Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Historia kina w Popielawach” (1998) oraz spotkanie z Janem Jakubem Kolskim

20.07, czwartek, godz. 17:00
DKF Człowiek w Zagrożeniu: Historia kina w Popielawach (1998), reż. Jan Jakub Kolski
oraz spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet

20 lipca o godz. 17:00 w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Człowiek w Zagrożeniu pokażemy film Historia kina w Popielawach (1998), reż. Jan Jakub KolskiPrzed seansem odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Anna Michalska z Działu Kina i Wydarzeń. 

Film pokażemy w odrestaurowanej wersji, po raz pierwszy na dużym ekranie.  

Grafika promująca film ,,Historia kina w Popielawach". Uśmiechnięty brunet z wąsem stoi wśród zieleni. Obok niego kamera filmowa.

O filmie

Historia kina w Popielawach (1998), 99′
reż. Jan Jakub Kolski

Narratorem tytułowej „historii” jest dziesięcioletni Staszek Szewczyk, wychowany wprawdzie w mieście, lecz uczący się w wiejskiej szkole w Popielawach, skąd pochodzą jego dziadkowie. W pamiętniku, który pisze, bardzo wiele miejsca zajmuje zasłyszana historia barwnego, głośnego w okolicy, kowalskiego rodu Andryszków.

Zaczyna się ona od Józefa Andryszka, zwanego Pierwszym. W XIX wieku zbudował on kinomaszynę, zanim jeszcze to samo uczynili na Zachodzie bracia Lumiere. Poprzez następne pokolenia saga rodzinna dochodzi do lat sześćdziesiątych XX wieku, czyli losów Józefa Andryszka Szóstego, zwanego Szustkiem, który marzy o odtworzeniu wynalazku swego przodka. Stanowczo sprzeciwia się temu jego ojciec, uważając, że kinomaszyna była przez lata przekleństwem rodu. W ten sposób pod ręką Kolskiego fascynująca historia rodzinna splata się nierozerwalnie z rozważaniami o fenomenie kina.

Gość DKF-u

Jan Jakub Kolski 
Reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, operator, pedagog, literat. Urodził się 29 stycznia 1956 roku we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1985). W latach 1977-1981 pracował w Ośrodku Telewizji Polskiej Wrocław jako operator. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach filmowych. Jego babka była właścicielką jednego z pierwszych łódzkich kin – Théâtre Optique Parisien (1907-1922), dziadek zajmował się wynajmem kopii, ojciec – Roman Kolski – był znanym montażystą, także siostra Ewa Pakulska zajmowała się montażem.

Źródło: Akademia Polskiego Filmu

Łysiejący mężczyzna w średnim wieku. Prawą dłoń trzyma przy brodzie. Zamyślony.

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content