Przejdź do treści

Akademia Polskiego Filmu: DIAGNOZY TRANSFORMACJI CZ. I

6.05, poniedziałek, godz. 17:00 / DIAGNOZY TRANSFORMACJI CZ. I. Wykład prof. Marcina Adamczaka.

Psy (1992), 104’
reżyseria: Władysław Pasikowski

Karnet: 150 zł
Bilet:  15 zł / pojedyncze zajęcia, do kupienia w kasie muzeum i online 

Na środku, po lewej stronie czerwony napis DIAGNOZY TRANSFORMACJI CZ. I Po prawej stronie, jeden nad drugim, dwa kadry filmowe.

Zapraszamy na IV semestr dwuletniego cyklu Akademii Polskiego Filmu. Każde spotkanie składa się z godzinnego wykładu filmoznawcy lub historyka kina oraz oraz projekcji polskiego filmu fabularnego.

Psy (1992), 104’
reżyseria: Władysław Pasikowski

Rok 1990. Franz Maurer, wieloletni funkcjonariusz UB, zostaje przeniesiony do policji kryminalnej. Bierze udział w akcji skierowanej przeciwko międzynarodowej szajce złodziei samochodów. Policjanci otaczają motel, w którym znajduje się przestępca. Nie zdążą go jednak zaaresztować. Zostaje zabity przez wysłanników konkurencyjnego gangu. Wywiązuje się strzelanina, ginie w niej trzech policjantów. Dowodzący akcją Franz nie może się pogodzić ze śmiercią kolegów. Kontaktuje się z Olem, który ma mu pomóc w rozszyfrowaniu bandytów. Olo Żwirski, wyrzucony z UB, został właśnie niedawno skaptowany do gangu byłych ubeków. To oni zabili w motelu człowieka z samochodowej mafii. Oprócz handlu kradzionymi samochodami chcą opanować rynek amfetaminy. Narkotyk ten jest wytwarzany przez braci Słabych, którzy dotychczas sami sprzedawali go na Zachód. Olo dostaje polecenie zabicia Zenona Słabego, gdyż bandyci wiedzą, że nie zgodzi się na współpracę z nimi. Brat Słabego, o pseudonimie „Wielki”, być może da się do niej namówić. Olo wykonuje polecenie. Ubecka banda chce mieć najlepszego specjalistę od amfetaminy. Olo prosi, aby Franz zatrzymał „chemika” na krótko w areszcie. Pragnie mieć go do swojej dyspozycji. Planuje z Maurerem założenie jeszcze jednej, konkurencyjnej grupy do handlu narkotykami. Franz mieszka z siedemnastoletnią Angelą, której pomógł wydostać się z poprawczaka. Dziewczyna zdradza go z Olem.

Maurer pogardza niewierną kochanką, a przyjacielowi nie może wybaczyć zdrady. Sam porywa „chemika” i wiezie go do „Wielkiego” Słabego. Proponuje mu zlikwidowanie szajki, która zabiła jego brata. Udaje mu się zastrzelić jednego z jej członków. Później bez skrupułów strzela do Ola. Wpada w ręce policji.
W finale otrzymuje wyrok długoletniego więzienia. Mocny, brutalny i mistrzowsko zrealizowany film sensacyjno-kryminalny oparty na polskich realiach przełomu 1989-1990. Dynamiczna akcja, precyzyjny scenariusz i świetna gra aktorska. Przebój kasowy początku lat dziewięćdziesiątych.
 
 

Koordynator APF Łódź: Anna Michalska
a.michalska@kinomuzeum.pl, tel. 42 674 09 57, wew. 143

Skip to content