Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » „Niedźwiedzie nie istnieją” (2022), reż. Jafar Panahi w kinie Kinematograf

„Niedźwiedzie nie istnieją” (2022), reż. Jafar Panahi w kinie Kinematograf

Zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji, film zrealizowany w tajemnicy przed irańskimi władzami. Jego twórca, Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością.

Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

Zobacz Niedźwiedzie nie istnieją (2022), reż. Jafar Panahi na ekranie kina Kinematograf:

1.12, piątek, 17:30
2.12, sobota, 19:15,
3.12, niedziela, 16:15
6.12, środa, 19:30
7.12, czwartek, 19:15

Kup bilet: 17/19 zł

Rysunkowy plakat na niebieskim tle. Złoty napis NIEDŹWIEDZIE NIE ISTNIEJĄ, a pomiędzy nim po lewej stronie kilka kolorowych rysunkowych postaci, obok loga festiwali, na których pojawił się film

Niedźwiedzie nie istnieją (2022)
reżyseria: Jafar Panahi