Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Plan 75” (2022)

18 maja o godz. 17:00 w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Człowiek w Zagrożeniu pokażemy film Plan 75 (2022) w reż. Chie HayakawaPo seansie odbędzie się spotkanie z pisarzem Piotrem Milewskim.

DKF Człowiek w Zagrożeniu: Plan 75 (2022), reż. Chie Hayakawa
oraz spotkanie z pisarzem Piotrem Milewskim

18.05, czwartek, godz. 17:00 

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online 

Po prawej stronie starsza kobieta stojąca na balkonie. Nie widać jej twarzy. Jej głowa skierowana jest w dal, w której widać góry i drzewa. W lewym górnym rogu napis 18.05.23, godzina 17:00, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi. Czarna taśma filmowa w kształcie litery M, DKF Człowiek w Zagrożeniu: Plan 75 (2022), reż. Chie Hayakawa. W lewym dolnym rogu napis: Spotkanie z Piotrem Milewskim. W prawym dolnym rogu logotypy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta łódź i Łódź: Miasto Filmu UNESCO.

O filmie

Plan 75 (2022), 112′
reżyseria: Chie Hayakawa

Japoński kandydat do OSCARA to film jednej z najzdolniejszych reżyserek – Chie Hayakawa, który jest ostrym społecznym komentarzem ukazującym niepokojącą przyszłość.

Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa.

Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Obecne na każdym kroku reklamy, adresowane do zdezorientowanych seniorów, zachwalają wszelkie korzyści, jakie płyną z rewolucyjnego programu.

Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom Planu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed najważniejszymi wyborami.

Zobacz zwiastun filmu:

Gość DFK

Piotr Milewski urodził się w 1975 roku w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor bestsellerowych książek: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej (Znak 2014, Świat Książki 2020), Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (Znak 2015, Świat Książki 2022), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (Świat Książki 2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (Świat Książki 2020).

 
Współautor książek: Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów (2006), Azja. Opowieści podróżne (2018) oraz Wyspa. Opowieści podróżne (2019).
Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego „Książki”. Laureat nagrody Traveler magazynu National Geographic Polska w kategorii Książka Roku 2020.
 
Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną.
Czarno-białe zdjęcie. Przy stole siedzi mężczyzna. Ręce trzyma na stole.

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content