Projekcje filmów dokumentalnych połączone ze spotkaniami z ich twórcami w ośmiu ośrodkach w Województwie Łódzkim.
 
Partnerzy: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich, Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku, Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie, Gminna Biblioteka w Osjakowie, filia w Czernicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Parzęczewie, Gminny Dom Kultury w Rogowie, Dom Kultury w Zelowie.
 
1 lipca, godz. 18 (piątek)
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach 
 
Zaprezentujemy film dokumentalny Karola Pałki Bukolika, uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Film Polski festiwalu Millenium Docs Against Gravity i Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. „Film ukazuje przewrotny obraz polskiej wsi, która z sielanką (tytułową bukoliką) niewiele ma wspólnego i przezwycięża stereotypowe myślenie – również o bohaterkach. Doceniamy kreacyjną formę, dzięki której z pozoru prosta opowieść o wiejskim życiu nabiera metafizycznego wymiaru” – podkreślali jurorzy łódzkiego festiwalu. Bukolikę otwiera i zamyka utwór ukraińskiej grupy DakhaBrakha ze słowami: „Wszyscy są dla ciebie, wszystko specjalnie dla ciebie”. Czy to marzenie, czy rzeczywisty stan ducha bohaterek? – zastanawiał się na łamach Filmwebu Marcin Stachowicz.
Po projekcji spotkanie z reżyserem. 
Wstęp wolny.
 
28 czerwca, godz. 18 (wtorek)
Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie 
 
Zaprezentowaliśmy film dokumentalny Łukasza Czajki Bezkrwawa rewolucja, którego treść zdradza podtytuł Krótka historia Internetu w Polsce. O Internecie opowiadają naukowcy, badacze i osoby zafascynowane technologicznym przełomem. Wśród bohaterów znajdują się również artystki i artyści, którzy wykorzystali Internet do promocji twórczości lub uczynili go swoim tworzywem. Z różnorodnych opowieści Bezkrwawa rewolucja tka historię o nas wszystkich –  polskich użytkownikach technologii, która połączyła świat.
25 czerwca, godz. 18 (sobota)
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie, filia w Czernicach 
 
Wyświetliliśmy film dokumentalny Moniki Meleń Jeden dzień dłużej. Uhonorowany m.in. w Los Angeles Nagrodą „Hollywood Eagle Documentary Award”, w Koszalinie „Motylem” za najlepszy film dokumentalny, na Prowincjonaliach we Wrześni „Jańcio Wodnikiem” za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
To film o niezwykłej miłości, która połączyła zmagającą się z zanikiem mięśni Małgosię i „twardego gościa” Krystiana. Oboje na przekór przeciwnościom wyruszają w podróż. Motocyklem… Do Rumunii… Jeden dzień dłużej to dokument o pragnieniu życia, chociaż oddech śmierci towarzyszy bohaterom na każdym kroku.
Po projekcji widzowie mieli szansę porozmawiać z reżyserką podczas spotkania.
10 maja 2022
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich
 
Zapach ziemi (2020 ) 49 min. Reżyseria i scenariusz: Jacek Grudzień. Zdjęcia: Artur Frątczak. Muzyka: Kamil Wrona. Montaż: Cezary Kowalczuk. Kierownictwo produkcji: Aleksandra Grudzień. Producent wykonawczy: Roman Sawka. Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
 
Hovhannes Yazichyan, znakomity judoka i wielokrotny mistrz Świata i Europy w wyciskaniu na ławeczce leżąc oraz Jacek Grudzień, reżyser filmu Zapach ziemi byli gośćmi pierwszej z tegorocznych odsłon projektu Dokumenty w drodze. W Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji widzowie najpierw obejrzeli film, a później mieli okazję porozmawiać z bohaterem i twórcą dokumentu. Pytano nie tylko o film, ale także o podobieństwa i różnice między Polakami i Ormianami, o Armeńską historię, o kulisy kariery profesjonalnego sportowca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.