Przejdź do treści

Pałac pełen bajek / The Palace of Animated Wonders

UWAGA! 
Od 2 października 2023 wystawa Pałac pełen bajek jest w modernizacji.
Wystawa w nowej odsłonie zostanie udostępniona zwiedzającym na wiosnę 2024 roku.


EN
The exhibition The Palace of Animated Wonders is undergoing modernizations. Reopening in the spring of 2024. 

Zobacz, jak zmienia się Pałac pełen bajek!

Demontaż wystawy

Wymiana oświetlenia

Cyklinowanie podłogi

Malowanie

Modernizację wystawy Pałac pełen bajek dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Łodzi.

Biała plansza. Czarne litery. Logotyp Miasta Łódź.

Pałac pełen bajek / The Palace of Animated Wonders

Pałac pełen wspomnień 

Bohaterami wystawy są najbardziej znane postaci z polskich filmów animowanych. To raj dla wszystkich, bez względu na wiek – starsi przypomną sobie czasy dzieciństwa, a młodsi będą mieli szansę poznać kultowych bohaterów, którzy pomimo tego, że mają kilkadziesiąt lat, w ogóle się nie starzeją.

Buda Reksia i igloo Pingwina Pik-Poka

Wystawa znajduje się na przytulnym drewnianym strychu, gdzie każdy bohater ma własny pokój. Można zobaczyć, jak swoją budę urządził zaradny Reksio lub przenieść się na biegun polarny wprost do igloo sympatycznego Pingwina Pik-Poka. To nie jedyna podróż, jaka czeka zwiedzających. Miłośników morskich wojaży zapraszamy za ster statku Bolka i Lolka, wyposażonego w prawdziwe liny okrętowe oraz koło ratunkowe.

Buda Reksia.
Na drewnianej podłodze stoi igloo. W nim postacie z bajki "Mały Pingwin Pik-Pok".

Wizyta w Dolinie Muminków

Najchętniej odwiedzanym rezydentem Pałacu pełnego bajek jest bez wątpienia Miś Uszatek. Zwiedzający mogą nie tylko zajrzeć do pokoiku sympatycznego niedźwiadka, ale również zobaczyć, co Uszatek trzyma w szafie. W pomieszczeniu stoi także łóżeczko ze słynną niebieską piżamką w kratkę, telewizor i oryginalna kukiełka misia z filmów realizowanych w Se-ma-forze. Niedaleko znajduje się jej powiększona replika w formie przytulanki. „Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci” – śpiewa Uszatek i szykuje się do snu, a tymczasem nad Doliną Muminków wschodzi słońce. Zdjęcie z rodziną sympatycznych trolli wraz z towarzyszącą im Małą Mi to wyjątkowa pamiątka. A nieopodal, pod samym sufitem, czyha szpieg z Krainy Deszczowców – czujnym okiem obserwuje samochód Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka, poszukującego zaginionego Baltazara Gąbki. To co, może mała przejażdżka zanim kucharz wróci? 

Techniki tworzenia animacji

Pałac pełen bajek to nie tylko okrzyki pełne zachwytu i radości, ale również solidna porcja wiedzy. Animacja lalkowa, rotoskopowa, wycinankowa czy motion-capture – technik tworzenia animacji jest wiele, zainteresowanym polecamy tablice z ich opisem dostępne na wystawie.

Miś Colargol. Widziany bokiem.
Muminki w otoczeniu kwiatów.