18 sierpnia 1933 r. w Paryżu urodził się Roman Polański, jeden z najwybitniejszych twórców kina światowego. Podczas studiów w Szkole Filmowej w Łodzi zrealizował m.in. etiudę Dwaj ludzie z szafą (1958). W 1961 r. debiutował pełnometrażowym Nożem w wodzie. Dramat obyczajowy wzbudził sensację na Zachodzie, dostał nominację do Oscara i stał się przepustką reżysera do wielkiego świata. W 1988 r. nakręcił thriller Frantic z Harrisonem Fordem i Emmanuelle Seigner w rolach głównych. Sam Polański za najważniejsze dzieło uważa Pianistę (2002), film oparty na wspomnieniach Władysława Szpilmana z Adrienem Brodym w roli głównej.
Z tej okazji zapraszamy w dniach 18-20 sierpnia na pokaz filmów Romana Polańskiego.
Bilet do kupienia w kasie muzeum lub online – Kup bilet
Nóż w wodzie (1961), reż. Roman Polański
18.08, piątek, 18:00
Nóż w wodzie (1961), 90′
reż. Roman Polański
Dziennikarz sportowy jadący z żoną na jednodniowy rejs jachtem po jeziorach mazurskich zabiera przypadkowego autostopowicza. Mężczyzn dzieli niemal wszystko: status materialny, wiek, doświadczenie, stosunek do życia, ale łączy jedna cecha – chęć pokazania przewagi wobec atrakcyjnej młodej dziewczyny.
Sukces odniesiony za granicą wziął się z atrakcyjności tematu, wpisanych w film uniwersalnych treści i mistrzowskiej reżyserii dramatu rozegranego między trzema osobami w posezonowym pejzażu mazurskich jezior. Debiut Romana Polańskiego pojawił się na polskich ekranach w aurze skandalu – tak dalece film odbiegał od kanonów polskiej kinematografii.
Kup bilet na Nóż w wodzie
Nóż w wodzie (1961), reż. Roman Polański
Frantic (1988), reż. Roman Polański
19.08, sobota, 18:00
Frantic (1988), 120′
reż. Roman Polański
Harrison Ford i reżyser Roman Polański mogą zaliczyć thrillery do swoich najlepszych dokonań. Frantic to, według dziennikarza USA Today Mike’a Clarka, “perfekcyjny duet najlepszej gwiazdy z reżyserem suspensu”. Ford wciela się w rolę amerykańskiego lekarza, którego żona (Betty Buckley) nieoczekiwanie znika w Paryżu. Aby ją odnaleźć, musi stawić czoła obcemu językowi i obcemu miejscu, obojętności policji, nadgorliwości biurokratów oraz prowokującej, tajemniczej nieznajomej (Emmanuelle Seigner), która ukrywa przed nim część prawdy.
“Nad tym filmem unosi się duch Hitchcocka” (Michael Wilmington, Los Angeles Times). A perfekcyjne umiejętności Polańskiego i Forda tworzą oszałamiający występ.
Kup bilet na Frantic
Frantic (1988), reż. Roman Polański
Pianista (2002), reż. Roman Polański
20.08, niedziela, 16:00
Pianista (2002), 150′
reż. Roman Polański
Pianista to historia Władysława Szpilmana – znakomitego pianisty i kompozytora. Rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian. Następuje kulminacja prześladowań: Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Szpilman zarabia na utrzymanie całej rodziny grając w kawiarni, gdzie spotykają się członkowie “elity” getta. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do “obozów pracy” i Szpilmanowie, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z szeregu skazańców znajomy żydowski policjant, który rozpoznaje go i ratuje mu życie. Rodzina ginie jednak w otchłani Holokaustu.
Kup bilet na Pianistę
Pianista (2002), reż. Roman Polański