałem.
Po lewej stronie zamontowana jest platforma windowa, która prowadzi na:
poziom – 1 szatnia i muzeum – przycisk numer 0,
poziom 1 sala kinowa – przycisk numer 1,
poziom 2 galeria wystaw czasowych – przycisk numer 2.
Wystawy
W muzeum są cztery kondygnacje z ekspozycjami muzealnymi pomiędzy którymi można poruszać się windą lub schodami. Znajdują się na końcu każdej kondygnacji.
Winda prowadzi na:
poziom – 1 ekspozycja stała – przycisk numer -2,
poziom 0 ekspozycja stała – przycisk numer 0,
poziom 1 ekspozycja stała– przycisk numer 1,
poziom 2 wystawy czasowe – przycisk numer 2.
Dojście do windy dla osób poruszających się na wózkach prowadzi z kasy przez ekspozycję stałą na poziomie -1. Po drodze jest jedna platforma schodowa.
Sala kinowa
Z platformy windowej do sali kinowej jest 5 metrów, nie ma progów ani schodów do pokonania. Do kina prowadzą drzwi jednoskrzydłowe, otwierane na zewnątrz, półautomatyczne o szerokości 100 cm, wykonane z drewna. Na widowni przy pierwszym rzędzie dostępne jest miejsce dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do pozostałych rzędów prowadzą schody z podświetlanymi progami. Sala wyposażona jest w pętlę indukcyjną. W wybrane dni odbywają się pokazy filmowe z audiodeskrypcją oraz napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
Szatnia
Szatnia znajduje się na poziomie -1. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szatnia z numerkami obsługiwana przez pracownika. Blat jest na wysokości około 90 cm. Przez cały rok dostępnych jest 15 samoobsługowych szafek zamykanych na kluczyk.
Toalety
W budynku muzeum znajdują się 2 toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową:
na poziomie – 1 na końcu kondygnacji po lewej stronie przed windą. Jest też tam przewijak dla dzieci.
na poziomie 2 na końcu kondygnacji w strefie wystaw czasowych, przy windzie
W toaletach pole manewrowe ma wymiar 100×180 cm. Uchwyt na prawo od muszli klozetowej. Lustro jest regulowane.
Systemy alarmowe
System alarmowy ma formę dźwiękową wraz z sygnałem wizualnym w postaci czerwonych migających pulsacyjnie lamp rozmieszczonych na ścianach bocznych przestrzeni muzeum.
Podczas alarmu również automatycznie opuszczają się kurtyny przeciwpożarowe na kondygnacjach przy windzie.
Procedura ewakuacyjna muzeum nie zawiera ścieżki ewakuacji osób z niepełnosprawnościami.
Wsparcie
Wideotłumacz
Osoby głuche i słabosłyszące mogą kontaktować się z pracownikami przez wideotłumacza. Połączenie online z tłumaczem Polskiego Języka Migowego jest dostępne w kasie muzeum.
Wózek
Muzeum posiada wózek inwalidzki do poruszania się po wystawach. Prosimy o zgłaszanie potrzeby bezpłatnego wypożyczenia wózka w kasie biletowej: rezerwacja@kinomuzeum.pl, 42 203 24 50.
Pętle indukcyjne
W kasie oraz w kinie znajdują się pętle indukcyjne.
Lupy powiększające
W kasie biletowej dostępne są lupy powiększające o średnicy 6 cm. Wypożyczenie jest bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Muzeum wyposażone jest w 5 sztuk lup.
Wejście z psem asystującym
Osoba z psem asystującym może wejść do muzeum.
Wsparcie asystenta
Muzeum oferuje pomoc asystenta, który wspiera osoby z niepełnosprawnościami w trakcie zwiedzania wystaw lub udziału w wydarzeniu. Prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby co najmniej 7 dni przed planowanym terminem u koordynatora dostępności; m.pelska@kinomuzeum.pl 42 674 09 57 w. 151 lub w kasie biletowej: rezerwacja@kinomuzeum.pl, 42 203 24 50.
Informacje na temat cen biletów, aktualnych wydarzeń i godzin zwiedzania są dostępne na stronie internetowej muzeum: https://muzeumkinematografii.pl/ oraz w kasie biletowej: rezerwacja@kinomuzeum.pl, 42 203 24 50.
- ETR Informacja o muzeum w postaci tekstu łatwego do czytania w formacie PDF
- ETR Informacja o muzeum w postaci tekstu łatwego do czytania w formacie Word
- ETR Informacja o muzeum w postaci tekstu łatwego w formacie mp3
- Deklaracja dostępności
- Raport o stanie zapewnienia dostępności muzeum
- Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami muzeum na lata 2024–2025 w formacie PDF
- Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami muzeum na lata 2024–2025 w formacie Word