Przejdź do treści

Polskie Kino Młodego Widza

O projekcie

Program Polskie Kino Młodego Widza został stworzony w 2004 roku przez Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich (obecnie pod nazwą Koło Realizatorów Filmów dla Młodego Widza), z myślą o młodej widowni. Inicjatorem przedsięwzięcia był Andrzej Jasiewicz, wieloletni przewodniczący Koła. Program przybliża dorobek polskiej kinematografii oraz rozwija potrzebę aktywnego i świadomego uczestniczenia w życiu kulturalnym, promuje polskie kino dla dzieci i młodzieży w Polsce.

Dzięki wsparciu pozostałych członków Koła, m.in. Krystyny Krupskiej-Wysockiej, Witolda Giersza i Leszka Marka Gałysza, przy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, powstała sekcja filmowa dedykowana najmłodszym – Gdynia Dzieciom – która stała się częścią programu Polskiego Kina Młodego Widza.

SFP współpracuje przy organizacji programu z najważniejszymi studiami filmowymi i twórcami dla dzieci i młodzieży, oraz instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi i organizacjami pozarządowymi. Projekcje polskich filmów fabularnych i animowanych, a także produkcje zagraniczne przeznaczone dla najmłodszych widzów, warsztaty literackie i animacyjne, plany filmowe, spotkania z twórcami, aktorami, pisarzami – wpisały się w stały element programu. Od początku istnienia przedsięwzięcie zgromadziło ponad 150 tysięcy młodych widzów, którzy na ekranach kinowych obejrzeli kilkaset filmów polskich i zagranicznych.

W tym roku, w związku z jubileuszową, 20. edycją, program realizowany jest na jesieni w 20 miastach w Polsce.

Plakat projektu Polskie Kino Młodego Widza

Program 2024

SPKMW, czyli Polskie Kino Młodego Widza – program stworzony przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – ma już dwadzieścia lat. Uczestnicy jego pierwszych edycji już od dawna zasilają grono dorosłych kinomanów, bo wiadomo, czym skorupka za młodu…

PKMW to sztandarowy program – prężnie działającego w SFP – Koła Realizatorów Filmów dla Młodego Widza (dawniej pod nazwą Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży), przez kilkanaście lat prowadzonego przez Andrzeja Romana Jasiewicza; w obecnej kadencji szefuje mu Waldemar Szarek – obaj w pełni oddani kinu skierowanemu do młodych widzów. Głównym założeniem programu jest zaproszenie młodych widzów nie tylko do spędzania wolnego czasu w kinie, ale do aktywnego uczestnictwa w kulturze filmowej poprzez udział w projekcjach, warsztatach, konkursach, spotkaniach z artystami. Jego ważnym celem jest także promocja rodzimego kina dla dzieci i młodzieży, zarówno w kraju, jak i przez wiele lat za granicą, a to poprzez organizowane projekcje i przeglądy filmowe, nie tylko w dużych miastach, ale również w małych ośrodkach, do tej pory dla kina mało „dostępnych”, jak również udział w prestiżowych imprezach, z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na czele.

Podczas 20. edycji Polskiego Kina Młodego Widza w ciągu czterech miesięcy (wrzesień – grudzień) zorganizowane zostaną pokazy filmowe w dwudziestu miejscowościach, w tym po raz pierwszy w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Tegoroczny, jubileuszowy program Polskiego Kina Młodego Widza jest wyjątkowo efektowny. Blisko pół setki atrakcyjnych tytułów. Premiery i żelazna klasyka, długie metraże i krótkie, fabuły i animacje, tytuły kinowe i odcinki seriali telewizyjnych. Siedem zestawów krótkich animacji skierowanych do młodych kinomanów w różnym wieku (od przedszkolaków poprzez 7+, 10+ do 12+) oraz dziewięć pełnometrażowych fabuł (od 6+ do 14+), i jeszcze jeden znakomity pełnometrażowy dokument (12+).

Skip to content