Przejdź do treści

Krótka Historia Polskiego Kina: „Na wylot” (1972), reż. Grzegorz Królikiewicz

[eng below]

18.07, czwartek, 17:00
Na wylot (1972), reż. Grzegorz Królikiewicz

Historia małżeństwa morderców z przedwojennego Krakowa, uznana za jeden z najważniejszych debiutów w dziejach polskiego kina. „Chciałem zanalizować sytuację ludzi skrzywdzonych i poniżonych, którzy nie mogą nawiązać kontaktu z otoczeniem” – powiedział reżyser Grzegorz Królikiewicz  w wywiadzie dla „Filmu” w 1972 roku.

Bilet: 15 zł Kup bilet

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy do kina Kinematograf na cykl pod nazwą Krótka Historia Polskiego Kina. 18 lipca o godz. 17:00 w ramach cyklu zobaczymy Na wylot (1972) w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Seans z angielskimi napisami, poprzedzony prelekcją.

Na wylot (1972), reż. Grzegorz Królikiewicz 
 

Na wylot to film niezwykły. Niezwykłe było też jego przyjęcie. Krytyka wpadła w zachwyt. Debiut Grzegorza Królikiewicza porównywano do “Zbrodni i kary” Dostojewskiego, twórczości Ingmara Bergmana. Stawiano na równi z filmami Andrzeja Wajdy. “Na wylot” dostał trzy nagrody (dźwięk, muzyka, najlepsza rola męska roku) na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Łagowie. Wyróżniło go również jury prestiżowego festiwalu w Mannheim.

Krańcowo odmienna była reakcja widowni. Podczas pierwszych pokazów nastroje w salach kinowych były bliskie linczu. Zjawiskiem powszechnym stało się błyskawiczne wycofywanie utworu z kin, wytupywanie go przez publiczność, niewybredne złorzeczenia pod adresem reżysera i ówczesnych decydentów. “Na wylot” nie jest bowiem filmem łatwym w odbiorze. Stanowi przykład sformułowanej wcześniej przez Królikiewicza teorii o przestrzeni filmowej poza kadrem. Zdaniem reżysera, powinna ona przede wszystkim służyć pogłębianiu sfery znaczeniowej, a nie tylko rozwijaniu akcji. Stąd koncepcja takiej kompozycji kadru, by można było interpretować również to, co znajduje się poza nim.
Psychologiczna rekonstrukcja zbrodni popełnionej w latach trzydziestych przez zagubione w ówczesnej rzeczywistości społecznej małżeństwo. Maliszowie poznali się w pijackiej melinie. On nie może znaleźć żadnej pracy. Nędza i poniżenie doprowadza ich do zbrodni. Mordują troje ludzi. Stają przed sądem otoczeni powszechną nienawiścią. Napiętnowani starają się jednak walczyć o życie nie swoje, lecz on jej, a ona jego.

Plakat do polskiego filmu "Na Wylot". Centralnym elementem plakatu jest duży, prostokątny panel z napisem "Na Wylot" napisany dużymi, czarnymi literami na białym tle. Nad tytułem znajduje się mały, żółty motyl, który dodaje subtelny kolorowy akcent do plakatu.

EN

On July 18 at 5:00 PM we would like to invite You to kino Kinematograf (cinema owned by Film Museum in Lodz) to the screening of the film Na wylot from 1972, by Grzegorz Królikiewicz with English subtitles and a video lecture.

Event is part of the project entitled Krótka historia polskiego kina (‘A Short Story of Polish Cinema”, organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych, which consists of 10 meetings, each of them devoted to different classic of Polish cinema.

15 zł: Buy a ticket

Plakat. Przy górnej krawędzi w czterech wersach napis Krótka Historia Polskiego Kina, w 2024 r. w najlepszych kinach studyjnych cz. II. W dolnej części plakatu lista filmów.

‘Krótka historia polskiego kina’ is organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Curator: Tomasz Kolankiewicz
Partners: WFDiF, 35mm, DI Factory 

Project is co-financed by Polish Film Institute.

Skip to content