Przejdź do treści

Czasy Szkoły Filmowej w Łodzi

Pochłanialiśmy niezliczone ilości filmów. W salach projekcyjnych pokazy trwały przez cały dzień i nieraz do późnej nocy kłębili się tam studenci.
Część oglądała filmy bezpośrednio związane z 
programem, a wielu innych chodziło na projekcje jak na wagary. (…) Filmy stanowiły nasze główne pożywienie. Oglądaliśmy na okrągło klasyczne pozycje kina światowego, analizując je w nieskończoność.
Roman Polański, Roman, przekł. Kalina i Piotr Szymanowscy, Warszawa 1989/ Roman by Polanski, Nowy Jork 1984
Czarnobiała fotografia ukazuje Romana Polańskiego przy kamerze na planie zdjęciowym filmu „Dwóch ludzi z szafą”. Zdjęcie wykonane w plenerze, w tle drzewa pokryte liśćmi. Na środku zdjęcia, zajmując prawie całą jego powierzchnię, po lewej kamera filmowa, po prawej reżyser pokazany od klatki piersiowej w górę. Kamera widoczna bokiem. Czarny prostopadłościan z licznymi pokrętłami wsparty na górze statywu. Od góry przymocowane dwa płaskie, metalowe walce, jeden za drugim. To pojemniki zawierające szpule z taśmami filmowymi. Z bocznej ściany wystająca rurka z wizjerem na końcu. Po jego prawej stronie stoi zwrócony profilem reżyser i lekko pochyla ku niemu głowę. To młody mężczyzna z zaczesanymi do góry krótkimi, gęstymi włosami i wydatnym nosem. Ubrany jest w kurtkę z kołnierzem zapiętą na suwak. Między reżyserem a drzewami widoczne nieostre twarze kilku gapiów w różnym wieku. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Szkoły Filmowej w Łodzi.
Czarnobiała fotografia ukazuje trzech mężczyzn przy kamerze na planie zdjęciowym filmu „Dwóch ludzi z szafą”. Zdjęcie wykonane w plenerze, w tle drzewa pokryte liśćmi. Na środku zdjęcia, zajmując prawie całą jego powierzchnię, po lewej kamera filmowa, na środku i po prawej operator Maciej Kijowski, reżyser Roman Polański i kierownik produkcji Ryszard Batski pokazani od klatki piersiowej w górę. To młodzi mężczyźni zwróceni lewymi profilami. Mają krótkie włosy zaczesane do góry. Ubrani w kurtki. Kamera widoczna bokiem. Czarny prostopadłościan z licznymi pokrętłami wsparty na górze statywu. Od góry przymocowane dwa płaskie, metalowe walce, jeden za drugim. To pojemniki zawierające szpule z taśmami filmowymi. Z bocznej ściany wystająca rurka z wizjerem na końcu. Po jego prawej stronie stoi zwrócony profilem reżyser i z odległości kilkunastu centymetrów patrzy w wizjer. Lewa ręka zgięta w łokciu ku górze. Palec wskazujący skierowany ku górze, pozostałe zgięte do środka dłoni. Nad jego głową widoczna głowa drugiego mężczyzny. W dłoni przy ustach trzyma papierosa. Za plecami reżysera stoi trzeci z mężczyzn. Dłonie trzyma na łopatkach reżysera. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Szkoły Filmowej w Łodzi.
Roman Polański w Sopocie reżyseruje Dwóch ludzi z szafą,
fot. ze zbiorów Szkoły Filmowej w Łodzi
Maciej Kijowski (operator) przy czeskiej kamerze Cinephon,
reżyser Roman Polański i kierownik produkcji Ryszard Barski,
fot. ze zbiorów Szkoły Filmowej w Łodzi
Nawet w najcięższych latach stalinowskich mieliśmy dostęp do filmów nieznanych szerokiej widowni. W tym celu wystarczyło wypełnić rewers, uzyskać podpisy trzech wykładowców – i oglądaliśmy dowolnie wybrany film. Jeżeli w Łodzi nie było kopii, Centralne Archiwum przysyłało ją nam z Warszawy. Kupowano i kierowano do ogólnego rozpowszechniania niewielką liczbę filmów zachodnich, jednak komisja kwalifikacyjna otrzymywała sporo kopii, dzięki czemu nasza uprzywilejowana mała społeczność miała możność je obejrzeć.
Roman Polański, Roman, przekł. Kalina i Piotr Szymanowscy, Warszawa 1989/ Roman by Polanski, Nowy Jork 1984

Dowiedz się więcej

Pożółkła kartka z tekstem napisanym na maszynie.
OBIEKT GŁÓWNY - SCENOPIS
Fragment indeksu studenckiego Romana Polańskiego.
INDEKS ROMANA POLAŃSKIEGO
Dwóch mężczyzn niosących szafę na plaży.
ETIUDY SZKOLNE
Brunetka w okularach i wzorzystej koszuli. Pogodny wyraz twarzy.
PROF. KATARZYNA MĄKA-MALATYŃSKA O ETIUDACH
Skip to content