Przejdź do treści

RETROSPEKTYWA: Sowy nie są tym, czym się wydają – kino Davida Lyncha

David Lynch – reżyser, malarz, muzyk, twórca animacji, stolarz… Twórcza jednostka, której od początku kariery do samego końca udało się zachować autorski charakter prac. Muzeum Kinematografii w Łodzi pragnie upamiętnić genialnego artystę pokazami jego arcydzieł w Kinie Kinematograf.

Każdej majowej środy SOWY NIE SĄ TYM, CZYM SIĘ WYDAJĄ…
Każdej majowej środy ubieramy KURTKI ZE SKÓRY WĘŻA…
Każdej majowej środy wybieramy BIAŁĄ CHATĘ…

…i o godz. 18:00 widzimy się w Kinie Kinematograf.

Repertuar retrospektywy
Sowy nie są tym, czym się wydają

Diane, środa, 7 maja 2025, godz. 18:00
Głowa do wycierania (1977)
89 min.

Diane, środa, 14 maja 2025, godz. 18:00
Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (1992)
134 min.

Diane, środa, 14 maja 2025, godz. 20:20
Twin Peaks: Brakujące elementy (2014)
91 min.

Diane, środa, 21 maja 2025, godz. 18:00
Zagubiona autostrada (1997)
135 min.

Diane, środa, 28 maja 2025, godz. 18:00
David Lynch: Żyć sztuką (2016)
90 min.

Plakat David Lynch: Żyć sztuką (2016) | mat. dystrybutora So FILMS

Kup KARNET na wszystkie filmy Davida Lyncha w przeglądzie Sowy nie są tym, czym się wydają.

Cena: 60 zł

KARNET możliwy do kupienia w kasie Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Sowy nie są tym, czym się wydają – retrospektywa Davida Lyncha

Głowa do wycierania (1977)

Harry Spencer (magnetyczny Jack Nance) to drukarz na urlopie, zamieszkujący przerażające i zniszczone, surrealistyczne amerykańskie miasto. Podczas niepokojącej kolacji zapoznawczej z rodzicami swojej ukochanej, Mary X (Charlotte Stewart), dowiaduje się, że wybranka urodziła jego zdeformowane dziecko. Po długim czasie związku na odległość muszą się natychmiast pobrać i stworzyć rodzinę. Szybko okazuje się jednak, że macierzyństwo przerasta Mary, która opuszcza Harry’ego. Pozostawiony samotnie w nowej roli, Harry osuwa się w coraz bardziej surrealistyczne wizje z elementami musicalowymi.

Oniryczny język narracji, mnogość niewytłumaczonych znaków i wymykający się poznaniu mroczny spirytualizm sprawiają, że Głowa do wycierania jest najbardziej tajemniczym i otwartym na interpretacje obrazem Lyncha. Sam reżyser nazwał go „snem o mroku i niepokoju”. Choć początkowo krytycy i publiczność odrzucili film, nazywając go wręcz „powodującym wymioty bezguściem”, z czasem dzieło zyskało status kultowy. Obecnie Głowa do wycierania regularnie pojawia się na listach najlepszych filmów lat siedemdziesiątych i uchodzi za jedno z najważniejszych osiągnięć filmowego surrealizmu.

Projekcja filmu Głowa do wycierania (1977) w Kinie Kinematograf: środa, 7 maja 2025 roku, godz. 18:00

Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (1992)

Fascynujący prequel kultowego Miasteczka Twin Peaks, w którym nie znajdziecie prostych odpowiedzi – jedynie kolejne tajemnice, symbole i zagadki. 

W rzece Wind River zostaje znalezione ciało nieletniej pracownicy seksualnej, Teresy Banks. Agenci FBI Chester Desmond (Chris Isaak) i Sam Stanley (Kiefer Sutherland) rozpoczynają śledztwo wśród obojętnych i średnio pomocnych mieszkańców miasteczka Deer Meadow. Wkrótce potem jeden z nich znika bez śladu. W drugiej części filmu śledzimy ostatnie siedem dni z życia Laury Palmer (Sheryl Lee), coraz bardziej osaczanej i doprowadzanej do szaleństwa przez tajemniczego Boba. Dziewczyna powoli dochodzi do przerażającego przekonania, że za potworem może kryć się jej ojciec.

W odróżnieniu od pełnego humoru, grającego z konwencjami kryminału i telenoweli Miasteczka Twin Peaks, Ogniu krocz ze mną jest niezwykle mroczne i poważne.

Projekcja filmu Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (1992) w Kinie Kinematograf: środa, 14 maja 2025 roku, godz. 18:00

Twin Peaks: Brakujące elementy (2014)

Zabawa z płomieniami kończy się poparzeniem, flirt ze złem – splugawieniem, a każdorazowe odwiedzenie świata Laury Palmer – kolejnymi pytaniami. Twin Peaks: Brakujące elementy – choć nie udzielają odpowiedzi – podrzucają garść bezcennych wskazówek.

Pełnometrażowy film jest zbiorem scen, które nie znalazły się w finalnym montażu Ogniu krocz ze mną. W 34 sekwencjach ponownie trafiamy do Twin Peaks oraz Deer Meadow i otrzymujemy dopełnienie historii ostatnich dni życia Laury Palmer.

Dodatkowym smaczkiem dla fanów jest pojawienie się postaci znanych z serialu, które zostały pominięte w wersji kinowej – m.in. Pete’a Martella, Josie Packard, Nadine Hurley, Jednorękiego Mężczyzny, Hawka i szeryfa Trumana.

Do tej pory niemal niepokazywany na kinowych ekranach film stanowi prawdziwą ucztę dla fanów twórczości Davida Lyncha i portal do jeszcze głębszego wejścia w jego fascynujący świat snów, morderstw, sów i lasów oraz odwiecznej walki dobra ze złem.

Twin Peaks: Brakujące elementy (2014) | mat. dystrybutora So FILMS

Projekcja filmu Twin Peaks: Brakujące elementy (2014) w Kinie Kinematograf: środa, 14 maja 2025 roku, godz. 20:20

Zagubiona autostrada (1997)

Wymykający się łatwemu zrozumieniu i prostym wytłumaczeniom, kinofilski hołd dla kina noir i twórczości wielkich reżyserów przeszłości, takich jak Alfred Hitchcock, Maya Deren czy Robert Aldrich, z wybitną ścieżką dźwiękową stworzoną przez Angelo Badalamentiego oraz Trenta Reznora.

Saksofonista Fred (Bill Pullman w jednej ze swoich najlepszych ról) i jego żona Renée (Patricia Arquette) zaczynają otrzymywać tajemnicze wiadomości i kasety VHS. Jedna z nich okazuje się zawierać nagranie muzyka stojącego nad rozczłonkowanym ciałem partnerki; wkrótce po jej odtworzeniu bohater zostaje aresztowany i skazany na śmierć za morderstwo. Kilka dni później okazuje się jednak, że w celi znajduje się zamiast niego skonsternowany młody mechanik Pete (Balthazar Getty). To dopiero początek dziwnych wydarzeń, zawijających się w filmową wstęgę Möbiusa.

Projekcja filmu Zagubiona autostrada (1997) w Kinie Kinematograf: środa, 21 maja 2025 roku, godz. 18:00.

David Lynch: Żyć sztuką (2016)

Twórcy filmu na przestrzeni czterech lat nagrali ponad dwadzieścia rozmów z Davidem Lynchem, które następnie przekształciły się w niespełna półtoragodzinną, osobistą opowieść artysty o jego życiu, młodości, podejściu do sztuki i wizji kina.

Filmowiec wspomina swoje dzieciństwo w górzystej Montanie, wchodzenie w dorosłość w Filadelfii, próby rozpoczęcia kariery malarskiej, a w końcu – przygotowania do produkcji Głowy do wycierania.

Żyć sztuką to nie laurka wypełniona pochwałami na temat mistrza, lecz odważne otwarcie się na świat: opowieść o wewnętrznym mroku, tragediach i paraliżującym lęku, które Lynch przekuł w jedyną w swoim rodzaju artystyczną ekspresję.

Projekcja filmu David Lynch: Żyć sztuką (2016) w Kinie Kinematograf: środa, 28 maja 2025 roku, godz. 18:00.

Skip to content