Przejdź do treści

różnorodni - pełnosprawni

Pobierz ofertę edukacyjną „Różnorodni – pełnosprawni”

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Oferta edukacyjna dedykowana osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ze spectrum autyzmu oraz ich opiekunom.
Warsztaty i seanse filmowe odbywają się od środy do piątku w ustalonym wcześniej terminie i godzinach.
Maksymalna ilość uczestników wraz z opiekunami: 15 osób.

Czas trwania

Warsztaty: 90 minut. Seans filmowy: 80 minut.

Koszt

15 zł od uczestnika.

Rezerwacja

Termin zajęć ustalamy indywidualnie. e-mail: rezerwacja@kinomuzeum.pl tel. kom. (+48) 451 159 143

Pytania

Pytania prosimy kierować do Działu Edukacji i Kultury Filmowej:
edukacja@kinomuzeum.pl
42 674 09 57 wew. 151 lub wew. 172

Studio nagraniowe. Kobieta widziana od tyłu. Stoi przy mikrofonie. W dłoniach trzyma drewnianą deskę i mały pędzel.

Regulamin
uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.

Regulamin
zwiedzania.

Warsztat 1

Sztuka animacji

Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z głównymi technikami animacji i zaznajomienie z tajnikami warsztatu animatora na drodze praktycznej (poprzez samodzielne namalowanie oraz animację postaci).

Wstępem do zajęć jest przywitanie przez pracownika Muzeum uczestników i przedstawienie specyfiki placówki oraz pełnionych przez nią funkcji kulturalno–dydaktycznych.  Pierwsza część zajęć odbywa się na sali kinowej. Uczestnicy oglądają dwie klasyczne polskie animacje stworzone techniką rysunkową. Po projekcji odbywa się burza mózgów, moderowana przez osobę prowadzącą zajęcia – uczestnicy dokonują charakterystyki bohaterów  i streszczają ich przygody. Pytania moderatora pozwalają na uświadomienie sobie dwóch rodzajów komunikacji wykorzystywanych w animacji, odbywającej się za pomocą słów bądź gestów. Druga część zajęć odbywa się w przestrzeni edukacyjnej. Uczestnicy zapoznają się w praktyce z pracą animatora przy rysowaniu postaci animowanych, indywidualnie tworząc animowaną postać w wybranej przez siebie scenerii. Przy samodzielnej pracy korzystają z udostępnionych pomocy dydaktycznych, takich jak mazaki, folie, wydruki tła i konturów postaci. Po namalowaniu postaci animują je poprzez poruszanie folią z obrazkiem po wybranym przez siebie tle, oglądając efekt końcowy na dużym ekranie. Ostatni etap zajęć odbywa się na ekspozycji muzealnej, w przestrzeni poświęconej animacji. Uczestnicy oglądają lalki wykorzystywane w technice animacji poklatkowej, rozpoznając charakterystycznych bohaterów popularnych bajek i słuchając objaśnień przewodnika.

Warsztat 2

Przyprawy kuchni pani Anny

Celem lekcji jest zaznajomienie uczestników z kulturowym bogactwem miasta Łódź przełomu XIX i XX wieku z zastosowaniem zróżnicowanych metod pracy i różnorodnych środków dydaktycznych.

Wstępem do zajęć jest przywitanie przez pracownika Muzeum uczestników i przedstawienie specyfiki placówki oraz jej funkcji. Pierwsza część zajęć, odbywająca się na sali kinowej, to pokaz filmu dokumentalnego poprzedzonego krótkim wstępem objaśniającym treść i specyfikę wyświetlanego obrazu. Po projekcji następuje rozmowa moderowana przez osobę prowadzącą zajęcia. Podczas rozmowy uczestnicy rozpoznają dostrzeżone na filmie zabytki i lokalizacje we współczesnym krajobrazie łódzkim. Druga część zajęć, odbywająca się w sali dydaktycznej, polega na aktywacji zmysłu węchu, smaku i dotyku uczestników, zapoznających się w praktyce z przyprawami kuchni czterech kultur, składających się na specyfikę Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Poznają charakterystyczne przyprawy kuchni żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej i polskiej. Ostatnią częścią zajęć jest zwiedzanie historycznej części ekspozycji muzealnej. Uczestnicy oglądają reprezentacyjne wnętrza pałacowe i słuchają opowieści przewodnika o właścicielach pałacu, fabrykanckiej rodzinie Scheiblerów. Trójdzielny tok zajęć umożliwia uczestnikom wejście w rolę aktywnego widza kinowego (biorącego udział w dyskusji po seansie), degustatora i konesera smaków, jak również turysty na wycieczce muzealnej.

 

Warsztaty przygotowane zostały wspólnie z uczestnikami i pedagogiem z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łodzi.

Seans filmowy
serce dębu

Pokaz filmu odbywa się w sali kinowej muzeum – Kinie Kinematograf.
To widowiskowy dokumentalny film przygodowy bez komentarza lektorskiego, z piękną muzyką w tle.

Serce dębu (2022), 80 min
reżyseria Laurent Charbonnier, Michel Seydoux

Dawno, dawno temu był sobie liczący dwieście dziesięć lat dąb, który był filarem swojego królestwa… Ten widowiskowy film przygodowy ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, chrząszcze, sójki, mrówki, myszy polne. Cały ten tętniący życiem świat zależy od majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie, czerpiąc z niego pożywienie i schronienie. Serce dębu to film prezentujący kolejne cztery pory roku. To poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.

Warsztaty i pokaz filmowy przygotowane zostały wspólnie z uczestnikami i pedagogiem z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łodzi.