20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy, zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do Muzeum Kinematografii w Łodzi na spotkanie z Aleksandrem Kartasińskim- prezesem Instytutu Spraw Dziecka i wieloletnim prezesem Fundacji Happy Kids. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalno-animowanego Przeżyć (2021) w reż. Jonasa Pohera Rasmussena.
Wstęp bezpłatny – po uprzedniej rejestracji na adres e-mail: wydarzenia@happykids.ngo
Aleksander Kartasiński – przyjaciel dzieci, prezes Instytutu Spraw Dziecka i wieloletni prezes Fundacji Happy Kids. Od ponad 21 lat sprawia, że dzieci, które nie miały szansy na ciepły, spokojny dom i dobre dzieciństwo mogły ją otrzymać. Razem z Fundacją stworzył 18 rodzinnych domów dziecka. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie zainicjował i przeprowadził ewakuację 1,5 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka. Po trzęsieniach ziemi w Turcji i Syrii w 2023 roku wyruszył z konwojem humanitarnym w charakterze ratownika na miejsce tragedii, gdzie brał udział w przeszukiwaniu gruzów. Własnoręcznie wyciągnął spod zwałowiska 4-letnią dziewczynkę w hipotermii, ratując jej tym samym życie.
Na miejscu będzie możliwość zasilenia skarbonki Fundacji Happy Kids na rzecz ukraińskich dzieci z domów dziecka.
Zobacz zwiastun filmu:
Przeżyć (2021), 89′
reżyseria: Jonas Poher Rasmussen
Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.
Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.
Fundacja Happy Kids
Fundacja Happy Kids działa na rzecz dzieci od 2001 r. Happy Kids od lat pomaga ogólnopolskiej transformacji systemu opieki nad dziećmi, promując rozwój placówek typu rodzinnego. Organizacja prowadzi 17 własnych Rodzinnych Domów Dziecka, w których wychowuje się obecnie 138 dzieci (w tym w tym dzieci zmagające się niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.) Dzięki profesjonalnej opiece zawodowych rodziców zastępczych odzyskują one swoją podmiotowość i wiarę w dorosłych. Dodatkowo różnymi formami opieki, Happy Kids obejmuje kilkanaście tysięcy dzieci w Polsce rocznie.
Od początku wojny w Ukrainie, Fundacja ewakuowała blisko 1500 dzieci z domów dziecka wraz z opiekunami. Udziela im codziennego wsparcia w obszarach opieki m.in. psychologicznej, medycznej, edukacyjnej czy tej podstawowej. Pomocy udziela także bezpośrednio w Ukrainie. Remontuje placówki, by zapewnić docelowo schronienie dla ponad 1000 ukraińskich cywilów, głównie sierot z terenów, gdzie prowadzone są działania zbrojne. Organizuje także transporty pomocy humanitarnej.
Partner wydarzenia jest: