Przejdź do treści

ZAJĘCIA EDUKACYJNE dla osób dorosłych

Pobierz ofertę edukacyjną dla grup zorganizowanych 18+ 

SPOTKANIA CYKLICZNE

SAMOWYZWALACZ,
CZYLI EDUKACJA DLA DOROSŁYCH

Cykl spotkań o tematyce filmowej, przybliżający uczestnikom w atrakcyjnej formie zagadnienia związane z historią kinematografii, tematyką ekspozycji stałej i wystaw czasowych oraz bieżącymi zjawiskami w kulturze filmowej. Przybliżamy sylwetki cenionych ludzi kina, charakteryzujemy popularne gatunki filmowe na przestrzeni dekad, jak również zjawiska i mody w kinematografii polskiej i światowej na szerszym tle politycznym i obyczajowym. Części merytorycznej towarzyszy bogaty zestaw ilustracyjny (fotosy, plakaty, fragmenty filmowe).
Najbliższe tematy i terminy Samowyzwalacza, czyli edukacji dla dorosłych  można znaleźć w aktualnościach edukacyjnych.

Maksymalna liczba uczestników: 50.

Czas trwania: 30 – 60 minut.

Bilety: 15 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy

Bilety do nabycia w kasie muzeum lub online.

SPOTKANIA CYKLICZNE

SPOTKANIA Z SCHEIBLERAMI

Cykl prelekcji, spotkań z gośćmi i innych wydarzeń związanych z dziedzictwem rodu Scheiblerów. Karol Wilhelm, łódzki „król bawełny”, i jego małżonka Anna z Wernerów, byli budowniczymi i mieszkańcami pałacu przy Wodnym Rynku – obecnej siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi. A to tylko jedna z bardzo wielu fundacji rodziny, które do dnia dzisiejszego służą łodzianom. Celem cyklu jest popularyzacja wiedzy na temat rodziny Scheiblerów – najbogatszych i bardzo zasłużonych dla miasta fabrykantów łódzkich. Dzięki spotkaniom można odkryć kim byli Scheiblerowie, skąd przybyli do Łodzi, jak budowali swoje ogromne przedsiębiorstwo, ale także czym zajmowali się na co dzień, jakie mieli pasje i zainteresowania.

Najbliższe tematy i terminy Spotkań z Scheiblerami można znaleźć w aktualnościach edukacyjnych.

Maksymalna liczba uczestników: 50.

Czas trwania: 60 – 90 minut.

Bilety: 15 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy

Bilety do nabycia w kasie muzeum lub online.

OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zapraszamy na spacer muzealny z przewodnikiem po wystawie stałej poświęconej Łodzi filmowej oraz po wystawach czasowych. Do wyboru jest ścieżka uniwersalna obejmująca całe muzeum oraz ścieżki tematyczne.

Liczba uczestników: od 1 do 15 osób. Czas trwania: 50-75 minut w zależności od wybranej ścieżki zwiedzania.

Bilety wstępu i usługa przewodnicka: zgodnie z cennikiem muzeum.

ZASADY REZERWACJI

Oprowadzania z przewodnikiem odbywają się na życzenie w ustalonym wcześniej terminie od środy do niedzieli w godzinach otwarcia muzeum.

Obowiązują zapisy: tel. kom. (+48) 451 159 143, e–mail rezerwacja@kinomuzeum.pl

WARSZTATY NA ZAMÓWIENIE

CISZA NA PLANIE!

Jak skrzypi śnieg w filmie? Jak stuka koń kopytami? Co w trawie piszczy?  

Zapraszamy całe rodziny na wspólne odkrywanie tajemnic filmowego świata dźwięków. W muzealnym studiu dźwiękowym imitujemy i nagrywamy efekty synchroniczne do fragmentu wybranego filmu. Po teoretycznym wprowadzeniu stajemy przed mikrofonem i eksperymentujemy przy użyciu najróżniejszych, często zaskakujących przedmiotów dostępnych w studiu. Efekty staramy się imitować w tym samym momencie, w którym ich wizualne źródła widoczne są na ekranie. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem prowadzących warsztaty.

Liczba uczestników: od 3 do 7 osób. Czas trwania: do 90 minut. Bilety: 35 zł od uczestnika.

ZASADY REZERWACJI 

Warsztaty odbywają się na życzenie w ustalonym wcześniej terminie od środy do niedzieli w godzinach otwarcia muzeum.

Obowiązują zapisy: tel. kom. (+48) 451 159 143, e–mail rezerwacja@kinomuzeum.pl

ZAJĘCIA EDUKACYJNE dla grup zorganizowanych

Termin

Środa – czwartek od 9:00 do 16:00
Piątek – niedziela od 11:00 do 18:00

Czas trwania

Lekcja: 45 min.
Lekcja z projekcją: 75 min.
Warsztaty: Cisza na planie!: 60 min.
Warsztaty: Plakat – najkrótsza recenzja filmu: 90 lub 120 min.
Prelekcja Malarskość filmu Łagodna: 90 min. Warsztat Animacja i dźwięk: 240 min.
Oprowadzanie przewodnickie: 50-75 min.

Rezerwacja

Termin zajęć ustalamy indywidualnie.
e-mail: rezerwacja@kinomuzeum.pl tel. kom. (+48) 451 159 143

Przy rezerwacji prosimy o podanie

• preferowanego dnia i godziny zajęć
• tematu zajęć
• wieku i liczby uczestników
• nazwy instytucji
• kontaktu do opiekuna grupy
• dodatkowych potrzeb grupy

Koszt

Lekcja z projekcją lub warsztatem: 20 zł za uczestnika Warsztaty Cisza na planie!: 35 zł za uczestnika Warsztaty Tu Stacja Animacja!: 35 zł za uczestnika, nie mniej niż 500 zł za grupę Warsztat Animacja i dźwięk: 50 zł za uczestnika Bilet wstępu do muzeum i usługa przewodnicka: zobacz aktualny cennik https://muzeumkinematografii.pl/dni-i-godziny-otwarcia-cennik/

Płatność

W kasie muzeum przed zajęciami kartą płatniczą lub gotówką. Płatność przelewem ustalamy indywidualnie.

Pytania

Dodatkowe, merytoryczne pytania dotyczące oferty edukacyjnej, rezerwację zajęć online i poza siedzibą muzeum oraz propozycje dedykowanych zajęć prosimy kierować do Działu Edukacji i Kultury Filmowej:
edukacja@kinomuzeum.pl
42 674 09 57 wew. 172 lub wew. 151

Studio nagraniowe. Kobieta widziana od tyłu. Stoi przy mikrofonie. W dłoniach trzyma drewnianą deskę i mały pędzel.
Studio nagraniowe. Kilka osób siedzi. W dłoniach trzymają słuchawki. Przed nimi mikrofon na statywie oraz para butów leżących na ziemi.
Studio nagraniowe. Na pierwszym planie ekran monitora i panel sterowania dźwiękiem. Na drugim planie pufach i podłodzie siedzi kilka osób, wpatrujących się w ekran telewizora.

Regulamin
uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.

Regulamin
zwiedzania.

FILMOWE EFEKTY SPECJALNE

W jaki sposób powstają efekty specjalne? Do czego służą? W jakich filmach się je wykorzystuje? Uczestnicy poznają najpopularniejsze techniki tworzenia zdjęć trikowych, ich zastosowanie w kinie i telewizji oraz prześledzą ich rozwój na przestrzeni lat. Prelekcja ilustrowana jest zdjęciami oraz fragmentami wybranych filmów wykorzystujących efekty specjalne. Opowieść zaczynamy od pierwszych produkcji z przełomu XIX i XX wieku, a kończymy na dniu dzisiejszym.

Maksymalna liczba uczestników: 49.

KULT GWIAZD KINA PRZED-WOJENNEGO

Zajęcia przybliżające zjawisko kultu gwiazd srebrnego ekranu, kulisy narodziny fenomenu, sylwetki pierwszych gwiazd Hollywood w okresie kina niemego, metody kreowania ekranowych osobowości przez Fabrykę Snów, oraz specyfikę kultu aktorów w międzywojennej Polsce. Olbrzymia popularność, jaką zaczęli cieszyć się aktorzy przed II wojną światową, przyczyniła się w dużej mierze do umocnienia kina jako najważniejszej rozrywki masowej XX wieku. Ukazane zostają zarówno pozytywne, jak też negatywne aspekty mechanizmu promowania gwiazd, które w wielu aspektach funkcjonują do dnia dzisiejszego. Zajęcia mają formę pogadanki z prezentacją multimedialną i fragmentami klasycznych filmów oraz spaceru na wybraną część ekspozycji muzealnej. Uczestnicy poprzez serię zadań aktywizujących biorą czynny udział w zajęciach, na bieżąco porządkując zdobywaną wiedzę.  

Podczas lekcji odwiedzamy wybrane sale wystawy Łódź filmowa.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

IMPERIUM RODU SCHEIBLERÓW

Prelekcja przybliża dzieje jednego z najpotężniejszych rodów fabrykanckich Łodzi. Jej celem jest omówienie powstania i rozwoju bawełnianego imperium Scheiblerów, losów rodziny oraz wpływu rodu na współczesny kształt miasta. Prelekcję ilustrują fragmenty filmowe.

Podczas lekcji odwiedzamy muzealne wnętrza pałacowe związane z dawnymi właścicielami budynku: Anną i Karolem Scheiblerami.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

MALARSKOŚĆ FILMU – ŁAGODNA w reż. Piotra Dumały

Prelekcja z pogranicza dwóch dziedzin sztuki: filmu i malarstwa. Łagodna to sugestywne studium, przedstawiające niuanse relacji młodej kobiety i jej starszego męża, skupiające się na zazdrości i narastającej nienawiści. Animowany film jest niemal pozbawiony dialogów, narrację budują kolejne sceny nawiązujące w swej formie do takich obrazów jak Śmiejący się pająk Odilona Redona lub Krzyk Edvarda Muncha. Podczas spotkania spróbujemy poszukać również innych odniesień w sztuce i tekstach kultury, które mogły stać się inspiracją dla Piotra Dumały. Prelekcję zakończy projekcja filmu Łagodna oraz wizyta na ekspozycji muzealnej poświęconej technikom animacji filmowej.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

WARSZTATY CISZA NA PLANIE!

Jak skrzypi śnieg w filmie? Jak stuka koń kopytami?  Zapraszamy na wspólne odkrywanie tajemnic filmowego świata dźwięków i ich funkcji w filmie. Będziemy imitować i nagrywać efekty synchroniczne do fragmentu filmu przy użyciu przedmiotów dostępnych w studiu dźwiękowym.

Warsztaty odbywają się w profesjonalnie wyposażonym muzealnym studiu dźwiękowym.

Maksymalna liczba uczestników: 7.

WARSZTATY obraz animowany i dźwięk

Obraz animowany i dźwięk – zajęcia łączące dwie odmienne aktywności filmowe, które składają się na efekt końcowy – udźwiękowiony film animowany. Rozpoczynamy od wymyślenia fabuły, przygotowania tła i  bohaterów, aby następnie zanimować przygotowane elementy za pomocą techniki poklatkowej na wieloplanie. Gotowy filmik należy teraz udźwiękowić. Przechodzimy do profesjonalnego studia, gdzie za pomocą dostępnych materiałów, przedmiotów, własnego głosu nagrywamy synchroniczne dźwięki i podkładamy ścieżkę pod obraz, który wcześniej stworzyliśmy.    

Maksymalna liczba uczestników: 14  

 

WARSZTATY PLAKAT – NAJKRÓTSZA RECENZJA FILMU

Czym jest plakat filmowy? Z jakich elementów się składa? Jakie pełni funkcje? Jak czytać i analizować plakat filmowy? Lekcja przybliża uczestnikom wiadomości na temat: polskiego plakatu filmowego, jego historii, wybitnych twórcach oraz dostarcza narzędzi analityczno–interpretacyjnych, przydatnych w interpretacji plakatu. Poznajemy także twórców i najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Część warsztatowa obejmuje dwie opcje do wyboru: 1. Uczestnicy biorą aktywny udział w zajęciach, angażując się w dyskusję analizując wybrane plakaty filmowe. 2.  Uczestnicy pracują w grupach tworząc własne plakaty filmowe. Prosimy o wybór opcji przy rezerwacji zajęć.

Podczas lekcji odwiedzamy wybrane sale wystawy Łódź filmowa lub wystawy czasowe.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

 

WARSZTATY
TU STACJA ANIMACJA!

Zajęcia o charakterze kreatywnym, polegające na tworzeniu własnego filmu animowanego. Uczestnicy, podzieleni na zespoły, wymyślają fabułę, rysują bohaterów oraz scenografię,
a następnie samodzielnie kreują historię. Edukator, opierając się na materiałach dydaktycznych, wyjaśnia wybrane techniki oraz sposób tworzenia filmu animowanego. Po skończonych zajęciach, powstały film jest przez prowadzącego montowany, udźwiękawiany, a następnie zamieszczany na muzealnym kanale serwisu YouTube.

Maksymalna liczba uczestników: 15.

OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zapraszamy na spacer muzealny z przewodnikiem po wystawie stałej poświęconej Łodzi filmowej oraz po wystawach czasowych. Do wyboru jest ścieżka uniwersalna obejmująca całe muzeum oraz 7 ścieżek tematycznych. 

Liczba uczestników: od 1 do 15 osób. Czas trwania: 50-75 minut w zależności od wybranej ścieżki zwiedzania.


SPACER
Z PRZEWODNIKIEM

IMPERIUM KRÓLA BAWEŁNY

Grupy zainteresowane historią Łodzi fabrykanckiej zapraszamy do udziału w spacerze po Księżym Młynie. Oprowadzamy, pokazujemy i opowiadamy o najciekawszych miejscach dawnego imperium Scheiblerów: pałacu Anny i Karola Scheiblerów, Parku Źródliska, Księżym Młynie. Przybliżamy historię osiedla scheiblerowskich famuł i fabryk.

Na trasie spaceru nie zabraknie też ciekawostek związanych z lokacjami i instytucjami filmowymi związanymi z najbliższą okolicą muzeum.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

SPACER
Z PRZEWODNIKIEM

FILMOWA TARGOWA

Wielu ulicom w Łodzi można przypisać przydomek filmowa. Ulica Łąkowa z Wytwórnią Filmów Fabularnych, ulice Moniuszki i Roosevelta chętnie wykorzystywane przez filmowców czy wreszcie Targowa, która pretenduje do najbardziej filmowej ulicy miasta.

Zapraszamy na opowieść o instytucjach takich jak Szkoła Filmowa, Muzeum Kinematografii, EC1, Studio Małych Form Filmowych Se–Ma–For czy Miejski Kinematograf Oświatowy, o budynkach i plenerach filmowych oraz ludziach z branży filmowej. Wśród nich są Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Zbigniew Zamachowski, Cezary Pazura, Zbigniew Rybczyński. Ulica Targowa od Beczek Grohmana do Dworca Łódź Fabryczna to fascynująca historia Łodzi Filmowej wczoraj i dziś.

Maksymalna liczba uczestników: 25.