9 kropek. Program edukacyjno-artystyczny dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli

9 kropek to jedna z popularnych łamigłówek, w której celem jest połączenie dziewięciu punktów za pomocą czterech prostych linii, bez odrywania ołówka od papieru. Kluczowe w zagadce jest myślenie poza ramami układu kropek. Rozwiązanie ilustruje, że czasem trzeba myśleć poza oczywistymi granicami, aby znaleźć odpowiedź.

Łamigłówka to idealny punkt wyjścia do muzealnego projektu edukacyjno-artystyczny z zakresu sztuki, filmu, psychologii emocji i szeroko pojętej edukacji kulturalnej oraz tematów z nimi związanych. Realizowany we współpracy z szkołami podstawowymi i Fundacją Słonie na Balkonie polegać ma na udzielaniu wsparcia oraz dawaniu edukatorom, pedagogom nowych narzędzi do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dla tych ostatnich interdyscyplinarne warsztaty o emocjach będą fascynującym i angażującym doświadczeniem edukacyjnym. Pozwolą na integrację różnych obszarów, od analizy filmu animowanego po eksperymentowanie z własnym wyrażaniem emocji. Ponadto, będą świetnym narzędziem do rozwijania empatii i zrozumienia różnorodności emocji.

Idea projektu

Wspieranie realizacji podstawy programowej przedmiotów artystycznych oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i nauczycieli współczesnymi trendami w edukacji artystycznej.
Co oferujemy w ramach zajęć?
1. Seanse filmowe: pokazy klasycznych polskich animacji.
2. Warsztaty twórcze: zajęcia oparte na wyrażaniu emocji poprzez sztukę.
3. Wsparcie dla nauczycieli: dwa scenariusze lekcji do wykorzystania w szkole.
Dlaczego warto?
• Stymulowanie kreatywności: pomagamy dzieciom i ich opiekunom zrozumieć, że w twórczości liczy się nie tylko efekt końcowy, ale również sam proces tworzenia.
• Rozwój psychiczny: uczymy dzieci, jak ważne jest pokazywanie emocji i dbanie o dobrostan psychiczny.
• Kompetencje kulturowe i społeczne: kształtujemy umiejętności niezbędne do funkcjonowania w szkole, domu i społeczeństwie.
Zajęcia odbywają się w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi przy placu Zwycięstwa 1. W muzeum jest do dyspozycji nowoczesna sala kinowa wyposażona w profesjonalny system do projekcji cyfrowych z nagłośnieniem. Przewidujemy alternatywnie warsztaty w szkołach lub instytucjach dla grup ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Czas trwania zajęć: od 2 do 2,5 godzin.
Czas trwania projektu: od 9 września do 16 grudnia 2024 roku.
Udział jest bezpłatny dla uczestników.

Szczegółowe informacje i zapisy prowadzi koordynatorka programu Magda Pelska:
m.pelska@kinomuzeum.pl
tel. 42 674 09 57 w.151; 501 37 266
Zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież oraz nauczycieli do udziału w naszym programie!

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Biała plansza. Czarne litery. Logotyp Miasta Łódź.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łódź.