Przejdź do treści

Zwiedzanie z przewodnikiem

Ścieżka uniwersalna Łódź filmowa

Spacer z przewodnikiem po całej ekspozycji muzealnej poświęconej Łodzi filmowej. Wspólnie poznajemy skarby kolekcji ilustrujące rozwój filmu i przemysłu kinematograficznego od końca XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Sięgniemy też po wynalazki sprzed ery ruchomych obrazków. Część z nich będziemy mogli uruchomić! Przewodnik oprowadzi również po aktualnych wystawach czasowych.

Kategoria: dla wszystkich

Ścieżka tematyczna
nr 1
Wideoświat.
Powrót do kaset VHS

Obiekty i scenograficzne aranżacje na wystawie odzwierciedlają ówczesną kulturę wideo. Stanowisko bazarowe przypomina warunki, w jakich sprzedawano nielegalne wydania kaset. Odtworzona wypożyczalnia przywołuje świątynię „wideofilii” lat 90. Cenne, „bootlegowe” przedmioty, czyli tworzone bez zagranicznych licencji (np. gra planszowa Komandosi), dokumentują siłę zainteresowania polskiego odbiorcy kulturą popularną. Prywatne nagrania zrealizowane kamerą wideo pozwalały utrwalać sceny z życia rodzinnego. Kasety VHS kreowały styl życia Polaków na progu nowego millenium, który bezpowrotnie przeminął wraz z popularyzacją DVD, a następnie VOD.

Muzeum Kinematografii w Łodzi zgromadziło na wystawie artefakty minionego czasu. Prezentujemy obiekty otrzymane lub wypożyczone od kolekcjonerów i badaczy oraz udostępnione przez muzea techniki. Dzięki temu powstała pierwsza wystawa muzealna o kulturze wideo w Polsce.

Kategoria: dla wszystkich 14+, rodziny z dziećmi

Ścieżka tematyczna
nr 2
Spacer po Łodzi,
mieście atrakcji i filmu

Muzealny spacer rozpoczynamy od początków kina jako nowinki technicznej. Pokazujemy rozrywki końca XIX i początku XX wieku. Opowiadamy o narodzinach przemysłu kinowego, gwiazdach ekranu i pierwszych domowych seansach filmowych. Wspólnie sprawdzimy, dlaczego zabytkowe wnętrza pałacu fabrykanckiego stały się gotową scenografią dla licznych produkcji kinowych i seriali. Film to dzieło zbiorowe angażujące wiele osób i instytucji. Na wystawie obok reżyserów i aktorów poświęcimy uwagę przedstawicielom najróżniejszych zawodów filmowych: operatorom, scenografom, animatorom, montażystom, kaskaderom czy pirotechnikom. Prezentujemy obiekty związane z ich profesjami oraz finalnym dziełem pracy – gotowym filmem kinowym lub telewizyjnym.

Kategoria: szkoła podstawowa klasy 5–8, szkoła ponadpodstawowa, dla wszystkich 10+

Ścieżka tematyczna
nr 3
Poznajemy Muzeum Kinematografii

Zwiedzanie z przewodnikiem to muzealne opowieści o ruchomych i nieruchomych obrazach wyświetlanych dla widzów od czasów latarni magicznych, poprzez zabawki optyczne, aż do współczesnych seansów w kinie. Przyjrzymy się, jakie atrakcje dla dzieci i ich rodzin dominowały w XIX-wiecznej Łodzi i jak to sięzmieniało na przestrzeni lat. Opowieść prowadzimy w wybranych salach wystawy stałej Łódź Filmowa.
 
Kategoria: przedszkole i szkoła podstawowa klasy 1–4, rodziny z dziećmi

Kategoria: szkoła podstawowa klasy 5–8, szkoła ponadpodstawowa, dla wszystkich 10+

Ścieżka tematyczna
nr 4
Spacer po wnętrzach Pałacu Scheiblera
śladami planów filmowych

Pałac Karola i Anny Scheiblerów i jego reprezentacyjne wnętrza stanowiły i wciąż stanowią plan filmowy do licznych produkcji kinowych i telewizyjnych. Oprowadzanie będzie okazją
do wysłuchania opowieści o rodzinie Scheiblerów – najbogatszych łódzkich fabrykantach II połowy XIX wieku. Przedstawimy historię rozrastania się rezydencji i zmian w eklektycznym  wystroju na przestrzeni lat. W czasie zwiedzania pałacowych pomieszczeń przedstawimy miejsca powstawania scen filmowych oraz występujących w nich aktorów. Spacer zakończymy przyjrzem się eksponatom muzealnym, które stanowią pamiątki po filmowych twórcach wspominanych podczas zwiedzania.

Autorka ścieżki: Dominika Ogłaska z Działu Edukacji i Kultury Filmowej

Kategoria: dla wszystkich 14+, rodziny z dziećmi

Ścieżka tematyczna
nr 5
Od jarmarku do Oscara.
Śladami łódzkiego przemysłu filmowego
od końca XIX wieku do drugiej dekady XX wieku

Uczestnicy poznają historię Gabinetu Iluzji braci Krzemińskich i pierwszych pokazów w Helenowie, rozwoju kinowej infrastruktury Łodzi w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz powojennego odrodzenia polskiego przemysłu filmowego na terenie Łodzi, Szkoły Filmowej i jej najsłynniejszych absolwentów, specyfikę Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz studia Semafor. Przyjrzymy się również zakładom Prexer oraz Studiu Opus Film, której produkcje doczekały się najbardziej prestiżowych światowych nagród.

Autor ścieżki: Paweł Hapka z Działu Edukacji i Kultury Filmowej

Kategoria: dla wszystkich 12+

Ścieżka tematyczna
nr 6
Hollyłódź- powstanie i rozwój polskiej fabryki snów

W II połowie lat 40. XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej, w Łodzi powstały instytucje kształcące filmowców oraz produkujące filmy i sprzęt dla kinematografii. Łódź pełniła funkcję nieformalnej kulturalnej stolicy Polski, a wraz z rozwojem licznych wytwórni stała się stolicą polskiego filmu. Czy zasłużyła na przydomek HollyŁódź?  Odpowiemy na to pytanie prezentując instytucje, miejsca, dokumenty i wspomnienia ludzi, którzy ją tworzyli. Pełne anegdot spotkanie zaczynamy od prezentacji oryginalnej statuetki Oscara, a podczas zwiedzania, zgodnie z receptą Hitchcocka, napięcie u zwiedzających będzie tylko rosnąć za sprawą takich filmowych skarbów jak rekwizyty z filmu Faraon, kostiumy z kultowych Krzyżaków, Podróży Pana Kleksa czy Seksmisji, lalki i rysunki z najsłynniejszych polskich filmów animowanych dla dorosłych…

Autor ścieżki: Robert Konsztat z Działu Edukacji i Kultury Filmowej

Kategoria: dla wszystkich 14+, rodziny z dziećmi

Zasady zwiedzania z przewodnikiem:

 • w dniach i godzinach otwarcia muzeum: środa – piątek od 9:00 do 16:00, sobota – niedziela od 11:00 do 18:00 po ustalonym wcześniej terminie;
 • czas trwania: ścieżka uniwersalna – 75 minut, ścieżki tematyczne – 50 minut;
 • zwiedzanie odbywa się w grupach do 15 osób plus przewodnik;
 • grupa, która spóźni się ponad 20 minut może nie zostać przyjęta;
 • opiekun ma obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w muzeum.
 
 
Zasady rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem:
 
 • rezerwacje są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15, telefonicznie 451 159 143 lub e-mailowo: rezerwacja@kinomuzeum.pl lub osobiście w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi przy pl. Zwycięstwa 1;
 • prosimy o dokonywanie rezerwacji z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem;
 • prosimy wybrać jedną z dostępnych ścieżek zwiedzania – w razie wątpliwości doradzimy;
 • zajęcia należy potwierdzić lub odwołać najpóźniej na 72 godziny przed jej terminem;
 • prosimy o przyjście 10 minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania.
 

Przy rezerwacji prosimy o podanie:

 • preferowanego dnia i godziny zajęć;
 • tematu ścieżki zwiedzania;
 • wieku i liczby uczestników;
 • nazwy instytucji;
 • kontaktu do opiekuna grupy;
 • dodatkowych potrzeb grupy.
 
 
 
 
 
Koszt zwiedzania z przewodnikiem do 15 osób:
 
 • ścieżka uniwersalna Łódź filmowa – 120 zł.;
 • ścieżki tematyczne – 100 zł.;
 • dodatkowo każdego uczestnika obowiązują bilety wstępu do muzeum zgodnie z cennikiem 
 • płatność: w dniu przybycia w kasie muzeum kartą płatniczą lub gotówką. Płatność przelewem do uzgodnienia indywidualnego.

 

Z dniem 1 lipca 2024 r. zgodnie z zarządzaniem Nr 21/2022 Dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi z dnia 5 grudnia 2022r. w sprawie cen biletów wstępu na wystawy oraz wysokości innych opłat obowiązujących w Muzeum Kinematografii w Łodzi, §1 ust. 5 otrzymuje nowe brzmienie:

„5. Opłata za oprowadzanie przez przewodnika muzealnego grupy do 15 osób wynosi:
a) 130 zł – przy oprowadzaniu tematycznym – po wybranej części wystawy stałej lub wystaw czasowych – zgodnym ze ścieżkami zwiedzania,
b) 150 zł – przy oprowadzaniu całej ekspozycji stałej i wystawach czasowych.”