Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Akademia Polskiego Filmu: MARCZEWSKI – UCIECZKA Z PRL

Akademia Polskiego Filmu: MARCZEWSKI – UCIECZKA Z PRL

15.04, poniedziałek, godz. 17:00 / MARCZEWSKI – UCIECZKA Z PRL. Wykład prof. Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej: Marczewski.

Ucieczka z kina Wolność (1990), 87’
reżyseria: Wojciech Marczewski

Karnet: 150 zł
Bilet:  15 zł / pojedyncze zajęcia, do kupienia w kasie muzeum i online 

Na środku, po lewej stronie czerwony napis MARCZEWSKI - UCIECZKA Z PRL. Po prawej stronie, jeden nad drugim, dwa kadry filmowe.

Zapraszamy na IV semestr dwuletniego cyklu Akademii Polskiego Filmu. Każde spotkanie składa się z godzinnego wykładu filmoznawcy lub historyka kina oraz projekcji polskiego filmu fabularnego.

Ucieczka z kina Wolność (1990), 87’
reżyseria: Wojciech Marczewski
 
W kinie Wolność odbywa się projekcja filmu Jutrzenka. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się, co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu – Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą napisał przed laty, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia. Cenzor chce skończyć z tym, co robił do tej pory. Decydenci postanawiają zniszczyć kopię Jutrzenki. W akcie protestu cenzor wchodzi do filmu, chcąc uniemożliwić spalenie kopii.
 

Koordynator APF Łódź: Anna Michalska
a.michalska@kinomuzeum.pl, tel. 42 674 09 57, wew. 143