Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Noc Muzeów 2024 w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Łódzka Noc Muzeów 2024 już 18 maja (sobota)! W tę wyczekiwaną noc dostępne będą wystawy stałe Łódź filmowa i Pałac pełen bajek oraz czasowa Wideoświat. Powrót do kaset VHS. Pozostałe atrakcje zdradzimy wkrótce!

Godziny otwarcia Muzeum: 18:00-01:00

(ostatnie wejście o 00:15)

Wydarzenia stacjonarne

1. Wystawa stała Łódź filmowa
Wystawa stała Muzeum Kinematografii w Łodzi zatytułowana Łódź filmowa pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.

Więcej o wystawie


2. Wystawa czasowa Wideoświat. Powrót do kaset VHS
Technologia VHS zrewolucjonizowała myślenie o kinematografii. Przeniosła seanse filmowe z sal kinowych do prywatnych mieszkań i zmieniła praktyki odbiorcze widzów na całym świecie. W Polsce zbiegła się w czasie ze zmianami polityczno–społecznymi okresu transformacji na przełomie lat 80. i 90.
Obiekty i scenograficzne aranżacje na wystawie odzwierciedlają ówczesną kulturę wideo. Muzeum Kinematografii w Łodzi zgromadziło na wystawie artefakty minionego czasu, otrzymane lub wypożyczone od kolekcjonerów i badaczy oraz udostępnione przez muzea techniki. Dzięki temu powstała pierwsza wystawa muzealna o kulturze wideo w Polsce.

Więcej o wystawie

3. Wystawa stała Pałac pełen bajek
Wystawa stała „Pałac pełen bajek” jest propozycją dla wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli odbiorcy mają okazję przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, a młodsi szansę poznać bohaterów polskich serii animowanych. Każdy z nich występuje w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (czyli rysunki na przezroczystych foliach).

Więcej o wystawie

Wydarzenia online

Zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego do udziału w wydarzeniach online w Noc Muzeów w dniu 18 maja 2024 roku.

Harmonogram spotkań:
18.30 – Wirtualne oprowadzanie po wybranych salach wystawy stałej z elementami audiodeskrypcji
19.30 – Perły z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.
20.30 – Wirtualne oprowadzanie po wybranych salach wystawy stałej z elementami audiodeskrypcji
21.30 – Perły z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Spotkania prowadzone będą na platforma Zoom w z wykorzystaniem materiałów filmowych . Wstęp wolny.
Przed wydarzeniem prześlemy na podany w formularzu adres e-mailowy link do wybranego spotkania. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Pytania prosimy kierować do Działu Edukacji i Kultury Filmowej 42 674 09 57, edukacja@kinomuzeum.pl

Grafika z napisem: ŁÓDZKA NOC MUZEÓW 2024, 18 maja. Na środku zółto różowy jednorożec, na nim kolorowa postać