Przejdź do treści

W roku 2022 mija 200. rocznica pierwszej publikacji zbioru Ballad i romansów – dzieła Adama Mickiewicza, które zapoczątkowało polski romantyzm.
W dniach 30 kwietnia – 1 maja 2022 roku Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprosiło Łodzian i gości odwiedzających miasto do upamiętnienia tego wydarzenia. Zmieniliśmy muzeum w artystyczną przestrzeń działań twórczych. Słowa Adama Mickiewicza i film animowany. Wokół tych materii zbudowaliśmy nietuzinkowe działanie artystyczne.
Naszą inspiracją był utwór Pani Twardowska pochodzący ze zbioru Ballady i romanse. To przykład silnego impulsu myśli romantycznej, którego idee wpłynęły na wiele dziedzin sztuki, w tym film. Choć X muza nie była jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku obecna, to 200 lat później jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form udostępniania arcydzieł literackich. Razem przyczyniliśmy się do popularności i ciągłości dziedzictwa artystycznego naszego narodowego wieszcza!

W ciągu dwóch dni trwania wydarzenia Pani Twardowska – ballada animowana w muzealnym Kinie Kinematograf odbyło się 16 wykładów dla 370 osób o historycznych okolicznościach powstania i publikacji zbioru Ballad i romansów Adama Mickiewicza oraz jego roli w kulturze polskiej kinematografii.

Wykładom towarzyszyły pokazy filmu animowanego Pani Twardowska (13’) z 1955 roku w reżyserii Lechosława Marszałka z oryginalnym tekstem ballady. Oprawą plastyczną tej pięknej malarskiej produkcji kierował Witold Giersz, jeden z nestorów i najważniejszych twórców filmu animowanego w Polsce w XX wieku.

Ponad 270 osób wzięło udział w 14 warsztatach z animacji poklatkowej w zabytkowej sali muzealnej. Każdy z uczestników został współtwórcą filmu animowanego inspirowanego balladą Pani Twardowska i miał możliwość eksperymentowania z różnymi narzędziami, formami, tworzywem.

Stworzyliśmy wspólnie film animowany!

Sala kinowa. Widownia patrzy na stojącego przy scenie, łysego mężczyznę w białej koszuli. Ręce zwrócone w bok.
Sala kinowa. Widownia patrzy na stojącego przy scenie, łysego mężczyznę. W tle na ekranie napis "Pani Twardowska".
Sala kinowa. Pełna widownia patrzy na stojącego przy scenie, łysego mężczyznę.
Zabytkowe pomieszczenie. Przy stole siedzi grupa młodzieży. Nad nimi stoją trzy młode blondynki.
Podgląd zdjęcia wyświetlanego na laptopie. Dwie dłonie trzymają małe, stalowe wiaderko.
Stół z wycinankami. Stoi nad nim grupa złożona z dwóch dziewczyn i dwóch chłopaków. Widziani od tyłu.
W centrum karton, na którym znajdują się wycięte, kolorowe litery, tworzące napis "Twardowska". W prawym dolnym rogu kobieca dłoń.
Plakat ballady animowanej "Pani Twardowska". Napis złożony z liter o różnym kolorze i wielkości.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dofinansowano ze środków Miasta Łódź.

Patronat medialny: Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.

Skip to content