Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Niedzielne spacery i oprowadzania z przewodnikiem

Niedzielne spacery i oprowadzania z przewodnikiem

NIEDZIELNE SPACERY Z PRZEWODNIKIEM

04.06.2023, godz. 15.00 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem dla dzieci z opiekunami w ramach cyklu Filmowe opowieści (bilet 10/15 zł.), limit 15 osób.

Muzealna podróż od XIX–wiecznych zabawek optycznych, przez bohaterów klasyki polskiej animacji z XX wieku, aż po elementy filmowej scenografii z początku XXI wieku. Opowieść prowadzimy w wybranych salach wystawy stałej Łódź filmowa oraz na wystawie czasowej Pałac pełen bajek.

11.06.2023, godz. 15.00 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem dla dorosłych w ramach cyklu Samowyzwalacz (bilet 10/15 zł.), limit 15 osób.

Muzealny spacer rozpoczynamy od początków kina jako nowinki technicznej, narodzinach przemysłu kinowego, gwiazdach ekranu i pierwszych domowych seansach.. Film to dzieło zbiorowe angażujące wiele osób i instytucji. Na wystawie obok reżyserów i aktorów poświęcimy uwagę przedstawicielom najróżniejszych zawodów filmowych: operatorom, scenografom, animatorom, montażystom, kaskaderom czy pirotechnikom. Prezentujemy obiekty związane z ich profesjami oraz finalnym dziełem pracy – gotowym filmem kinowym lub telewizyjnym.

18.06.2023, godz. 15.00 – filmowy spacer ulicą Targową z przewodnikiem dla dorosłych w ramach cyklu Samowyzwalacz (bilet 10/15 zł.), limit 25 osób.

Plenerowy spacer ulicą Targowa, która pretenduje do najbardziej filmowej ulicy miasta. Opowiemy o instytucjach takich jak Szkoła Filmowa, Muzeum Kinematografii, EC1, Studio Małych Form Filmowych Se–Ma–For czy Miejski Kinematograf Oświatowy, o budynkach i plenerach filmowych oraz ludziach z branży filmowej. Ulica Targowa od Beczek Grohmana do Dworca Łódź Fabryczna to fascynująca historia Łodzi Filmowej wczoraj i dziś.

Wycieczka jest nieodpowiednia dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej z uwagi na bariery architektoniczne występujące na trasie spaceru.

25.06.2023, godz. 15.00 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem dla seniorów w ramach cyklu Samowyzwalacz (bilet 10/15 zł.), limit 15 osób.

Oprowadzanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o rodzinie Scheiblerów – najbogatszych łódzkich fabrykantach II połowy XIX wieku. Przedstawimy historię rozrastania się rezydencji i zmian w eklektycznym  wystroju na przestrzeni lat. W czasie zwiedzania pałacowych pomieszczeń przedstawimy miejsca powstawania scen filmowych oraz występujących w nich aktorów. Spacer zakończymy przyjrzeniem się eksponatom muzealnym, które stanowią pamiątki po filmowych twórcach wspominanych podczas zwiedzania.