29 grudnia 1949 roku – według zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki – została powołana Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Oświatówka, jak popularnie nazywano tę instytucję, miała produkować filmy naukowe, oświatowe oraz instruktażowe.
Z czasem WFO rozrosła się jako instytucja i poszerzyła repertuar. Wytwórnia rozpoczęła produkcję reklam, filmów dokumentalnych oraz artystycznych. Różnorodność produkcji pozwoliła na zwiększenie liczby odbiorców, a także na uznanie wśród krytyków filmowych. Produkcje WFO zdobywały krajowe
i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia.
Wytwórnia Filmów Oświatowych do dziś mieści się na terenach pofabrycznych przy ul. Kilińskiego 210. W sąsiedztwie innych fabryk przemysłowej Łodzi, powstał kompleks obejmujący nie tylko hale produkcyjne, działy montażu i dźwięku, ale także pracownie rysunkowe i trickowe. Artyści i animatorzy tworzyli skomplikowane efekty specjalne oraz animacje, które urozmaicały filmy. W laboratoriach poddawano obróbce taśmę filmową, a w salach projekcyjnych odbywały się kolaudacje i oceny filmów.
W WFO pierwsze filmy tworzyli przyszli słynni reżyserzy, operatorzy i kompozytorzy. Powstawały tam filmy awangardowe i artystyczne oraz instruktażowe i edukacyjne.
Z kolei współpraca świata nauki i świata sztuki filmowej zaowocowała filmami o zjawiskach przyrodniczych. Filmy te, często zrealizowane z niezwykłą precyzją i wytrwałością, edukowały o wartości naturalnego środowiska i konieczności jego ochrony.
Dopełnieniem wystawy czasowej jest prezentacja dorobku wytwórni na wystawie stałej Łódź filmowa na I piętrze.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w programie “Wspieranie dzieł muzealnych”.
Partnerzy Wystawy: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi
Patroni medialni Wystawy: Radio Łódź, filmpolski.pl, TVP3 Łódź