Przejdź do treści

“Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury”. Cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych

Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury jest cyklem wydarzeń upamiętniających sylwetkę i twórczość Władysława Reymonta. Popularyzuje wiedzę o dorobku Reymonta i jego roli w kulturze polskiej filmografii na przykładzie utworów literackich: Ziemia obiecana, Chłopi i Komediantka

Cykl składa się z 11 wydarzeń z publicznością (spotkania z przedstawicielami środowiska filmowego, związanymi z ekranizacjami prozy noblisty, spacery łódzkim śladem Władysława Reymonta, pokazy filmowe, wystawa czasowa) i konkursu fotograficznego. Przedsięwzięcia są skierowane do szerokiego grona odbiorców: od młodzieży po seniorów.

Wydarzenia realizowane w ramach projektu „Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury”

1. „Ekranizacje prozy Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury”

Sześć seansów w Kinie Kinematograf połączonych ze spotkaniami z twórcami i aktorami pod nazwą Ekranizacje prozy Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. 

18 marca 2025 wybitny aktor Daniel Olbrychski odwiedził Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wydarzenie wiązało się z obchodami Roku Władysława Reymonta i Roku Ziemi obiecanej. Było pierwszym przedsięwzięciem w ramach cyklu Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury realizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.
 
 
Daniel Olbrychski opowiedział barwne historie zza kulis powstania arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. Widzowie dowiedzieli się m.in. o łódzkich lokacjach, huku na hali maszyn tak dużym, że aktorzy musieli krzyczeć kwestie do siebie. Wybitny aktor złożył hołd ekranizacji prozy Władysława Reymonta:
 
Wróciłem do czytania „Ziemi obiecanej” już po nagraniu filmu. Czytałem ją po raz kolejny, ale miałem już przed oczyma obrazy Andrzeja Wajdy i postaci grane przez moich kolegów […]. I [film] „Ziemia obiecana” jest tym drugim fenomenem [po „Blaszanym bębenku”], gdzie wielka literatura została przez obraz pokazany genialną kamerą Andrzeja Wajdy… Film pofrunął jeszcze wyżej, tak mi się wydaje.
 
Więcej informacji na temat spotkania, fotorelację i wideo znajdziesz TUTAJ

2. Spacery edukacyjne „Łódzkie dziedzictwo Reymonta w filmie i literaturze”

Pięć spacerów z przewodnikiem pod nazwą Łódzkie dziedzictwo Reymonta w filmie i literaturze, które odbędą się w terminach:

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Start: dziedziniec Muzeum Kinematografii w Łodzi przy pl. Zwycięstwa 1
Spacer z przewodnikiem trwa około 3 godzin.
 
Informacje i zapisy na terminy 13.05.2025 oraz 20.05.2025 roku: rezerwacja@kinomuzeum.pl tel. 451159143.
Informacje i zapisy na pozostałe terminy: Dział Edukacji i Kultury Filmowej edukacja@kinomuzeum.pl 42 674 09 57 w. 172.

3. Konkurs fotograficzny „Dziedzictwo Reymonta w obiektywie współczesnych odbiorców kultury”

Projekt „Dziedzictwo Reymonta w oczach twórców i odbiorców kultury” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Reymont – Interwencje”.

Skip to content