Archwium Historii Mówionej
w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Kinematografii w Łodzi to unikalny zbiór notacji audiowizualnych – wywiadów z reżyserami, operatorami, scenografami, animatorami, kostiumologami, rekwizytorami, kierownikami produkcji, pedagogami, a także pracownikami administracyjnymi i technicznymi.
Rozmawiamy o Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych, Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, Łódzkich Zakładach Kinotechnicznych Prexer, Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz Opus Filmie.
Gromadzimy relacje o przeszłości polskiej kinematografii, opowieści i anegdoty z planów filmowych, wspomnienia poświęcone pierwszym fascynacjom kinem i pracy w przemyśle filmowym.

Historia kinematografii opowiedziana przez ludzi, którzy ją tworzyli

Pomysł stworzenia kolekcji nagrań narodził się w Muzeum Kinematografii w Łodzi w 2015 r., przy rozpoczęciu prac nad wystawą stałą Łódź filmowa. Wcześniej rejestrowano pojedyncze wspomnienia osób ze środowiska filmowego i nagrywano spotkania z twórcami, jednak nie realizowano ich ani archiwizowano w sposób planowy.
Pierwsze nagrania, będące częścią większej całości, powstały w 2017 r. w ramach projektu Rozmowy o HollyŁodzi, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm Jutra”.
W 2020 r. zrealizowaliśmy cykl notacji Tworzenie filmowych światów, dofinansowanych z funduszy MKiDN oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.
Od 2021 r. nagrania są realizowane w trybie ciągłym, w ramach bieżącej działalności Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Archwium Historii Mówionej w Muzeum Kinematografii w Łodzi
„Zakup infrastruktury na potrzeby Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Kinematografii w Łodzi”
Nagrywając wywiad pogłębiony lub historię mówioną cofamy się w czasie i myślimy o przeszłości, ale myślimy o przyszłości, w tym także najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku i odpowiedniej archiwizacji nagrania.
Do realizacji nagrań konieczny był zakup dobrej jakości kamer z osprzętem (oświetlenie, statywy, mikrofon), komputerów z oprogramowaniem oraz macierzy z dyskami przenośnymi.
W 2023 r. zadanie „Zakup infrastruktury na potrzeby Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Kinematografii w Łodzi” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Miasta Łodzi.