Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Oprowadzanie autorskie Mariusza Wilczyńskiego

Oprowadzanie autorskie Mariusza Wilczyńskiego

Artysta opowie o kilkunastu latach tworzenia obrazu nagrodzonego Złotymi Lwami w Gdyni, zdradzi kulisy pracy animatora oraz szczegóły współpracy z wybitnymi polskimi aktorami i twórcami filmowymi, którzy użyczyli głosu bohaterom filmu. Po oprowadzaniu po wystawach Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta oraz Postscriptum: Nalepa i Wilk wyświetlimy film Zabij to i wyjedź z tego miasta (2019) w reż. Mariusz Wilczyński.

Oprowadzanie autorskie z Mariuszem Wilczyńskim
22.04, sobota, godz. 16:30

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet!

 

W centralnym punkcie zdjęcia portret mężczyzny w średnim wieku. Ma ciemne włosy, brodę i wąsy. Ubrany w bluzę z kapturem. Oczy podkrążone. Patrzy na wprost.

Mariusz „Wilk” Wilczyński

Reżyser autorskich filmów animowanych, performer, malarz, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi. Absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w pracowni prof. Stanisława Fijałkowskiego). Miał retrospektywy swoich filmów animowanych m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The National Gallery w Londynie, Anthology Film Archives w Nowym Jorku, Pretoria Art Museum w Pretorii, National Museum of Brazil w Brasilii, Tokyo International Forum w Tokio, Pera Museum w Stambule, Muzeum Narodowym w Warszawie i innych.

„The New York Times” nazwał Wilczyńskiego „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”. Jego pełnometrażowy film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach animacji: w Annecy (Specjalna Nagroda Jury) i Ottawie (Grand Prix dla filmu pełnometrażowego). Jako jedyny film animowany dostał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły, w tym m.in. za najlepszy film.

fot. Renata Dąbrowska

Dowiedz się więcej o wystawach: