Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Polański, Horowitz. Hometown” (2021) i spotkanie z Tomaszem Raczkiem

14.09, czwartek, godz. 18:00 
DKF Człowiek w Zagrożeniu: Polański, Horowitz. Hometown (2021), reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer
oraz spotkanie z Tomaszem Raczkiem

Krytyk Tomasz Raczek opowie o filmowych dokonaniach Romana Polańskiego, który w 2023 roku obchodzi 90. urodziny. Następnie obejrzymy dokument, w którym reżyser wraz z fotografikiem Ryszardem Horowitzem wędrują śladami wojennych doświadczeń. Film Anny Kokoszki-Romer oraz Mateusza Kudły został nagrodzony na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet!

Zobacz zwiastun filmu:

O filmie:

Polański, Horowitz. Hometown (2021), 75′
reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer

Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem.

W centrum dwóch mężczyzn z parasolkami. Idą ścieżką. Po prawej i lewej stronie drzewa. W lewym górnym rogu napis 14.09.23, godzina 18:00, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi. Czarna taśma filmowa w kształcie litery M, DKF Człowiek w Zagrożeniu: Polański, Horowitz. Hometown (2021), reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer. W lewym dolnym roku napis: Spotkanie z Tomaszem Raczkiem. W prawym dolnym rogu logotypy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta łódź i Łódź: Miasto Filmu UNESCO.

Gość DKF-u

Tomasz Raczek
Krytyk filmowy, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w Radiu Nowy Świat autor audycji „Raczek movie”. Ma własny kanał wideorecenzji filmowych na YouTube. Przez wiele lat prowadził w telewizji wraz z Zygmuntem Kałużyńskim cykl filmowy „Perły z lamusa”. Stworzył Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, w którym wydaje książki o mediach oraz literaturę dziecięcą. Obecnie prowadzi kinoterapię w kinach, radiu i internecie. Wcześniej był m.in. kierownikiem literackim Zespołu Filmowego „Oko”, krytykiem tygodnika „Polityka”, redaktorem naczelnym PLAYBOYA i miesięczników FILM i VOYAGE, dyrektorem programowym koncernu prasowego G+J, dyrektorem kanałów telewizyjnych i radiowych nfilmHD, wicedyrektorem TVP2 oraz autorem programów w Canal+, RMF FM, TOK FM, Radio Klasyka i PR 2. Laureat Wiktora, Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz posiadacz tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Napisał kilkanaście książek o filmie i telewizji.

Źródło biogramu: Radio Nowy Świat 
Fotografia: Marta Łącka

Po prawo siedzący na krześle starszy mężczyzna w okularach. Jedna ręka uniesiona do góry i zgięta w łokciu, w drugiej trzyma mikrofon. Bluzka z dłońmi wypełnionymi różnymi kolorami.

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content