Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Piotr Fronczewski

Piotr Fronczewski

Zobacz animację!

Realizacja: Michał Orzechowski

Przeczytaj ciekawostki o Piotrze Fronczewskim i Podróżach Pana Kleksa

Ciekawostki przygotowała Janina Zlakowska-Tyburska z Działu Zbiorów oraz Dorota Wituła

Podróże Pana Kleksa

Film z 1985 roku jest ekranizacją książki autorstwa Jana Brzechwy o tym samym tytule. Podróże Pana Kleksa to drugi po Akademii Pana Kleksa film o przygodach szalonego czarodzieja. Podróże Pana Kleksa składają się z dwóch części: Wysłannicy Bajdocji oraz Wyspa wynalazców.

Nie tylko Kleks podróżował

Mimo, że większość zdjęć do filmu nakręcono za granicą (w Armenii, Bułgarii, na Krymie). Podróże Pana Kleksa kręcono również w Łodzi: w hali Wytwórni Filmów Fabularnych przy Łąkowej oraz salę balową Pałacu Poznańskiego (Muzeum Miasta Łodzi) przy ul. Ogrodowej 15.

Nakręcone w Łodzi, Anna Michalska, Jakub Wiewiórski, Muzeum Kinematografii w Łodzi, 2022.

Wspólnota fanowska

Twórcy filmów o Ambrożym Kleksie mieli świadomość, że filmy z ich serii cieszą się dużym zainteresowaniem. Fani wysyłali do studia wiele listów z zapytaniem dotyczącym dalszych przygód  Pana Kleksa. Specjalnie dla nich powstała wydana w 1989 roku książka: Pan Kleks na ekranie. Przewodnik po filmach „Akademia Pana Kleksa” i „Podróże Pana Kleksa”

Wywiad z Arcymechanikiem

W prospekcie do filmu Podróże Pana Kleksa (w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi), poza wymienioną obsadą, można było przeczytać wywiad z Arcymechanikiem.  

Talent aktorski

Piotr Fronczewski urodził się w Łodzi w 1946 roku, jednak edukację filmową zdobył na PWST w Warszawie. Swoją przygodę z filmowym aktorstwem rozpoczął już jako dziecko. W wieku 12 lat zadebiutował w Wolnym Mieście Stanisława Różewicza. Zaczynał od ciekawych ról drugoplanowych – jako lekarz w Ocaleniu Edwarda Żebrowskiego, Horn w Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy, Wiktor, brat tytułowego bohatera, w Doktorze Judymie Włodzimierza Haupego, porucznik Anton w Particie na instrument drewniany Janusza Zaorskiego. Szczyt jego kariery przypadał na rozwój kina moralnego niepokoju, a najbardziej znaną wykreowaną przez niego postacią z tego czasu jest rola Witka w Kung-fu Janusza Kijowskiego. W latach 80. Zaczął przyjmować role w kinie rozrywkowym m.in. w filmie Baryton Janusza Zaorskiego. Zagrał w ponad 70 filmach i ponad 100 spektaklach Teatru Telewizji.

 

Nie tylko film

Występował w kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka oraz  jako Pan Piotruś w Kabarecie Olgi Lipińskiej Znany jest również jako Franek Kimono. Pod tym pseudonimem nagrał dwie płyty z muzyką disco. Fronczewski występował również w teatrze. Był związany z warszawskimi teatrami takimi jak: Narodowy, Współczesny, Dramatyczny, Studio, Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Ateneum. Działa również w prywatnych teatrach. Mówiąc o Fronczewskim nie sposób nie wspomnieć o jego charakterystycznym głosie, który często wykorzystuje w dubbingu podkładając głos w filmach i grach komputerowych. Użycza swojego głosu również do słuchowisk radiowych a także jest lektorem filmów dokumentalnych. 

 

Wróć do strony: 

Wróć do strony głównej: 

Projekt „Co ich łączy?” przygotowano z okazji 600-lecia Łodzi.

Zielona plansza. Po lewej stronie czarny napis: 600 LAT ŁODZI, EX NAVICULA NAVIS. Po prawej stronie kontury różnych budynków i charakterystycznych łódzkich obiektów.

Zajrzyj również: