18 marca 2025 wybitny aktor Daniel Olbrychski odwiedził Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wydarzenie wiązało się z obchodami Roku Władysława Reymonta i Roku „Ziemi obiecanej”. Było pierwszym przedsięwzięciem w ramach cyklu „Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury” realizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Spotkanie z Danielem Olbrychskim w ramach projektu „Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury” w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Daniel Olbrychski opowiedział barwne historie zza kulis powstania arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. Widzowie dowiedzieli się m.in. o łódzkich lokacjach, huku na hali maszyn tak dużym, że aktorzy musieli krzyczeć kwestie do siebie. Wybitny aktor złożył hołd ekranizacji prozy Władysława Reymonta:
Wróciłem do czytania „Ziemi obiecanej” już po nagraniu filmu. Czytałem ją po raz kolejny, ale miałem już przed oczyma obrazy Andrzeja Wajdy i postaci grane przez moich kolegów […]. I [film] „Ziemia obiecana” jest tym drugim fenomenem [po „Blaszanym bębenku”], gdzie wielka literatura została przez obraz pokazany genialną kamerą Andrzeja Wajdy… Film pofrunął jeszcze wyżej, tak mi się wydaje.

Co ciekawe, Daniel Olbrychski wskazał na dialog pomiędzy „Potopem” a „Ziemią obiecaną”. W monumentalnym filmie Jerzego Hoffmana aktor wcielił się w postać Andrzeja Kmicica, który m.in. broni Jasnej Góry i obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Z kolei w adaptacji prozy Władysława Reymonta, Żyd Zucker (Jerzy Nowak) każe złożyć Karolowi Borowieckiemu przysięgę na reprodukcję tego malowidła. Łódzki fabrykant ma obiecać, że nie romansuje z Lucy Zuckerową (Kalina Jędrusik). Borowiecki składa przysięgę, kłamie. W ten sposób porzuca ideały szlacheckie, często reprezentowane przez postaci grane przez Daniela Olbrychskiego.

Daniel Olbrychski z wielkim zainteresowaniem obejrzał wystawę „Pół wieku Ziemi obiecanej” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Był pod wrażeniem m.in. szkicu wczesnej wersji listy obsadowej filmu, którą własnoręcznie spisał Andrzej Wajda, i którą prezentujemy na ekspozycji.
Kto mógł zagrać Moryca albo Lucy Zuckerową? Dowiesz się, odwiedzając wystawę „Pół wieku Ziemi obiecanej”. Ekspozycja otwarta do 4 maja 2025 roku.
Serdecznie dziękujemy Danielowi Olbrychskiemu za niezwykle interesujące spotkanie w ramach cyklu „Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury”. Zapraszamy ponownie!
Daniela Olbrychskiego oprowadzili po wystawie: Zuzanna Woźniak i Rafał Andrzejczak z zespołu kuratorskiego wystawy „Pół wieku Ziemi obiecanej”.


