Tomasz Patora, dwukrotny zwycięzca konkursu reportaży telewizyjnych Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, współautor jednego z najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat „Łowcy skór”, wrócił do sprawy po dwóch dekadach. W książce Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków.
Premiera książki: Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu
26.01, czwartek, godz. 17:00
Wstęp wolny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
e-mail: rezerwacja@kinomuzeum.pl
telefon: (+48) 42 203 24 50
Dołącz do wydarzenia na Facebooku!
Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu
„Jestem przekonany, że na podstawie tej książki powstanie hitowy serial. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, jak doskonały thriller sądowo-kryminalno-lekarski. Tylko że to wszystko wydarzyło się naprawdę.” – Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski
Zaczęło się od anonimu. Kartka A4. „Zestawienie zakładów pogrzebowych, które za łapówki przejęły prosektoria w łódzkich szpitalach”. Tomasz Patora wraz z dwoma innymi dziennikarzami rozpoczął śledztwo, które wkrótce ujawniło jedną z największych afer w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek pogotowia, chaos w dystrybucji niebezpiecznych leków i wreszcie – coraz więcej przypadków zaskakujących śmierci. Kilka miesięcy po tym, jak dostarczono anonim do redakcji, sprawą „łowców skór” żył cały kraj, a organy ścigania wszczęły dochodzenie.
Dziś, po ponad dwudziestu latach, Patora wraca do sprawy. Przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków. Szczegółowo analizuje materiały i krok po kroku ujawnia sieć wzajemnych powiązań, by odpowiedzieć na pytanie kluczowe: jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia?
Tomasz Patora, fot. Artur Wierzbicki
Tomasz Patora
Dziennikarz prasowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów. Autor lub współautor najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat: „Łowców skór” (2002), „Nasz Bóg ich zgubi” (2007), „Koktajlu Gapika” (2010), „Afery solnej” (2012), „Przychodzę na grób do kogoś innego” (2015) czy „Chore bydło kupię” (2019).
Wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Normandii, Hamburgu i Wenecji. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press – najbardziej cenionego polskiego wyróżnienia dziennikarskiego, trzykrotny zdobywca nagrody DetonaTOR i dwukrotny Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikował na łamach „Gazety Wyborczej”, współtworzy programy Superwizjer i Uwaga! w telewizji TVN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS i w Polskiej Szkole Reportażu.