Przejdź do treści

wystawa czasowa

Kawalerowicz - kolekcja

Obraz podzielony na dwie części. Po lewo: Czarno - biały kadr z filmu. Posąg Sfinksa otoczony drewnianym rusztowaniem. Na rusztowaniu mężczyzna. Pośrodku białymi literami napis: Kawalerowicz - kolekcja. Po prawo na ciemnym tle białe litery: 4 lutego sobota, godz. 15:00, Finisaż wystawy, pokaz filmu Austeria 1982 w reż. Jerzego Kawalerowicza oraz oprowadzanie po wystawie

Uwaga! Wydłużamy czas trwania wystawy czasowej „Kawalerowicz – kolekcja” do 5 lutego!

W 2022 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza, wybitnego reżysera, pierwszego kierownika artystycznego Studia Filmowego „Kadr”. Muzeum posiadające bogate zbiory dokumentujące dorobek artystyczny reżysera zdecydowało się na przygotowanie wystawy poświęconej twórczości Kawalerowicza oraz kulisom pracy z kolekcją. Na wystawie oprócz unikalnych eksponatów prezentujemy sposób opracowywania i magazynowania muzealiów.

Wszystkie obiekty na wystawie Kawalerowicz – kolekcja pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Większość została przekazana przez żonę reżysera Małgorzatę Dipont w 2012 roku. Po włączeniu ich do zbiorów zostały opisane i skatalogowane, równolegle prowadzono proces ich digitalizacji i konserwacji. Uzupełnienie stanowią pozyskane przez Muzeum zagraniczne plakaty, dokumentacje scenograficzne i przygotowawcze m.in. do filmu Faraon pochodzące z kolekcji Jerzego Skrzepińskiego oraz materiały przekazane po wystawie Quo vadis – kulisy filmu (2001).

W gablotach znajdują się: świadectwa szkolne, robocze i ostateczne wersje scenariuszy, pamiątkowe albumy i projekty scenograficzne. Na stołach prezentujemy pozostałą część kolekcji wraz z informacjami o jej przechowywaniu i użytkowaniu. Przestrzeń wystawy została podzielona na tematy: przedmioty osobiste, scenariusze, scenopisy, scenografia, kostiumy, fotosy, werki, materiały promocyjne oraz archiwum taśmy filmowej. Pomiędzy nimi znajdują się urządzenia, narzędzia i środki, wykorzystywane przez pracowników Działu Zbiorów do opracowywania i zabezpieczania obiektów. Są to m.in. księga inwentarzowa, stanowisko digitalizacyjne, stół montażowy oraz archiwum plakatu. 

Wystawa dostępna od 23.09.2022 do 29.01.2022
Uwaga! Wydłużamy czas trwania wystawy czasowej do 5 lutego!
Kuratorzy / Curators: Łukasz Grygiel, Zuzanna Woźniak
Projekt wystawy / Exhibition design: Maria Kaczorowska
Projekty graficzne / Graphic design: Maciej Keppe 
Materiały audiowizualne / Audiovisual materials: Wojciech Wojtysiak
Produkcja / Production: Kornel Nocoń, Mirosław Gumiński, Sebastian Snurski, Mariusz Jarząbek
Tłumaczenia / Translation: Jarosław Sawiuk
Współpraca / Cooperation: Rafał Andrzejczak, Adam Dębowski, Marzanna Gumińska, Jakub Sas, Monika Ptaszek
 
Wystawa dofinansowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Partnerzy / Partners: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych
Skip to content