Nagrywając wywiad pogłębiony lub historię mówioną cofamy się w czasie i myślimy o przeszłości, ale musimy pamiętać o przyszłości, jak najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku i odpowiedniej archiwizacji nagrania.
Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Kinematografii w Łodzi zawiera około 100 wywiadów ze scenografami, reżyserami, operatorami, animatorami, kostiumologami, rekwizytorami, kierownikami produkcji, pedagogami, a także pracownikami administracyjnymi i technicznymi, opowiadających o łódzkim przemyśle kinematograficznym. Pomysł stworzenia tego rodzaju kolekcji w Muzeum Kinematografii narodził się w 2015 r., przy okazji prac nad wystawą stałą Łódź filmowa. Wcześniej rejestrowano pojedyncze wspomnienia osób ze środowiska filmowego i nagrywano spotkania z twórcami, jednak nie realizowano ich ani archiwizowano w sposób planowy. Pierwsze nagrania, będące częścią większej całości, których fragmenty zostały od 2021 r. użyte w formie prezentacji w przestrzeni wystawy czterech materiałów montażowych, powstały w 2017 r. w ramach projektu
Rozmowy o HollyŁodzi. Potem powstały nagrania zebrane w cyklu
Tworzenie filmowych światów. Od kilku lat nagrania są realizowane w trybie ciągłym, w ramach bieżącej działalności Muzeów.
Nasi rozmówcy wspominają Wytwórnię Filmów Fabularnych, Wytwórnię Filmów Oświatowych, Studio Małych Form Filmowych Se-MA-For, Opus Filmem, Łódzkie Zakłady Kinotechniczne Prexer, Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Gromadzimy opowieści o kinach i pierwszych fascynacjach filmem, anegdoty z planów filmowych i opowieści poświęcone najważniejszym tytułom polskiego kina.