Przejdź do treści

Dokumenty w drodze - edycja 2024

Zapraszamy na projekcje polskich filmów dokumentalnych w ośmiu ośrodkach kultury województwa łódzkiego połączone ze spotkaniami z ich twórcami.

Dodatkowo zachęcamy do obejrzenia wystawy plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii.

Wstęp wolny.

Program:

28.06/piątek GOKSiR w Lipcach Reymontowskich: Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński (prod. Łoziński Production, HBO Max). Spotkanie z Pawłem Łozińskim;

12.07/piątek Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach: Nienormalni, reż. Jacek Bławut (prod. Produkcja Filmów Jacek Bławut, Wytwórnia Filmów Oświatowych). Spotkanie z Jackiem Bławutem;

17.08/sobota Czernice – filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie: Lombard, reż. Łukasz Kowalski (prod. 4.30 Studio). Spotkanie z Anną Mazerant, producentką.

30.08/piątek Łask – Łaski Dom Kultury: Bezdroża, reż. Mikael Lypinski (prod. East Beast). Spotkanie z Mikaelem Lypinskim.

12.09/czwartek Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie: Drzewa milczą, reż. Agnieszka Zwiefka (prod. Chilli Productions, Ma.ja.de Filmproduktions, HBO Max). Spotkanie z Agnieszką Zwiefką.

26.09/czwartek Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie: Skąd, dokąd, reż. Maciej Hamela (prod. Affinity Cine, Impakt Film). Spotkanie z Maciejem Hamelą.

 17.10/czwartek Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu: Potop. Postscriptum, reż. Łukasz Czajka (prod. Silver Frame, FINA). Spotkanie z Łukaszem Czajką.

18.10/piątek Dom Kultury w Zelowie: Las, reż. Lidia Duda (prod. Fundacja Lumisenta). Spotkanie z Lidią Dudą.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Po prawej stronie widnieje logo Narodowego Centrum Kultury, które składa się z graficznego symbolu przypominającego stylizowaną koronę oraz napisu: „Narodowe Centrum Kultury”.Poniżej logotypów znajduje się informacja: „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.”

18 października, godz. 18
Dom Kultury w Zelowie

Nie bez powodu mówi się, że wszystko, co dobre, szybko się kończy…
 

Pokazem filmu Las i spotkaniem z reżyserką Lidią Dudą zakończyliśmy tegoroczną edycję 𝗗𝗼𝗸𝘂𝗺𝗲𝗻𝘁𝗼́𝘄 𝘄 𝗱𝗿𝗼𝗱𝘇𝗲. Goście Domu Kultury w Zelowie słuchali m.in. o kulisach najnowszego filmu reżyserki i o jej relacjach z bohaterami.

Filmy robię wtedy, gdy się na coś nie godzę. Nie zgadzam się na takie rozwiązania. Na przerzucanie ludzi przez płoty. Nikt nie pyta się ich nawet przed kim lub przed czym uciekają – mówiła podczas spotkania Lidia Duda.

Spotkanie poprowadził Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii  w Łodzi.

Lidia Duda za film dokumentalny Las otrzymała podczas tegorocznej 34. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu Nagrodę Młodych Krytyków – laureatów Festiwalu Kamera Akcja. 

Dziękujemy za wszystkie pełne emocji spotkania oraz dyskusje i mówimy (z nadzieją) – do zobaczenia!

Fot. Asia Karp

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

17 października, godz. 18
Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Mieszkańcy Inowłodza mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć za kulisy kultowego filmu Jerzego Hoffmana z 1974 roku, dzięki najnowszej produkcji Łukasza Czajki Potop. Postscriptum. W tej podróży towarzyszył widzom sam reżyser.

W dokumencie zbudowanie zaufania między bohaterem a reżyserem może trwać bardzo długo. To zaufanie widać później na ekranie. Cieszę się, że pan Jerzy Hoffman tak szybko mi zaufał – wspominał współpracę z reżyserem (głównym bohaterem filmu) Łukasz Czajka. Podkreślał on, że współpraca z Hoffmanem pozwoliła mu lepiej zrozumieć nie tylko samego twórcę i kultową produkcję, ale także złożoność produkcji filmowych w czasach PRL​.

W 1975 roku pięciogodzinny Potop zdobył nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. W kinach obejrzało go 27,5 miliona widzów, co czyni go trzecim najpopularniejszym filmem w historii polskiego kina. Wyprzedzają go: Krzyżacy (1960) oraz Pan Wołodyjowski (1969).

Spotkanie poprowadził Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii  w Łodzi.

Fot. Asia Karp

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

26 września, godz. 18
Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie

Mieszkańcy Rogowa nie tylko mieli okazję obejrzeć (nagrodzony Nagrodą „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza  podczas 33. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu) dokument, ale również podyskutować o nim z reżyserem – Maćkiem Hamelą.

Ja byłem zaskoczony, bo jak się znalazłem w ten pierwszy weekend na granicy, to tam była kolejka ludzi z całej Polski, z różnych miast. Przyjechali po prostu swoimi samochodami odbierać ludzi z granicy. Mówię o tej pierwszej sobocie. To było wszystko niesamowite. Niby nie mieliśmy jeszcze żadnego przekazu z telewizji, co tam się dzieje. Tam po prostu jeszcze nikt tak naprawdę nie dotarł. Ludzie sami przyjechali – opowiadał Maciej Hamela

Spotkanie poprowadził dr Michał Dondzik.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie do połowy października można obejrzeć wystawę plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii  w Łodzi.

Fot. Anna Krakowiak

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Czarno-białe zdjęcie przedstawia plakat filmu „Skąd, dokąd” w reżyserii Macieja Hameli, z informacją o bezpłatnym pokazie 26 września 2024 w bibliotece w Rogowie. W tle widoczna jest twarz dziecka, a po lewej stronie znajduje się mniejsza reklama koncertu

12 września, godz. 18
Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie

W swoim najnowszym dokumencie „Drzewa milczą” Agnieszka Zwiefka ukazała kryzys polsko-białoruski z perspektywy Runy – nastoletniej Kurdyjki, która, po śmierci matki, zmuszona była zbyt szybko dorosnąć.

Mieszkańcom Parzęczewa reżyserka opowiedziała m.in. o kulisach filmu, trudnościach i o relacjach. Każdy film zaczynam tak, że zakochuję się w bohaterze, widzę w nim piękno – mówiła Zwiefka. Tak było w przypadku Runy. Ta więź trwa do dziś.

Chwalimy się! Dokument „Drzewa milczą” znalazł się wśród 12 filmów nominowanych do Konkursu Filmów Dokumentalnych 34. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Cieszymy się na kolejne dyskusje z reżyserką!

Spotkanie poprowadził dr Emil Sowiński.

Do 25 września w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie można obejrzeć wystawę plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Fot. Asia Karp
_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

30 sierpnia, godz. 18
Łaski Dom Kultury

Czwarty wyjazd z Dokumentami w drodze w tym sezonie i pierwszy raz w Łaski Dom Kultury.

My zabraliśmy Was do Łasku, a reżyser Mikael Lypinski wraz z bohaterami swojego filmu pokazali nam kawałek… Oregonu.
„Bezdroża” trudno opisać słowami – ale próbując – to film o poszukiwaniu i ukojeniu.

Myślę, że oni po raz kolejny utwierdzili mnie w przekonaniu, że warto zrobić sobie przerwę… – mówił o bohaterach swojego filmu reżyser. Nieważne co się wydarzyło w Twoim życiu, w przeszłości, ważne jak spędzisz dzisiejszy dzień.

Spotkanie poprowadziła Dominika Kawczyńska-Wojtuś.
 
Fot. Asia Karp
_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

17 sierpnia, godz. 18
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie, filia w Czernicach

5 lat pracy na planie, 200 godzin materiałów, 30 układek montażowych i potencjalny sequel w Wenecji. O tych i innych historiach z debiutanckiego filmu Łukasza Kowalskiego „Lombard”(2022) mogli usłyszeć mieszkańcy Czernic podczas trzeciego spotkania Dokumentów w drodze.
 
Tu nie chodzi o lombard. Tu chodzi o dużo głębszy temat, temat świata, o którym ludzie nie chcą myśleć i wiedzieć. To jest świat ludzi, którzy nie załapali się na przemianę ustrojową, na nowe czasy, nie radzą sobie tak dobrze jak inni i zostają na marginesie – wyjaśniała producentka filmu Anna Mazerant.

Spotkanie poprowadził filmoznawca dr Michał Dondzik.
 
Do 30 sierpnia w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie można obejrzeć wystawę plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.
 
Fot. Anna Krakowiak

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

12 lipca, godz. 18
Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach

Podczas drugiej odsłony Dokumentów w drodze cofnęliśmy się w czasie o ponad 30 lat, prezentując pełnometrażowy debiut kinowy Jacka Bławuta z 1990 roku – Nienormalni. Fabularyzowany dokument, zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych reżyser zadedykował rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych.

Oni uczą nas bliskości, są do bólu prawdziwi – powiedział po pokazie o bohaterach swojego filmu reżyser. – Ja jestem innym człowiekiem po tym filmie. Zacząłem dostrzegać to, czego nie widziałem.

Jacek Bławut jest wybitnym operatorem, reżyserem i producentem. W 1982 roku ukończył studia zaoczne na wydziale operatorskim w szkole filmowej w Łodzi. Przed rozpoczęciem kariery, jako dziecko wystąpił w kilku filmach fabularnych, debiutując w 1960 roku w filmie Marysia i krasnoludki w reżyserii Jerzego Szeskiego i Konrada Paradowskiego. Był wykładowcą w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu i Warszawie. Od 2010 roku jest wykładowcą PWSFTviT w Łodzi.

Spotkanie prowadził Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, którą będzie można oglądać w CAK w Boguszycach do 11 sierpnia 2024 roku.

Fot. Asia Karp

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Film balkonowy w reżyserii Pawła Łozińskiego zobaczyli widzowie inauguracyjnego spotkania tegorocznej edycji Dokumentów w drodze.

W swoim dokumencie reżyser próbuje znaleźć odpowiedź, czy każdy może być bohaterem filmu i czy świat da się zamknąć w jednym kadrze. Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2 lat. Spotkał ponad 2000 rozmówców, których pytał o… sens życia.

Pomyślałem, że zapytam ludzi o to, czego sam nie wiem i może się dowiem – mówił na spotkaniu w Lipcach Reymontowskich.

Paweł Łoziński to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina, jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Filmy dokumentalne kręci od ponad 30 lat. Do jego najważniejszych filmów należą Miejsce urodzenia, Chemia, Ojciec i syn, Nawet jak nie wiesz jak bardzo cię kocham, Film balkonowykażdy został uhonorowany Grand Prix Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Do 11 lipca 2024 w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich można oglądać wystawę plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii.

Fot. Asia Karp

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Dokumenty w drodze - edycja 2022

Projekcje filmów dokumentalnych połączone ze spotkaniami z ich twórcami w ośmiu ośrodkach w Województwie Łódzkim.
 
Partnerzy: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich, Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku, Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie, Gminna Biblioteka w Osjakowie, filia w Czernicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Parzęczewie, Gminny Dom Kultury w Rogowie, Dom Kultury w Zelowie.
 
16 września, godz. 18
Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie
Doktorat z bezdomności (2019) oraz Cichy, spokojny (1989), reż. Magdalena Majewska
po seansie spotkanie z reżyserką
 
Paweł jest bezdomny. Od wielu lat pił, ale od czterech jest trzeźwy. Gra w teatrze i zaczyna pracę nad doktoratem z bezdomności. Chce pokazać czym jest kryzys bezdomności i jak można z niego wyjść, otrzymując mądrą pomoc.
Reportaż z przebiegu procesu Mariusza Trynkiewicza – pedofila, mordercy czterech chłopców.
 
Przy stoliku siedzi para seniorów. Mężczyzna trzyma w dłoni mikrofon.
Przy stoliku siedzi kobieta z ciemnymi, upiętymi włosami. Splecione dłonie.
9 września, godz. 18
Dom Kultury w Zelowie
1970, reż. Tomasz Wolski (2021)
po seansie spotkanie z reżyserem i producentką Anną Gawlitą
 
W 1970 r. na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. 
Grupa rozmawiających ze sobą czterech osób. Starszy mężczyzna i kobieta odwróceni tyłem, młodszy mężczyzna i kobieta przodem.
Widownia złożona ze starszych osób. Na pierwszym planie roześmiany mężczyzna w jasnym płaszczu.
23 sierpnia, godz. 18
Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku
 
Co znaczy być Żydem we współczesnej Polsce? Bohaterowie filmu @miriamfrompoland pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji. Po filmie długo trwały rozmowy publiczności z reżyserem Piotrem Szczepańskim. 
Mężczyzna i kobieta stoją tyłem. W centrum widziany od przodu mężczyzna z czarną brodą. T-shirt z nadrukiem męskiej twarzy.
18 sierpnia, godz. 18
Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie w Rogowie
 
Zaprezentowaliśmy dokument Tylko wiatr w reżyserii Zofii Kowalewskiej, który opowiada historię 92-letniego Zdzisława. Mężczyzna wyrusza w liczącą pięć tysięcy kilometrów podróż do wioski w Kazachstanie, dokąd jako nastolatek został zesłany przez Sowietów. W wyprawie towarzyszy mu wnuczka, dzięki czemu może porównać opowieści, które zna z dzieciństwa z rzeczywistością.
Kilka osób siedzących na krzesłach. Kobieta w średnim wieku wymachuje dłońmi.
1 lipca, godz. 18 (piątek)
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach 
 
Zaprezentowaliśmy film dokumentalny Karola Pałki Bukolika, uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Film Polski festiwalu Millenium Docs Against Gravity i Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. „Film ukazuje przewrotny obraz polskiej wsi, która z sielanką (tytułową bukoliką) niewiele ma wspólnego i przezwycięża stereotypowe myślenie – również o bohaterkach. Doceniamy kreacyjną formę, dzięki której z pozoru prosta opowieść o wiejskim życiu nabiera metafizycznego wymiaru” – podkreślali jurorzy łódzkiego festiwalu. Bukolikę otwiera i zamyka utwór ukraińskiej grupy DakhaBrakha ze słowami: „Wszyscy są dla ciebie, wszystko specjalnie dla ciebie”. Czy to marzenie, czy rzeczywisty stan ducha bohaterek? – zastanawiał się na łamach Filmwebu Marcin Stachowicz.
Przy stole siedzi dwóch mężczyzn. Jeden młody, z włosami do ramion, mówi przez mikrofon. Na niego patrzy krótko ostrzyżony, uśmiechnięty mężczyzna.
28 czerwca, godz. 18 (wtorek)
Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie 
 
Zaprezentowaliśmy film dokumentalny Łukasza Czajki Bezkrwawa rewolucja, którego treść zdradza podtytuł Krótka historia Internetu w Polsce. O Internecie opowiadają naukowcy, badacze i osoby zafascynowane technologicznym przełomem. Wśród bohaterów znajdują się również artystki i artyści, którzy wykorzystali Internet do promocji twórczości lub uczynili go swoim tworzywem. Z różnorodnych opowieści Bezkrwawa rewolucja tka historię o nas wszystkich –  polskich użytkownikach technologii, która połączyła świat.
Rozmowa dwóch młodych mężczyzn. Jeden po lewo trzyma mikrofon.
Na tle białego ekranu stoi sześć osób. Dwójka z nich trzyma w dłoniach bukiet kwiatów.
25 czerwca, godz. 18 (sobota)
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie, filia w Czernicach 
 
Wyświetliliśmy film dokumentalny Moniki Meleń Jeden dzień dłużej. Uhonorowany m.in. w Los Angeles Nagrodą „Hollywood Eagle Documentary Award”, w Koszalinie „Motylem” za najlepszy film dokumentalny, na Prowincjonaliach we Wrześni „Jańcio Wodnikiem” za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
To film o niezwykłej miłości, która połączyła zmagającą się z zanikiem mięśni Małgosię i „twardego gościa” Krystiana. Oboje na przekór przeciwnościom wyruszają w podróż. Motocyklem… Do Rumunii… Jeden dzień dłużej to dokument o pragnieniu życia, chociaż oddech śmierci towarzyszy bohaterom na każdym kroku.
Po projekcji widzowie mieli szansę porozmawiać z reżyserką podczas spotkania.
Na rzutniku plakat filmu "Jeden dzień dłużej". Przed nim blondynka z krótkimi włosami. Bluzka w grochy.
Cztery kobiety w średnim wieku. Dwie widziane od tyłu, dwie od przodu. Rozmawiają ze sobą.
10 maja 2022
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich
 
Zapach ziemi (2020 ) 49 min. Reżyseria i scenariusz: Jacek Grudzień. Zdjęcia: Artur Frątczak. Muzyka: Kamil Wrona. Montaż: Cezary Kowalczuk. Kierownictwo produkcji: Aleksandra Grudzień. Producent wykonawczy: Roman Sawka. Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
 
Hovhannes Yazichyan, znakomity judoka i wielokrotny mistrz Świata i Europy w wyciskaniu na ławeczce leżąc oraz Jacek Grudzień, reżyser filmu Zapach ziemi byli gośćmi pierwszej z tegorocznych odsłon projektu Dokumenty w drodze. W Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji widzowie najpierw obejrzeli film, a później mieli okazję porozmawiać z bohaterem i twórcą dokumentu. Pytano nie tylko o film, ale także o podobieństwa i różnice między Polakami i Ormianami, o Armeńską historię, o kulisy kariery profesjonalnego sportowca.
Rozmyte sylwetki widzów. Patrzą na trzech, rozmawiających ze sobą mężczyzn w średnim wieku.
Pełna widownia ogląda prezentację wizualną, którą pokazuje siwy mężczyzna, mówiący przez mikrofon.
Widownia składająca się z mężczyzn w średnim wieku i kobiet wymieszanych pod względem wieku.
Biała plansza. Logotypy: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kultury Dostępnej, Miasta Łódź, Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content