Przejdź do treści

Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego

14 września (czwartek) o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Kinematografii w Łodzi (Galeria nad Kinem) na wernisaż wystawy Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego. Wstęp wolny.

Asamblaże zaprezentowane na wystawie Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego stanowią część cyklu Obiekty realizowanego przez artystę od 2014 roku. Wojciech Kaniowski zrezygnował w nim z warstwy malarskiej, pędzel zastąpił młotkiem, piłą i klejem montażowym. Farby zamienił na fotografię oraz przedmioty znalezione na strychach, w zakurzonych skrzyniach, zapomnianych szufladach.

W asamblażu Wlazł kotek na płotek według filmu Sami swoi (reż. Sylwester Chęciński, 1967) artysta wyeksponował płot – symbol podziału skłóconych sąsiadów i jeden z przewodnich motywów tej komedii obyczajowej. Praca zatytułowana Pamięci Zbyszka Cybulskiego według filmu Popiół i diament (reż. Andrzej Wajda, 1958) prezentuje figury kojarzące się z Armią Krajową, podziemiem niepodległościowym (szkarłatny symbol Polski Walczącej) oraz motywem ofiary (zakrwawiony materiał, na nim krzyż). Asamblaż stanowi również epitafium dla Zbigniewa Cybulskiego, na co wskazują charakterystyczne okulary umieszczone w przestrzeni dzieła.
 
W monochromatyczności asamblaży można doszukiwać się odpowiednika magii czarno-białej taśmy filmowej. Stonowane barwy przywołują wrażenie mgły, która unosi się nad wspomnieniami. Poprzez kontemplacyjny charakter swoich prac, artysta proponuje nostalgiczną podróż w przeszłość polskiej historii i kultury. 

Praca dedykowana 
Ziemi obiecanej (reż. Andrzej Wajda, 1974) została wykonana specjalnie na wystawę Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zdjęcie fragmentu kolażu przestrzennego. Szara kolorystyka, drewniana figurka kota na płocie, w tle gałęzie, na płocie wiszą szmaty i jest widoczna tabliczka z napisem: ,,tak tak tak".

Fragment asamblażu autorstwa Wojciecha Kaniowskiego Wlazł kotek na płotek według filmu Sami swoi (reż. Sylwester Chęciński, 1967).

Wojciech Kaniowski

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w latach 1972–1977. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu malarstwa i malarstwa architektonicznego pod kierunkiem prof. Konrada Jarodzkiego i prof. Mieczysława Zdanowicza. W 1977 roku rozpoczął pracę dydaktyczną we
wrocławskiej PWSSP jako asystent stażysta w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1996 roku został profesorem nadzwyczajnym. W latach 1996–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału

Malarstwa i Rzeźby, a w latach 1999–2005 – prorektora ds. dydaktycznych. W maju 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora.

Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. W latach 1977–1996 brał udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach malarskich, otrzymał 10 nagród i wyróżnień. Swoje malarstwo prezentował na 49 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji i USA. Od 1988 roku realizuje prace malarskie w technice
asamblażu. Do 2000 roku opracował cykl obrazów dedykowany muzyce lat 60. XX wieku. Od 2003 roku jego wystawom indywidualnym towarzyszy kalendarz projektu autora zawierający dokumentację prezentowanych prac malarskich.
Plakat wydarzenia ,,Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego".

14 września – 12 listopada 2023 
wystawa czasowa Muzeum Kinematografii w Łodzi
Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego

Wystawę można oglądać w Galerii nad Kinem w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Wystawa czynna jest w od środy do niedzieli w godzinach pracy muzeum.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Skip to content