Home » Wydarzenia » Wernisaż wystawy czasowej: Wideoświat. Powrót do kaset VHS

Wernisaż wystawy czasowej: Wideoświat. Powrót do kaset VHS

19 kwietnia (piątek) o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Kinematografii w Łodzi na wernisaż wystawy czasowej Wideoświat. Powrót do kaset VHS.

Technologia VHS zrewolucjonizowała myślenie o kinematografii. Przeniosła seanse filmowe z sal kinowych do prywatnych mieszkań i zmieniła praktyki odbiorcze widzów na całym świecie. W Polsce zbiegła się w czasie ze zmianami polityczno–społecznymi okresu transformacji na przełomie lat 80. i 90.

Obiekty i scenograficzne aranżacje na wystawie odzwierciedlają ówczesną kulturę wideo. Stanowisko bazarowe przypomina warunki, w jakich sprzedawano nielegalne wydania kaset. Odtworzona wypożyczalnia przywołuje świątynię „wideofilii” lat 90. Cenne, „bootlegowe” przedmioty, czyli tworzone bez zagranicznych licencji (np. gra planszowa Komandosi), dokumentują siłę zainteresowania polskiego odbiorcy kulturą popularną. Prywatne nagrania zrealizowane kamerą wideo pozwalały utrwalać sceny z życia rodzinnego. Kasety VHS kreowały styl życia Polaków na progu nowego millenium, który bezpowrotnie przeminął wraz z popularyzacją DVD, a następnie VOD.

Muzeum Kinematografii w Łodzi zgromadziło na wystawie artefakty minionego czasu. Prezentujemy obiekty otrzymane lub wypożyczone od kolekcjonerów i badaczy oraz udostępnione przez muzea techniki. Dzięki temu powstała pierwsza wystawa muzealna o kulturze wideo w Polsce.
na środku jest stary telewizor, który wyświetla, na niebieskim tle napisy: Wideo-świat. Powrót do kaset VHS.
w główmy punkcie, na czarnym tle. napisy: Wideo-świat. Powrót do kaset VHS.
Wideoświat. Powrót do kaset VHS
wystawa czasowa: 20.04-01.09.2024
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Partner główny: VHS HELL

Partnerzy: Muzeum Inżynierii i Techniki, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, Uniwersytet Łódzki, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Bufet PRL, superbetamax.pl, Knight Rider Polska

Projekt dofinansowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Dowiedz się więcej o wystawie czasowej