Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: “Wieloryb” oraz spotkanie z Kubą Mikurdą i Rafałem Pniewskim

16 lutego (godz. 17:00) w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Człowiek w Zagrożeniu pokażemy przedpremierowo Wieloryba (2022) w reż. Darrena Aronofsky’ego. Film został nominowany do tegorocznych Oscarów w trzech kategoriach: 
– Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Brendan Fraser
– 
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Hong Chau
– Najlepsza charakteryzacja i fryzury.

 Po seansie spotkanie z filmoznawcą Kubą Mikurdą i psychiatrą Rafałem Pniewskim. 

Pokaz filmu Wieloryb (2022), reż.  Darren Aronofsky i spotkanie z gośćmi:
16.02, czwartek, godz. 17:00 

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet

Zobacz zwiastun filmu:

Wieloryb (2022), 117′
reżyseria: Darren Aronofsky 

Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

W tle biblioteczka. Portret otyłego mężczyzny w średnim wieku.

Sylwetki gości:

Kuba Mikurda
Reżyser, badacz filmu, kierownik Instytutu Nauk o Sztuce i Pracowni Eseju Filmowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca (m.in. Canal+, Ha!art, Krytyka Polityczna). Opublikował m.in. „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (2011) i „Boro, l’ile d’amour. The Films of Walerian Borowczyk” (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy – pełnometrażowy dokument Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka, nagrodzony Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o muzyce i sztuce na 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Jego kolejny film Ucieczka na srebrny glob przyniósł mu również Nagrodę Nos Chopina oraz nagrodę za najlepszy film polski podczas Millenium Docs Againt Gravity w 2021 roku, a także nagrodę specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich podczas 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. 

 

Rafał Pniewski
Psychiatra, psychoterapeuta psychoanalityczny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, prezes stowarzyszenia Łódzki Inkubator Psychoanalityczny. Prowadzi prywatną praktykę psychiatryczną i psychoterapeutyczną w Łodzi. Nagrywa podcast ,,Czy My się znamy?” poświęcony tematyce psychoanalitycznej, psychologicznej i psychiatrycznej z odwołaniami do kultury i sztuki, przede wszystkim do wartych obejrzenia filmów i wartych przeczytania książek.

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.

Skip to content