Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Świętuj wspólnie z nami 600. urodziny Łodzi!

Świętuj wspólnie z nami 600. urodziny Łodzi!

29.07 (SOBOTA)

12:00 | 600 kroków po Muzeum Kinematografii:
Zwiedzanie z przewodnikiem ścieżką tematyczną dla dzieci „Bajki na ścianie, czyli filmowe obrazy od latarni magicznej do dużego ekranu”

Kategoria: dla dzieci i dorosłych
Maksymalna liczba uczestników: 15 
Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasie muzeum do wyczerpania miejsc.

Bajki na ścianie, czyli muzealne opowieści o ruchomych i nieruchomych obrazach wyświetlanych dla widzów od czasów latarni magicznych, poprzez zabawki optyczne, aż do współczesnych seansów w kinie. Przyjrzymy się, jakie atrakcje dla dzieci i ich rodzin dominowały w XIX-wiecznej Łodzi i jak to się zmieniało na przestrzeni lat. Przeniesiemy się do  Pałacu pełnego bajek. Prezentowane na wystawie obiekty wprowadzą uczestników zwiedzania w magiczny świat dzieciństwa. Na młodych gości i tych nieco starszych czekają atrakcje w postaci bajkowych zagadek i ciekawostek dotyczących kultowych bohaterów polskich animacji. Nie zabraknie również informacji o technikach animacji, sztuce tworzenia lalek animacyjnych oraz nagrodach i wyróżnieniach dla filmów i ich twórców.

Muzealna wędrówka od XIX-wiecznych obiektów i zabawek optycznych, projektorów domowych do bohaterów klasyki łódzkiej animacji z XX wieku. Zwiedzanie dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na naszym filmowym szlaku znajdą się wybrane sale wystawy stałej Łódź filmowa oraz wystawa Pałac pełen bajek.

15:00 | Spacer „Filmowa Targowa”, start pod Muzeum Kinematografii 

Kategoria: dla dorosłych
Maksymalna liczba uczestników: 25
Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasie muzeum do wyczerpania miejsc.

Wielu ulicom w Łodzi można przypisać przydomek filmowa. Ulica Łąkowa z Wytwórnią Filmów Fabularnych, ulice Moniuszki i Roosevelta chętnie wykorzystywane przez filmowców czy wreszcie Targowa, która pretenduje do najbardziej filmowej ulicy miasta. Zapraszamy na opowieść o instytucjach takich jak Szkoła Filmowa, Muzeum Kinematografii, EC1, Studio Małych Form Filmowych Se–Ma–For czy Miejski Kinematograf Oświatowy, o budynkach i plenerach filmowych oraz ludziach z branży filmowej. Ulica Targowa od Beczek Grohmana do Dworca Łódź Fabryczna to fascynująca historia Łodzi Filmowej wczoraj i dziś.

Wycieczka jest nieodpowiednia dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej z uwagi na bariery architektoniczne występujące na trasie spaceru. 

16:30 | 600 kroków po Muzeum Kinematografii:
Zwiedzanie z przewodnikiem ścieżką tematyczną dla dorosłych „Od jarmarku do Oscara. Śladami łódzkiego przemysłu filmowego od końca XIX wieku do drugiej dekady XX wieku”

Kategoria: dla wszystkich 12+
Maksymalna liczba uczestników: 15
Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasie muzeum do wyczerpania miejsc.

Uczestnicy poznają historię Gabinetu Iluzji braci Krzemińskich i pierwszych pokazów w Helenowie, rozwoju kinowej infrastruktury Łodzi w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz powojennego odrodzenia polskiego przemysłu filmowego na terenie Łodzi, Szkoły Filmowej i jej najsłynniejszych absolwentów, specyfikę Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz studia Semafor. Przyjrzymy się również zakładom Prexer oraz Studiu Opus Film, której produkcje doczekały się najbardziej prestiżowych światowych nagród.

30.07 (NIEDZIELA)

12:00 | 600 kroków po Muzeum Kinematografii:
Zwiedzanie z przewodnikiem ścieżką tematyczną dla dorosłych Hollyłódź – powstanie i rozwój polskiej fabryki snów”

Kategoria: dla dzieci i dorosłych
Maksymalna liczba uczestników: 15 
Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasie muzeum do wyczerpania miejsc.

W II połowie lat 40. XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej, w Łodzi powstały instytucje kształcące filmowców oraz produkujące filmy i sprzęt dla kinematografii. Łódź pełniła funkcję nieformalnej kulturalnej stolicy Polski, a wraz z rozwojem licznych wytwórni stała się stolicą polskiego filmu. Czy zasłużyła na przydomek HollyŁódź? Odpowiemy na to pytanie prezentując instytucje, miejsca, dokumenty i wspomnienia ludzi, którzy ją tworzyli. Pełne anegdot spotkanie zaczynamy od prezentacji oryginalnej statuetki Oscara, a podczas zwiedzania, zgodnie z receptą Hitchcocka, napięcie u zwiedzających będzie tylko rosnąć za sprawą takich filmowych skarbów jak rekwizyty z filmu Faraon, kostiumy z kultowych Krzyżaków, Podróży Pana Kleksa czy Seksmisji, lalki i rysunki z najsłynniejszych polskich filmów animowanych dla dorosłych…

12:00 | Seans w kinie Kinematograf dla dzieci: 
Przytul mnie – poszukiwacze miodu – pełnometrażowy film animowany łódzkiej reżyserki Anny Błaszczyk

Kategoria: dla rodzin z dziećmi

Bilety: 12 zł dostępne w kasie kina i muzeum lub online.

Gdzie się podział cały miód?! Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!

15:00 | Spotkanie z Scheiblerami – pasje i hobby w rodzinie Scheiblerów

Rodzina Schieblerów kojarzona jest przede wszystkim jak twórcy największej łódzkiej firmy włókienniczej. Coraz więcej mówi się także o prowadzonej przez nią działalności prospołecznej. Co jednak wiemy o prywatnych zainteresowaniach członków rodu? Na podstawie wspomnień i doniesień prasowych możemy podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: jakim rozrywkom w wolnym czasie oddawali się Scheiblerowie?

Kategoria: dla dorosłych
Maksymalna liczba uczestników: 25
P
relegent: Tomasz Helbik z Muzeum Pałac Herbsta 
Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasie muzeum do wyczerpania miejsc.

16:30 | 600 kroków po Muzeum Kinematografii:
Zwiedzanie z przewodnikiem ścieżką tematyczną dla dzieci: 
Bajki na ścianie, czyli filmowe obrazy od latarni magicznej do dużego ekranu”

Kategoria: dla dzieci i dorosłych
Maksymalna liczba uczestników: 15 
Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasie muzeum do wyczerpania miejsc.

Bajki na ścianie, czyli muzealne opowieści o ruchomych i nieruchomych obrazach wyświetlanych dla widzów od czasów latarni magicznych, poprzez zabawki optyczne, aż do współczesnych seansów w kinie. Przyjrzymy się, jakie atrakcje dla dzieci i ich rodzin dominowały w XIX-wiecznej Łodzi i jak to się zmieniało na przestrzeni lat. Przeniesiemy się do Pałacu pełnego bajek. Prezentowane na wystawie obiekty wprowadzą uczestników zwiedzania w magiczny świat dzieciństwa. Na młodych gości i tych nieco starszych czekają atrakcje w postaci bajkowych zagadek i ciekawostek dotyczących kultowych bohaterów polskich animacji. Nie zabraknie również informacji o technikach animacji, sztuce tworzenia lalek animacyjnych oraz nagrodach i wyróżnieniach dla filmów i ich twórców. Muzealna wędrówka od XIX-wiecznych obiektów i zabawek optycznych, projektorów domowych do bohaterów klasyki łódzkiej animacji z XX wieku. Zwiedzanie dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na naszym filmowym szlaku znajdą się wybrane sale wystawy stałej Łódź filmowa oraz wystawa Pałac pełen bajek.

17:00 | 100-lecie Warner Bros: Wszyscy ludzie prezydenta, reż. Alan J. Pakula

Kategoria: dla dorosłych
Bilety: 17/19 zł do kupienia w kasie muzeum lub online.

Wszyscy ludzie prezydenta, nagrodzony czterema Oscarami thriller polityczny, opowiada o kulisach afery Watergate. W głównych rolach dziennikarzy Washington Post, którzy trafiają na sensacyjne informacje dotyczące włamania do siedziby partii Demokratów w 1972 występują Robert Redford i Dustin Hoffman.


21:00 | Polówka na dziedzińcu Muzeum Kinematografii: Wszystko wszędzie naraz, reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert

Kategoria: dla dorosłych
Wstęp wolny

Specjalny seans plenerowy obsypanego Oscarami filmu Wszystko wszędzie naraz (2022), 140’ w reżyserii Dana Kwana i Daniela Scheinerta.

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do “multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

 

Skip to content