Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Akademia Polskiego Filmu: WYRAFINOWANE ADAPTACJE

Akademia Polskiego Filmu: WYRAFINOWANE ADAPTACJE

27.11, poniedziałek, godz. 17:00 / WYRAFINOWANE ADAPTACJE. Wykład mgr Michała Dondzika

Zaklęte rewiry (1975)
reż. Janusz Majewski

Karnet: 150 zł
Bilet:  15 zł / pojedyncze zajęcia, do kupienia w kasie muzeum i online  

Na środku, po lewej stronie czerwony napis KINO DZIEDZICTWA – ADAPTACJE WAJDY. Po prawej stronie, jeden nad drugim, dwa kadry filmowe.

Zapraszamy na III semestr dwuletniego cyklu Akademii Polskiego Filmu. Każde spotkanie składa się z godzinnego wykładu filmoznawcy lub historyka kina oraz projekcji dwóch polskich filmów fabularnych.

Zaklęte rewiry (1975)
reż. Janusz Majewski

Początek lat trzydziestych. Wiejski chłopak Roman Boryczko dostaje pracę w restauracji luksusowego hotelu Pacyfik. Szybką karierę od pomywacza do kelnera okupuje lawiną upokorzeń, szturchańców, zakazów i nakazów, pochodzących głównie od sadystycznego kelnera Fornalskiego, na którym się mści, nabijając mu sztucznie kasę. Jest windowany do góry raczej siłami restauracyjnego mechanizmu
i przypadku niż własnych dążeń.

Gdy znajduje się o krok od najwyższego szczebla kelnerskiej drabiny, przychodzi nagłe opamiętanie. Boryczko składa wymówienie. Nie mogąc znieść systemu, który łamie charaktery i wzbudza antagonizmy, odrzuca kombinatorstwo i intrygi, jakimi na co dzień posługuje się jego „nauczyciel” Fornalski. Dokonuje tym samym dojrzałego wyboru wartości, chcąc się nimi w życiu kierować. Zrealizowany z pietyzmem dla epoki ciąg epizodów. Studium środowiska podporządkowanego ścisłym rygorom, rządzonego wilczymi prawami.

Koordynator APF Łódź: Anna Michalska
a.michalska@kinomuzeum.pl, tel. 42 674 09 57, wew. 143