Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » W krainie Ghibli

W krainie Ghibli

maj, czerwiec 2024

W maju i czerwcu zapraszamy na przegląd kultowych animacji japońskiego studia Ghibli. Zaprezentujemy 3 tytuły dla dzieci: Ponyo, Narzeczona dla kota, Tajemniczy świat Arietty oraz 3 dla młodzieży i dorosłych: Spirited Away: W krainie bogów, Ruchomy zamek Hauru, Księżniczka Mononoke.

Bilet: 15 zł, karnet: 60 zł
 

25.05, godz. 17:00
W krainie Ghibli: Spirited Away: w krainie bogów (2001), 125’

“Spirited Away: W krainie bogów” należy do najpopularniejszych filmów “anime”, podobnie zresztą jak wcześniejszy obraz tego samego rezysera, Hayayo Miyazakiego, “Księżniczka Mononoke” (1997). Opowieść o małym Chihiro zdobyła nie tylko Oscara, ale również wiele innych prestiżowych nagród i wyróznień, m.in. Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2002; ex aequo z “Krwawą niedzielą” Paula Greengrassa), nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu (2002) oraz Saturna dla najlepszego filmu animowanego – nagrodę przyznaną przez Akademię Filmu Fantastyczno-Naukowego, Fantasy i Horroru w USA (2003).

Chihiro ma 10 lat. Wraz z rodzicami przeprowadza się do nowego miasta. Jadąc w to miejsce gubią się po drodze, trafiając na mur znajdujący się w środku lasu. Mimo oporu ze strony dziewczynki, jej rodzice przechodzą przez ścianę w murze, żeby zobaczyć, co się tam znajduje. Docierają do opuszczonego miasteczka. Są głodni. W pobliskiej restauracji rodzice znaleźli jedzenie i błyskawicznie je pochłonęli. Tymczasem Chihiro łazi po mieście. W końcu trafili na wielka pagodę. Na niebie pojawia się księżyc. Do dziewczynki podchodzi chłopiec, który żąda, by natychmiast opuściła miasteczko. Przerażona dziewczynka odszukuje rodziców, którzy zostali zamienieni w świnie.
Tajemniczy chłopiec o imieniu Haku odnajduje Chihiro i tłumaczy, że przechodząc przez bramę, wraz z rodzicami znalazła się w krainie bogów. Przemiana w świnie,to była kara dla rodziców za zjedzenie porcji nie dla nich. Chłopiec bierze Chihiro do pagody – tradycyjnej japońskiej łaźni dla bogów i przodków. Łaźnią kieruje wiedźma Yubaba. Chłopiec sugeruje Chihiro, aby poprosiła Yubabę o przyjęcie do niej do pracy, by w zamian odzyskać wolność
dla siebie i rodziców. I wrócić do domu.

Po lewej stronie napisy: W krainie Ghibli: Spirited Away: w krainie bogów. W centralnej części jest uśmiechnięta dziewczynka w czerwonym stroju, jedną ręką trzyma klamkę od drzwi a drugą macha do kogoś

26.05, godz. 12:00
W krainie Ghibli: Tajemniczy świat Arietty (2010), 94’
reżyseria: Hiromasa Yonebayashi

Jeśli w ostatnim czasie zawieruszyła Ci się agrafka albo guzik, to bardzo możliwe, że w Twoim domu zamieszkali Pożyczalscy! Odkryj ich sekret wraz z „Tajemniczym światem Arrietty”.

Pod podłogą starego domu mieszka malutka Arrietta z równie małymi rodzicami – to rodzina Pożyczalskich, którzy mierzą zaledwie kilka centymetrów wzrostu. Te maleńkie istoty żyją poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w sekrecie „pożyczając” od dużych domowników jedzenie i przedmioty codziennego użytku – kostkę cukru, szpilkę czy kawałek materiału. Ale zawsze tylko odrobinę, aby gospodarze nie zauważyli.
Pewnego dnia do domu wprowadza się Sho, 12-letni chłopiec. Rodzice Arrietty zawsze ją ostrzegali: „Nigdy nie pozwól ludziom cię zobaczyć”. Raz ujrzani, Pożyczalscy musieliby natychmiast opuścić swoją kryjówkę. Jednak odważna i ciekawa świata nastolatka zaprzyjaźnia się z kilka razy większym chłopcem. Czy ta niezwykła przyjaźń przetrwa, gdy oba światy – tych małych i dużych – spotkają się?
„Tajemniczy świat Arrietty” to przepięknie zrealizowana i mądra animacja od legendarnego Studia Ghibli, która zachwyci całą rodzinę. Film z polskim dwulektorem lub z polskimi napisami, przeznaczony dla dzieci powyżej 7. roku życia.

Po lewej stronie napisy: W krainie Ghibli: TAJEMNICZY ŚWIAT ARRIRTTY" W centralnej części dziewczynka, która biegnie w towarzystwie owadów trzymając liście w rękach

31.05, godz. 17:00
W krainie Ghibli: Ponyo (2008), 100’ reżyseria: Hayao Miyazaki


Wyruszcie w bajkową podróż i odkryjcie magię, która czeka na Was w morskiej głębinie. Ponyo Hayao Miyazakiego to przepiękna opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca i złotej rybki, która odmieniła jego życie na zawsze. Fantastyczna animowana przygoda od nagradzanego twórcy Spirited Away: W kranie bogów i Mojego sąsiada Totoro to propozycja dla najmłodszej publiczności.
Pięcioletni chłopiec o imieniu Sosuke mieszka wraz z mamą w nadmorskiej miejscowości. Podczas zabawy na plaży Sosuke znajduje uwięzioną w słoiku złotą rybkę. Nadaje jej imię Ponyo i obiecuje zawsze się nią opiekować. Jednak Ponyo nie jest zwyczajną rybką – to córka potężnego czarodzieja, który zrozpaczony jej zniknięciem, wzburzy całe morze, by sprowadzić ją do domu. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda, podczas której chłopiec i rybka muszą połączyć siły, by ocalić świat przed niebezpieczeństwem i spełnić marzenie Ponyo o zostaniu człowiekiem.
Przepiękny wizualnie i pełen uroku film Ponyo jest opowieścią o miłości, przyjaźni i magii oraz doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem Studia Ghibli.

Po lewej stronie napisy: W krainie Ghibli: PONYO W centralnej części jest chłopiec w żółtym ubranku, który trzyma uśmiechniętą dziewczynę w czerwonym stroju. W jej dłoniach jest zielone wiaderko. Bohaterowie stoją obok auta