Przejdź do treści
Ścieżka uniwersalna Łódź filmowa

Spacer z przewodnikiem po całej ekspozycji muzealnej poświęconej Łodzi filmowej. Wspólnie poznajemy skarby kolekcji ilustrujące rozwój filmu i przemysłu kinematograficznego od końca XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Sięgniemy też po wynalazki sprzed ery ruchomych obrazków. Część z nich będziemy mogli uruchomić! Przewodnik oprowadzi również po aktualnych wystawach czasowych.

Kategoria: dla wszystkich

Zoetrop, będący częścią ekspozycji muzealnej.
Ścieżka tematyczna
nr 1
Wystawa czasowa
NOWA WYSTAWA JUŻ W MAJU!
Wystawa czasowa „Klimat VHS” będzie kapsułą czasu przenoszącą zwiedzających do przełomu lat 80. i 90. w Polsce. Przypomnimy miejsca niezbędne dla kształtowania się kultury wideo – prywatne wypożyczalnie kaset, stanowiska bazarowe z „piratami”, kulturę fanowską (figurki, gry planszowe z bohaterami kina akcji, przypinki, plakaty) oraz istotną funkcję lektora, dzięki któremu widzowie mogli zrozumieć filmy sprowadzane z zagranicy. Nie zabraknie materiałów audiowizualnych: zwiastunów z kultowymi aktorami, wywiadów ze specjalistami w temacie VHS.
W centrum kadru okładka kasety, ŚPIĄCA KRÓLEWNA I INNE BAJKI, którą trzyma mężczyzna.
Ścieżka tematyczna
nr 2
Spacer po Łodzi mieście atrakcji i filmu

Muzealny spacer rozpoczynamy od początków kina jako nowinki technicznej. Pokazujemy rozrywki końca XIX i początku XX wieku. Opowiadamy o narodzinach przemysłu kinowego, gwiazdach ekranu i pierwszych domowych seansach filmowych. Wspólnie sprawdzimy, dlaczego zabytkowe wnętrza pałacu fabrykanckiego stały się gotową scenografią dla licznych produkcji kinowych i seriali. Film to dzieło zbiorowe angażujące wiele osób i instytucji. Na wystawie obok reżyserów i aktorów poświęcimy uwagę przedstawicielom najróżniejszych zawodów filmowych: operatorom, scenografom, animatorom, montażystom, kaskaderom czy pirotechnikom. Prezentujemy obiekty związane z ich profesjami oraz finalnym dziełem pracy – gotowym filmem kinowym lub telewizyjnym.

Kategoria: szkoła podstawowa klasy 5–8, szkoła ponadpodstawowa, dla wszystkich 10+

 

Wystawa. Dwie kobiety przedstawione tyłem. Przed nimi banery ze zdjęciami. Powyżej napis: prezentacje autorskie.
Ścieżka tematyczna
nr 3
Poznajemy Muzeum Kinematografii
Zwiedzanie z przewodnikiem to muzealne opowieści o ruchomych i nieruchomych obrazach wyświetlanych dla widzów od czasów latarni magicznych, poprzez zabawki optyczne, aż do współczesnych seansów w kinie. Przyjrzymy się, jakie atrakcje dla dzieci i ich rodzin dominowały w XIX-wiecznej Łodzi i jak to sięzmieniało na przestrzeni lat. Opowieść prowadzimy w wybranych salach wystawy stałej Łódź Filmowa.
 
Kategoria: przedszkole i szkoła podstawowa klasy 1–4, rodziny z dziećmi

Kategoria: szkoła podstawowa klasy 5–8, szkoła ponadpodstawowa, dla wszystkich 10+

Wystawa "Łódź filmowa". Stara kamera.
Ścieżka tematyczna nr 4 Spacer po wnętrzach Pałacu Scheiblera śladami planów filmowych

Pałac Karola i Anny Scheiblerów i jego reprezentacyjne wnętrza stanowiły i wciąż stanowią plan filmowy do licznych produkcji kinowych i telewizyjnych. Oprowadzanie będzie okazją
do wysłuchania opowieści o rodzinie Scheiblerów – najbogatszych łódzkich fabrykantach II połowy XIX wieku. Przedstawimy historię rozrastania się rezydencji i zmian w eklektycznym  wystroju na przestrzeni lat. W czasie zwiedzania pałacowych pomieszczeń przedstawimy miejsca powstawania scen filmowych oraz występujących w nich aktorów. Spacer zakończymy przyjrzem się eksponatom muzealnym, które stanowią pamiątki po filmowych twórcach wspominanych podczas zwiedzania.

Autorka ścieżki: Dominika Ogłaska z Działu Edukacji i Kultury Filmowej

Kategoria: dla wszystkich 14+, rodziny z dziećmi

Wnętrze pałacu. Zbliżenie na pozłacane elementy. Kolumny przy których stoją kobiety, podtrzymując konstrukcję. .
Ścieżka tematyczna nr 5 Od jarmarku
do Oscara. Śladami łódzkiego przemysłu filmowego
od końca XIX wieku do drugiej dekady XX wieku

Uczestnicy poznają historię Gabinetu Iluzji braci Krzemińskich i pierwszych pokazów w Helenowie, rozwoju kinowej infrastruktury Łodzi w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz powojennego odrodzenia polskiego przemysłu filmowego na terenie Łodzi, Szkoły Filmowej i jej najsłynniejszych absolwentów, specyfikę Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz studia Semafor. Przyjrzymy się również zakładom Prexer oraz Studiu Opus Film, której produkcje doczekały się najbardziej prestiżowych światowych nagród.

Autor ścieżki: Paweł Hapka z Działu Edukacji i Kultury Filmowej

Kategoria: dla wszystkich 12+

W szklanej gablocie złota statuetka Oscara.
Ścieżka tematyczna nr 6 Hollyłódź- powstanie i rozwój polskiej fabryki snów

W II połowie lat 40. XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej, w Łodzi powstały instytucje kształcące filmowców oraz produkujące filmy i sprzęt dla kinematografii. Łódź pełniła funkcję nieformalnej kulturalnej stolicy Polski, a wraz z rozwojem licznych wytwórni stała się stolicą polskiego filmu. Czy zasłużyła na przydomek HollyŁódź?  Odpowiemy na to pytanie prezentując instytucje, miejsca, dokumenty i wspomnienia ludzi, którzy ją tworzyli. Pełne anegdot spotkanie zaczynamy od prezentacji oryginalnej statuetki Oscara, a podczas zwiedzania, zgodnie z receptą Hitchcocka, napięcie u zwiedzających będzie tylko rosnąć za sprawą takich filmowych skarbów jak rekwizyty z filmu Faraon, kostiumy z kultowych Krzyżaków, Podróży Pana Kleksa czy Seksmisji, lalki i rysunki z najsłynniejszych polskich filmów animowanych dla dorosłych…

Autor ścieżki: Robert Konsztat z Działu Edukacji i Kultury Filmowej

Kategoria: dla wszystkich 14+, rodziny z dziećmi

Na pierwszym planie projektor. W oddali rzucony przez niego obraz. W prawym rogu logo FINy.

Zasady zwiedzania z przewodnikiem:

 • w dniach i godzinach otwarcia muzeum: środa – piątek od 9:00 do 16:00, sobota – niedziela od 11:00 do 18:00 po ustalonym wcześniej terminie;
 • czas trwania: ścieżka uniwersalna – 75 minut, ścieżki tematyczne – 50 minut;
 • zwiedzanie odbywa się w grupach do 15 osób plus przewodnik;
 • grupa, która spóźni się ponad 20 minut może nie zostać przyjęta;
 • opiekun ma obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w muzeum.

Zasady rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem:

 • rezerwacje są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, telefonicznie 42 674 09 57 lub e-mailowo: edukacja@kinomuzeum.pl lub osobiście w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi przy pl. Zwycięstwa 1;
 • prosimy o dokonywanie rezerwacji z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem;
 • prosimy wybrać jedną z dostępnych ścieżek zwiedzania – w razie wątpliwości doradzimy;
 • zajęcia należy potwierdzić lub odwołać najpóźniej na 72 godziny przed jej terminem;
 • prosimy o przyjście 10 minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania.

Przy rezerwacji prosimy o podanie:

 • preferowanego dnia i godziny zajęć;
 • tematu ścieżki zwiedzania;
 • wieku i liczby uczestników;
 • nazwy instytucji;
 • kontaktu do opiekuna grupy;
 • dodatkowych potrzeb grupy.

Koszt zwiedzania z przewodnikiem do 15 osób:

 • ścieżka uniwersalna Łódź filmowa – 120 zł.;
 • ścieżki tematyczne – 100 zł.;
 • dodatkowo każdego uczestnika obowiązują bilety wstępu do muzeum zgodnie z cennikiem. (link)
 • płatność: w dniu przybycia w kasie muzeum kartą płatniczą lub gotówką. Płatność przelewem do uzgodnienia indywidualnego.