Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Premiera książki Andrzeja Wajdy: „Notesy 1942-2016” i spotkanie z prof. Tadeuszem Lubelskim

Premiera książki Andrzeja Wajdy: „Notesy 1942-2016” i spotkanie z prof. Tadeuszem Lubelskim

27.06, czwartek, godz. 17:00
Premiera książki Andrzeja Wajdy: Notesy 1942-2016. 

Jeśli o osobistym życiu Andrzeja Wajdy Notesy nie mówią wiele, są przede wszystkim niezastąpionym świadectwem jego całej twórczości i jej komentatorem – mówi współautor opracowania dzieła profesor Tadeusz Lubelski, który będzie gościem spotkania.

Wstęp wolny

Z wielkim wzruszeniem przyjęłam decyzję o wydaniu notatek Andrzeja Wajdy – mego męża. Dziękuję najgoręcej wydawcy – panu Andrzejowi Nowakowskiemu. Dziękuję z całego serca profesorowi Tadeuszowi Lubelskiemu za przygotowanie do druku zapisków prowadzonych od roku 1942 do 2016 – roku odejścia Andrzeja. Dziękuję bardzo serdecznie pani Agnieszce Morstin za jej oddanie tej pracy. Jestem pewna, że te notatki będą – dla przyjaciół i ludzi zainteresowanych jego życiem i pracą – bardzo ciekawe. Dla mnie będą często niespodzianką – bo wiedziałam oczywiście, że stale ma przy sobie notes i pisze lub rysuje – ale nigdy tych notesów nie czytałam. To były jego notatki. Dziękuję raz jeszcze.

Wdzięczna
Krystyna Zachwatowicz-Wajda

 

Andrzej Wajda (6.03.1926–9.10.2016) zaczął swoje codzienne notatki w kalendarzyku na rok 1942. Po kilkuletniej przerwie regularne zapisy w notesach prowadził od września 1948 roku, coraz częściej uzupełniając je rysunkami, i czynił to niemal do samej śmierci. Prawie siedemdziesiąt lat systematycznej diarystyki – dokonanie bezprecedensowe! Początkowo te odręczne notatki służyły mu głównie do roboczego zapisywania bieżących pomysłów, stopniowo zaczął je traktować jako pozostawianie świadectwa, aż stały się nieodzownym nawykiem. Wajda nie ćwiczył się w pisaniu, lecz pisał tak, jak żył – pracując nad sobą, by móc być twórcą. W toku lektury tych czterech tomów poznajemy go innego niż wtedy, gdy byliśmy jego widzami. Otrzymujemy zaproszenie na poligon ćwiczebny ich Autora, gdzie odbywa on nieustanne manewry i projektuje kolejne strategie twórcze, planuje wypowiedzi, ale też rejestruje wszystko, co go spotyka, od rozmów z ludźmi, przez obejrzane wystawy i przeczytane lektury, po sny z ostatniej nocy. Czytając wpisy z kolejnych dekad, obserwujemy, jak z wchodzącego w życie pod ciśnieniem perswazji ideologicznej młodzieńca Wajda przeradza się w autora filmowego, by stać się jednym z najważniejszych artystów swojej epoki.

Przepisali, opracowali, przypisami i indeksem opatrzyli Tadeusz Lubelski i Agnieszka Morstin.

w górnej części są napisy: Andrzej Wajda NOTESY 1942 - 2016. wybór na dole rysunek ukazujący kolorowe budynki.
w górnej części są napisy: Andrzej Wajda NOTESY 1942 - 2016. wybór w dolnej części rysunek ukazujący scenę, kamery, widownie i czarną postać
w górnej części są napisy: Andrzej Wajda NOTESY 1942 - 2016. wybór w dolnej części rysunek ukazujący postać po prawej stronie stojącą pod drzewem które zajmuje główną przestrzeń. całość jest zachowana w kolorach zieleni i granatu.
w górnej części są napisy: Andrzej Wajda NOTESY 1942 - 2016. wybór w dolnej części rysunek ukazujący cztery szare postacie oraz kolorowy obraz
Logotyp Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Logotyp Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Logotyp: muzeum manggha
logotyp z napisami: AUCTORUM EDITORUMQUE SOCIETAS "UNIVERSITAS" umieszczonymi na okręgu. Wewnątrz ukazana jest postać przypominająca biskupa, pod nim znajduje się herb z orłem.

Wydawcami książki są Universitas i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha.

Skip to content