Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim

Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim

Mariusza Wilczyńskiego „The New York Times” nazwał „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”. Przed spotkaniem artysta zaprezentuje animatik filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta (2019). Od 25 lutego, wystawę poświęconą filmowi można oglądać na drugim piętrze muzeum. 

 

Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim
9.03, czwartek, godz. 17:00
• 17:00 – pokaz animatiku filmu Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta, 116′
• 19:00 – spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim
• 20:00 – pokaz wersji kinowej filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta (2019), 88′

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet!
Rezerwacja:  (+48) 42 203 24 50 lub e–mail rezerwacja@kinomuzeum.pl 

ANIMATIK
Ruchomy scenariusz obrazkowy z mniej lub bardziej uproszczoną animacją postaci wewnątrz kadru oraz z planowanymi ruchami kamery. Animatik jest kolejnym etapem prac przygotowawczych do filmu po scenariuszu, scenopisie opisowym i scenopisie rysunkowym – nazywanym też scenorysem lub storyboardem.

W centralnym punkcie zdjęcia portret mężczyzny w średnim wieku. Ma ciemne włosy, brodę i wąsy. Ubrany w bluzę z kapturem. Oczy podkrążone. Patrzy na wprost.

Mariusz „Wilk” Wilczyński

Reżyser autorskich filmów animowanych, performer, malarz, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi. Absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w pracowni prof. Stanisława Fijałkowskiego). Miał retrospektywy swoich filmów animowanych m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The National Gallery w Londynie, Anthology Film Archives w Nowym Jorku, Pretoria Art Museum w Pretorii, National Museum of Brazil w Brasilii, Tokyo International Forum w Tokio, Pera Museum w Stambule, Muzeum Narodowym w Warszawie i innych.

„The New York Times” nazwał Wilczyńskiego „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”. Jego pełnometrażowy film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach animacji: w Annecy (Specjalna Nagroda Jury) i Ottawie (Grand Prix dla filmu pełnometrażowego). Jako jedyny film animowany dostał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły, w tym m.in. za najlepszy film.

fot. Renata Dąbrowska

Dowiedz się więcej o wystawach: