Przejdź do treści

Szlakiem polskich Oscarów

Z okazji zbliżającej się wielkimi krokami ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej zapraszamy na specjalne zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej szlakiem polskich Oskarów. Rozpoczniemy od dwudziestolecia międzywojennego, kiedy kino amerykańskie zawładnęło masową wyobraźnią, a nagrodzone statuetkami produkcje oglądane były na ekranach polskich kin, o czym przekonamy się na przykładzie programów kinowych, pocztówek i prospektów z łódzkich kin tamtego okresu.

Przyjrzymy się reprezentacyjnym wnętrzom pałacu Scheiblerów, które posłużyły za scenografię nominowanego do Oscara historycznego eposu Ziemia obiecana. Dowiemy się, którzy z absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi doczekali się upragnionej statuetki Oscara, a którzy musieli zadowolić się nominacją. Zobaczymy rekwizyty oraz fotosy z planu zdjęciowego nominowanej do Oscara superprodukcji Faraon. Obejrzymy rekwizyty z dwóch nagrodzonych animacji studia Semafor: Tanga oraz Piotrusia i Wilka.

Przekonamy się, jak intrygująco wypadają obsypane Oscarami filmy w interpretacji mistrzów Polskiej Szkoły Plakatu. Dowiemy się, ile Oscarów zgarnął opracowany przez Stefana Kudelskiego magnetofon Nagra i skąd pochodzi jego tajemniczo brzmiąca nazwa. Naszą opowieść zakończymy na największym międzynarodowym sukcesie polskiego przemysłu filmowego, podziwiając statuetkę Oscara za film Ida.

11 marca 2023, sobota,  godz. 15.00
Samowyzwalacz, czyli edukacja dla dorosłych
Szlakiem polskich Oscarów
Prowadzenie: Paweł Hapka z Działu Edukacji i Kultury Filmowej
Czas trwania: 50 min.

Kategoria: dla wszystkich
Bilet: 10/15 zł do kupienia w kasie muzeum lub online Kup bilet


Skip to content