Home » Wydarzenia » Wernisaż wystawy czasowej: Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego
Wernisaż wystawy czasowej: Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego
14 września (czwartek) o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Kinematografii w Łodzi (Galeria nad Kinem) na wernisaż wystawy Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego.
Asamblaże zaprezentowane na wystawie Filmoteka Wojciecha Kaniowskiegostanowią część cyklu Obiekty realizowanego przez artystę od 2014 roku. Wojciech Kaniowski zrezygnował w nim z warstwy malarskiej, pędzel zastąpił młotkiem, piłą i klejem montażowym. Farby zamienił na fotografię oraz przedmioty znalezione na strychach, w zakurzonych skrzyniach, zapomnianych szufladach. Praca dedykowana Ziemi obiecanej (reż. Andrzej Wajda, 1974) została wykonana specjalnie na wystawę Filmoteka Wojciecha Kaniowskiego w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Fragment asamblażu autorstwa Wojciecha Kaniowskiego Wlazł kotek na płotek według filmu Sami swoi (reż. Sylwester Chęciński, 1967).
Wojciech Kaniowski
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w latach 1972–1977. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu malarstwa i malarstwa architektonicznego pod kierunkiem prof. Konrada Jarodzkiego i prof. Mieczysława Zdanowicza. W 1977 roku rozpoczął pracę dydaktyczną we
wrocławskiej PWSSP jako asystent stażysta w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 1996–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby, a w latach 1999–2005 – prorektora ds. dydaktycznych. W maju 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora.
Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. W latach 1977–1996 brał udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach malarskich, otrzymał 10 nagród i wyróżnień. Swoje malarstwo prezentował na 49 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji i USA. Od 1988 roku realizuje prace malarskie w technice
asamblażu. Do 2000 roku opracował cykl obrazów dedykowany muzyce lat 60. XX wieku. Od 2003 roku jego wystawom indywidualnym towarzyszy kalendarz projektu autora zawierający dokumentację prezentowanych prac malarskich.