Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Akademia Polskiego Filmu: KINO MŁODEJ KULTURY– ZANUSSI

Akademia Polskiego Filmu: KINO MŁODEJ KULTURY– ZANUSSI

09.10, poniedziałek, godz. 17:00 / KINO MŁODEJ KULTURY – ZANUSSI,  Wykład prof. Piotra Sitarskiego

Iluminacja (1972) 
reż. Krzysztof Zanusii

Karnet: 150 zł
Bilet:  15 zł / pojedyncze zajęcia, do kupienia w kasie muzeum i online 

Na środku, po lewej stronie czerwony napis KINO MŁODEJ KULTURY– ZANUSSI. Po prawej stronie, jeden nad drugim, dwa kadry filmowe.

Zaczynamy III semestr dwuletniego cyklu Akademii Polskiego Filmu. Każde spotkanie składa się z godzinnego wykładu filmoznawcy lub historyka kina oraz projekcji dwóch polskich filmów fabularnych.

Iluminacja (1972), reż. Krzysztof Zanussi

W prologu profesor Władysław Tatarkiewicz wyjaśnia filozoficzny sens słowa iluminacja.

Franciszek Retman przyjeżdża z Pułtuska do Warszawy i podejmuje studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako student wikła się w romans z Moniką; wyjeżdża na wakacje w Tatry, gdzie mocno przeżywa śmierć swojego przyjaciela, taternika. Musi się ożenić z Małgorzatą, gdyż dziewczyna jest w ciąży. Chłopakowi trudno utrzymać rodzinę ze studenckiego stypendium, bierze więc urlop dziekański. Podejmuje pracę w wytwórni sprzętu medycznego, następnie w klinice psychiatrycznej, gdzie – za pieniądze – poddaje się badaniom snów. Próby naukowego zgłębienia sensu śmierci człowieka przynoszą mu gorzkie rozczarowania i decyzję poszukiwania prawdy w klasztorze Kamedułów. Po pewnym czasie Franciszek wraca do domu, kończy przerwane studia i zostaje asystentem. W marcu 1968 roku otwiera przewód doktorski, ale u progu kariery daje o sobie znać nadwerężone serce.

Do znanych polskiemu kinu konfrontacji jednostka – historia i jednostka – społeczeństwo Zanussi dodał zmaganie z absolutem, wyznaczając kierunek swoich dalszych poszukiwań twórczych.

Koordynator APF Łódź: Anna Michalska
a.michalska@kinomuzeum.pl, tel. 42 674 09 57, wew. 143