14.12, czwartek, godz. 17:00
DKF Człowiek w Zagrożeniu: Most (2022), reż. Izumi Yoshida oraz spotkanie z reżyserką
Most to najnowsza animacja poklatkowa Izumi Yoshidy, doktorantki w Szkole Filmowej w Łodzi i wykładowczyni ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Opowiada przejmującą historię osieroconych dzieci polskich zesłańców syberyjskich, które w latach 20. XX wieku znalazły schronienie i pomoc w Japonii. Film został nagrodzony nagrodą Grand Prix im. George’a Lucasa na 25. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tokio. Po projekcji spotkanie z reżyserką.
Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet!
O filmie:
Most (2022), reż. Izumi Yoshida
Film animowany Most jest wzruszającą historią o “Dzieciach Syberyjskich”. Film jest inspirowany zdarzeniami historycznymi opowiadającymi o pierwszych stosunkach dyplomatycznych między Polską i Japonii. Film “Most” jest opowiedziany z perspektywy jednego z Dzieci syberyjskich, dziesięcioletniego Janka. Główny bohater, który jest przywódcą polskich dzieci osieroconych na Syberii czuje się odpowiedzialny za grupę, zachowuje się niczym dorosły mężczyzna, nie może być bezbronnym dzieckiem. Każdy dzień na bezkresnej, zimnej, mglistej, przerażającej krainie jest walką o przetrwanie i przezwyciężenie głodu, smutku, beznadziei, tęsknoty za rodzicami, domem i miłością. Pewnego dnia na ratunek przychodzą nieznani ratownicy Japońskiego Czerwonego Krzyża, którzy w oczach dzieci są niczym olbrzymy. Dzieci zostają uratowane przez Japończyków, zostają zabrane do kraju kwitnącej wiśni, gdzie dostają opiekę medyczną, ciepły posiłek, dach nad głową i miłość tych, którzy stworzyli im rodzinę. Janek poznaje tam Haru- energiczną dziewczynkę. To ona staje się przewodnikiem Janka po nieznanym, pięknym, ciepłym i kolorowym nowym świecie- Japonii. Haru staje się jego nauczycielem odmiennej kultury, ale również uczy go jak być dzieckiem. Janek odzyskuje swoje dzieciństwo. Gdy mali Polacy odzyskują zdrowie, przychodzi czas rozstania. Przyjaźń między dziećmi Polskimi i Japońskimi stworzyła więź nie do rozerwania.
Most (2022), reż. Izumi Yoshida
Gość DKF-u
Izumi Yoshida Izumi Yoshida urodziła się 22 czerwca w Łodzi, w rodzinie polsko – japońskiej. Ojciec jest Japończykiem a matka Polką.
W 2009 roku rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej na Wydziale Realizacji Obrazu Filmowego Telewizyjnego i Fotografia ze specjalizacją Film Animowany i Efekty Specjalne.
W 2022 roku zdobywa tytuł doktora sztuki w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne.
Od 2017 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z podstaw animacji i animacji przestrzennej. W marcu 2015 roku zadebiutowała jako reżyser filmu animowanego, filmem pt. „Kinki”.
Film został zakwalifikowany do Konkursu Polskiego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2016, zdobył nagrodę podczas Split Film Festival 2016 w Chorwacji oraz nagrodę specjalną im Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2016.
Jej najnowszy film animowany Most zdobył Grand Prix im. Georgea Lucasa oraz Best Animation Award na festiwalu filmów krótkometrażowych ShortShorts Film Festival and Asia 2023. Nagroda ta otwiera drogę do nominacji do Oscara.
W 2019 roku była ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowego z dziedziny animacji.
Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.