Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Seans dla Ukrainy: „Dom z drzazg” (2022)

Seans dla Ukrainy: „Dom z drzazg” (2022)

Nominowany do Oscara dokument Dom z drzazg (2022) w reż.  Simona Lerenga Wilmonta przybliża historię tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 km od linii frontu. Wojenną codzienność poznajemy oczami podopiecznych. Dzieci są ofiarami alkoholizmu opiekunów, przemocy domowej, zaniedbania czy chorób psychicznych spowodowanych wyniszczającą wojną.

Seans dla Ukrainy: Dom z drzazg (2022), reż.  Simon Lereng Wilmont:
22.02, środa, godz. 18:00 

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet

Wpływy z biletów zostaną przekazane Fundacji Happy Kids na pomoc dla dzieci z Ukrainy. 
Wydarzenie organizowane we współpracy z 
Against Gravity.

Zobacz zwiastun filmu:

Dom z drzazg (2022), 88′
reżyseria: Simon Lereng Wilmont

Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych.

Pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyli różne traumy i chowają w sobie wiele trudnych wspomnień. Dzielą się nimi przed kamerą, kreśląc dziennik rozbitych żyć, które trwają mimo wszystko, w najgorszych wojennych okolicznościach, w smutku, ale też chwilowych, ulotnych radościach. Eva chce się dowiedzieć, czy jej matka nadal pije. Pewien chłopiec wspomina, jak jego ojciec dźgnął matkę nożem, ale został zwolniony po ułaskawieniu. Wzruszając ramionami, dzieciaki opowiadają o własnym doświadczeniu przemocy. Zaniedbanie i porzucenie jest tym, co łączy ich wszystkich. Emocjonalne, czasem wręcz tragiczne, rozmowy telefoniczne między nimi a rodzicami dają przedsmak wstrząsającej sytuacji, w jakiej się znalazły. Każde dziecko chce nadal dostrzegać w swoim życiu dobro, mimo że wiele z nich przebywa w sierocińcu nawet dziewięć miesięcy.

Jasne tło. Dwie dziewczynki. Jedna patrzy w lustro, które znajduje się przed nią. Dotyka dłonią łuku brwiowego, na którym ma plaster. Druga dziewczyna zerka na nią.

Fundacja Happy Kids

Fundacja Happy Kids działa na rzecz dzieci od 2001 r. Happy Kids od lat pomaga ogólnopolskiej transformacji systemu opieki nad dziećmi, promując rozwój placówek typu rodzinnego. Organizacja  prowadzi 17 własnych Rodzinnych Domów Dziecka, w których wychowuje się obecnie 138 dzieci (w tym w tym dzieci zmagające się niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.) Dzięki profesjonalnej opiece zawodowych rodziców zastępczych odzyskują one swoją podmiotowość i wiarę w dorosłych. Dodatkowo różnymi formami opieki, Happy Kids obejmuje kilkanaście tysięcy dzieci w Polsce rocznie.

Od początku  wojny w Ukrainie, Fundacja ewakuowała blisko 1500 dzieci z domów dziecka wraz z opiekunami. Udziela im codziennego wsparcia w obszarach opieki m.in. psychologicznej, medycznej, edukacyjnej czy tej podstawowej. Pomocy udziela także bezpośrednio w Ukrainie. Remontuje placówki, by zapewnić docelowo schronienie dla ponad 1000 ukraińskich cywilów, głównie sierot z terenów, gdzie prowadzone są działania zbrojne. Organizuje także transporty pomocy humanitarnej.

Partner wydarzenia Seans dla Ukrainy: Dom z drzazg (2022):