Przejdź do treści

Krótka Historia Polskiego Kina: „Ręce do góry” (1967), reż. Jerzy Skolimowski

[eng below]

18.04, czwartek, 17:00
Ręce do góry
(1967), reż. Jerzy Skolimowski 

Bilet: 15 zł Kup bilet

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy do kina Kinematograf na cykl pod nazwą Krótka Historia Polskiego Kina. 18 kwietnia o godz. 17:00 w ramach cyklu zobaczymy Ręce do góry (1967) w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Awangardowy dramat Jerzego Skolimowskiego to jedno z najważniejszych nowofalowych dzieł kina polskiego. Dla głównego bohatera, zagranego przez reżysera, zjazd absolwentów szkoły medyczną jest okazją do życiowych podsumowań.  Seans z angielskimi napisami, poprzedzony prelekcją.

Ręce do góry (1967)
reż. Jerzy Skolimowski 
 

Film, zrealizowany w 1967 roku, nie wszedł na ekrany. Kiedy w 1981 roku zaistniala możliwość jego rozpowszechniania, Jerzy Skolimowski dokręcił prolog. Zrealizowany został na taśmie barwnej, film właściwy – na czarno-białej. Ostatecznie wszedł na ekrany w 1985 roku bez prologu.


Prolog: Jest on jak gdyby komentarzem do historii sprzed czternastu lat. Składa się z luźnych scen. Pierwsza jest rozmową reżysera z samym sobą o tym, dlaczego robi filmy. Następne sceny to: Bejrut czasu wojny domowej – wizja zagłady; rozmowa z Volkerem Schlondorffem na planie jego filmu; powstanie warszawskie i zabawy w wojnę współczesnych dzieci warszawskich; rozmowa reżysera w Londynie w sprawie wprowadzenia “Rąk do góry” na polskie ekrany; przyjazd ekipy filmowej do Warszawy… Po dziesięciu latach spotykają się na zjeździe absolwenci Akademii Medycznej. Brak tylko jednego z nich. Przysłał depeszę. W czasie bankietu zostaje ona odczytana. Nadawca jest lekarzem na wsi, prowokuje kolegów do złożenia mu wizyty. Kilkoro z nich decyduje się na wyjazd, ale po to, by mu – jak mówią – skuć mordę. Ponieważ już żaden pociąg osobowy w tamtym kierunku nie odchodzi, wsiadają do towarowego. Odbywa się swoista psychodrama. Nazywają siebie markami posiadanych samochodów. Alfa, jej mąż Romeo, Opel Rekord, Wartburg, Zastawa. Okazuje się, że ich marzenia, a także osobiste i zawodowe ambicje, pozostały nie zrealizowane. Zapomnieli o swoich ideałach. Wspominają lata studenckie. Byli zetempowcami. Kleili gigantycznych rozmiarów portret Stalina, ale przez pomyłkę dokleili drugą parę oczu. Uznano ich za politycznych prowokatorów albo świadomych wrogów. W atmosferze zakłamania, fałszu i asekuranctwa odbyła się rozprawa przed sądem zetempowskim. Tylko Zastawa miał odwagę zapytać swych sędziów: czy wyjście, koledzy, już wcześniej nie zdecydowali o nas? Usunięto go ze studiów wyrzucono z akademika i ZMP. Usiłował popełnić samobójstwo… Wszystko wskazuje na to, że Zastawa jest tym lekarzem ze wsi, który przysłał depesze i sprowokował swych kolegów do wyjazdu. Rano okaże się jednak, że wagon stoi w tym samym miejscu, w którym w nocy doń wsiadali. Był tylko przetaczany, po czym wrócił na stare miejsce…

W lewym górnym rogu widnieją napisy: Krótka Historia Polskiego Kina Ręce do góry. Po prawo biegnie mężczyzna ubrany w koszule i krawat. W tle widać duży plakat.

EN

On April 18 at 5:00 PM we would like to invite You to kino Kinematograf (cinema owned by Film Museum in Lodz) to the screening of the film Ręce do góry from 1967, by Jerzy Skolimowski, with English subtitles and a video lecture.

Event is part of the project entitled Krótka historia polskiego kina (‘A Short Story of Polish Cinema”, organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych, which consists of 10 meetings, each of them devoted to different classic of Polish cinema.

Hands Up! is a Polish drama film, directed by Jerzy Skolimowski.

Beginning with a sci-fi prologue before finding itself with several doctors attending a medical school reunion in a sealed-up railway carriage. Between drinks, the disenchanted medicos ruminate over the effect that communism (particularly the Stalinist brand) has had on their profession. Originally banned in 1967 and finally released in 1981 after Skolimowski shot new sequences, the 76 minute 1981 version was the only one ever officially released.

15 zł: Buy a ticket

Plakat. Przy górnej krawędzi w czterech wersach napis Krótka Historia Polskiego Kina, w 2024 r. w najlepszych kinach studyjnych cz. II. W dolnej części plakatu lista filmów.

‘Krótka historia polskiego kina’ is organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Curator: Tomasz Kolankiewicz
Partners: WFDiF, 35mm, DI Factory 

Project is co-financed by Polish Film Institute.

Skip to content