
Z okazji 100-lecia śmierci Władysława Reymonta oraz 50-lecia kultowej ekranizacji Ziemi obiecanej w reżyserii Andrzeja Wajdy, zapraszamy Was na wyjątkową podróż w czasie do XIX-wiecznej Łodzi!
W ramach obchodów, Muzeum Pałac Herbsta oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi, zapraszają na szereg wydarzeń, które przybliżą okoliczności powstania powieści oraz specyfikę Łodzi jako XIX wiecznego miasta wielkoprzemysłowego.
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z żywą historią! Wydarzenie odbywa się z udziałem grup rekonstrukcyjnych odtwarzających przedstawicieli z dwóch głównych grup społecznych tamtego okresu: robotników oraz fabrykantów. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli odkryć miejsca, które stały się pierwowzorem dla kadrów filmowej adaptacji.
Majówka z „Ziemią obiecaną” odbędzie się 4 maja 2025 roku.
Plan wydarzenia - Majówka z „Ziemią obiecaną”:
- 11:00 – 12:30 Muzeum Pałac Herbsta – bilet 10 zł
Warsztat z prelekcją: W kilku słowach, w paru kadrach – Łódź Reymonta
Prelekcja z częścią warsztatową wykorzystującą karty pracy, główny nacisk położony na pokazanie różnic pomiędzy fikcją literacką i filmową, a rzeczywistością Łodzi XIX wiecznej. Podczas prelekcji przybliżone zostaną okoliczności wyboru Łodzi do roli miasta przemysłowego oraz czynniki, które zadecydowały o jej dynamicznym rozwoju w drugiej połowie XIX wieku. Część warsztatowa wykorzystuje fragmenty książki oraz filmu Ziemia obiecana do rozważań nad tym, na ile powieść W. Reymonta i film A. Wajdy oddają realia Łodzi XIX wiecznej.
- 12:30 – 13:15 Muzeum Pałac Herbsta – bilet 5 zł
O modzie w ogrodzie z filiżanką herbaty
W kameralnej, ogrodowej scenerii zapraszamy na chwilę wytchnienia przy herbacie serwowanej z samowaru. W towarzystwie członków grup rekonstrukcyjnych będzie można nie tylko wykonać pamiątkowe fotografie, ale również wysłuchać dwóch krótkich prezentacji poświęconych modzie i realiom życia przedstawicieli dwóch warstw społecznych XIX-wiecznej Łodzi — burżuazji oraz robotników fabrycznych.
- 13:15 – 14:45 Muzeum Pałac Herbsta – bilet 10 zł
W którym wnętrzu słychać Reymonta? Zwiedzanie rezydencji Herbstów
Podczas zwiedzania pałacu uczestnicy spotkają członkinie grupy rekonstrukcyjnej w strojach z epoki, które w wybranych wnętrzach odegrają dwie krótkie scenki z fragmentami powieści Ziemia obiecana.
- 14:45-16:00 Muzeum Pałac Herbsta – bilet 5 zł
Śladami robotników. Spacer po osiedlu Księży Młyn
Spacer po dawnym osiedlu famuł na Księżym Młynie z mocnym akcentem na codzienność robotników przemysłowej Łodzi. Uczestnicy poznają warunki życia i pracy klasy robotniczej końca XIX wieku, a członkowie grupy rekonstrukcyjnej w strojach z epoki ożywią tamten świat w krótkich scenkach.
- 16:00-18:00 Muzeum Kinematografii w Łodzi – Kino Kinematograf – prelekcja i projekcja „Ziemi obiecanej” (1927), zwiedzanie Pałacu Karola Scheiblera i wystawy „Pół wieku Ziemi obiecanej” – bilet 10 zł ulgowy / 15 zł normalny
Prelekcja, zwiedzanie wystawy z przewodnikami oraz pokaz jedynego zachowanego fragmentu Ziemi obiecanej, będącej pierwszą filmową adaptacją powieści Władysława Reymonta. Zrealizowany w 1927 roku przez wytwórnię Sfinks film uznawany jest za najbardziej spektakularną przedwojenną produkcję, kręconą w oryginalnych łódzkich lokacjach.
Z czego wynikał wyjątkowy status obrazu w reżyserii Aleksandra Hertza? Co zadecydowało o jego wyjątkowo pozytywnej recepcji przez mieszkańców Łodzi? Na ile film trzyma się literackiego oryginału, a w jakim stopniu odzwierciedla konwencje ówczesnego kina? Czy silnie zaakcentowane wątki melodramatyczne nie osłabiły społecznie zaangażowanego wymiaru powieści?
Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu, poprzedzającego seans tego unikalnego filmu, który przez dekady uznawano za bezpowrotnie stracony.
Wydarzenie zwieńczone jest zwiedzaniem wnętrz reprezentacyjnych parteru pałacu Scheiblerów oraz wystawy czasowej Pół wieku Ziemi obiecanej.
Organizatorzy i partnerzy wydarzenia Majówka z „Ziemią obiecaną”:
Organizator: Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
Partner wydarzenia: Muzeum Kinematografii w Łodzi
Współpraca: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Łódzkie dla Ciebie, Łódzkie dla kultury, GRH „Ziemia Obiecana”, GRHiK „Krynolina”, Fundacja „Kulturalny Spacerowicz”,
Lokacje: Muzeum Pałac Herbsta (wnętrza + ogród), Osiedle robotniczych famuł na Księżym Młynie, Muzeum Kinematografii w Łodzi (wnętrza + Kino Kinemtograf)
