Przejdź do treści
Czarny napis na białym tle: ,,Wystawa online 18 sierpnia Roman Polański".

90. urodziny Romana Polańskiego

18 sierpnia 2023 roku urodziny obchodzi Roman Polański – twórca, którego filmy – jak chyba żadnego polskiego reżysera – weszły tak licznie do kanonu światowego kina. Pierwsze etiudy zrealizował w 1957 roku w Szkole Filmowej w Łodzi (jako aktor pojawiał się w filmach już od 1953 roku), najnowsza fabuła – The Palace będzie miała premierę w tym roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Obiekty

Odkąd Muzeum Kinematografii w Łodzi powstało – w 1986 roku – pieczołowicie kolekcjonowaliśmy obiekty związane z twórczością Romana Polańskiego. W naszych zbiorach znajduje się kolekcja złożona z ponad 700 obiektów, to m.in. projekty kostiumów Anny Sheppard do filmu Oliver Twist, dokumentacja fotograficzna Jarosława Mazura z planu Piratów oraz piracka szabla, przekazana przez kaskadera Władysława „Dziunka” Barańskiego, popiersie Polańskiego przekazane przez charakteryzatora Waldemara Pokromskiego, a także plakaty do filmów reżysera prezentowanych na wszystkich kontynentach. Ich autorami są m.in. Rene Ferracci, Jean Michel Folon, Clément Hurel, Jan Lenica, Andrzej Dąbrowski, Rosław Szaybo i Andrzej Pągowski.

Wystawa online

Muzeum Kinematografii niejednokrotnie organizowało wystawy dedykowane Romanowi Polańskiemu. Wspomnijmy o Filmach Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym – prezentowanych i we wnętrzach Pałacu Scheiblera, i w Polsce, Europie, świecie, a także o albumach towarzyszących ekspozycji. Tym razem, po raz pierwszy w historii Muzeum, zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej. Zbudowaliśmy ją wykorzystując wybrane obiekty z naszej kolekcji, zapisy historii mówionych oraz archiwalia za Szkoły Filmowej w Łodzi – Partnera przedsięwzięcia.

Jak oglądać wirtualną wystawę?

Podzieliliśmy ją na 9 głównych części – wystarczy kliknąć dowolny obrazek. W każdej, oprócz obiektu głównego, znajdują się części Dowiedz się więcej . Tam znajdziecie dodatkowe obiekty. W dowolnym momencie możecie wrócić na początek rozdziału lub do strony głównej wystawy.

Otwarcie wystawy 18 sierpnia 2023
wystawa online Muzeum Kinematografii w Łodzi
Roman Polański. Wystawa online

Kuratorzy | Curators: Ewa Ceran, Joanna Zielińska, Jakub Wiewiórski
Realizacja wystawy | Production: Karolina Czepkiewicz, Anna Michalska, Julia Błażyńska, Łukasz Grygiel, Kornel Nocoń, Wojciech Wojtysiak, Mikołaj Zacharow
Podziękowania / Thanks: prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska, Marek Piestrak, Waldemar Pokromski, Piotr Pomostowski, Allan Starski, Krystyna Zamysłowska

Organizator: 

Partner: