Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Łódzki Festiwal Filmowy:„Gdy kwiaty nie milczą” w reż. Andrieja Kuciły

Łódzki Festiwal Filmowy:„Gdy kwiaty nie milczą” w reż. Andrieja Kuciły

13.09, środa, 17:00
Miejsce: kino Kinematograf

Wstęp wolny

Łódzki Festiwal Filmowy: pokaz filmu „Gdy kwiaty nie milczą” w reż. Andrieja Kuciły.

14. Festiwal Kamera Akcja oraz 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu  zapraszają na zapowiedź obu wydarzeń, którym będzie pokaz dokumentu „Gdy kwiaty nie milczą” w reżyserii Andrieja Kutsiły. Film nagrodzono w ubiegłym roku Białą Kobrą za „pokazanie skutków przemocy politycznej [na Białorusi] oczyma i emocjami kobiet”.

Kolejne fałszowanie wyborów prezydenckich w 2020 roku na Białorusi doprowadziło do masowego oporu społecznego, jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie doświadczył. Brutalne stłumienie pokojowych protestów zaowocowało masowymi marszami. Jednak trwające od kilku miesięcy pokojowe protesty nie doprowadziły do rezygnacji Aleksandra Łukaszenki z piastowanego przez 27 lat urzędu prezydenta. Pojawiły się za to represje polityczne, na skalę niespotykaną w historii Europy od kilkudziesięciu lat. Dokument skupia się na życiu białoruskich rodzin, które mimo doświadczonych traum starają się żyć dalej i robić swoje. Poprzez ich losy jesteśmy w stanie zobaczyć ból i nadzieję, poczuć strach i determinację tych ludzi. Niezwykle poruszający film mieszkającego w Polsce białoruskiego reżysera.
 
Mężczyzna odbiera statuetkę, za nim plansza ze zdjęciem i tytułem zwycięskiego filmu. Obok niego kobieta z mikrofonem.

Laureat konkursu filmów dokumentalnych 32. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu – Andriej Kuciła. 

Wydarzenie organizowane jest w ramach sieci współpracy o nazwie Łódzki Festiwal Filmowy. Inicjatywa oznacza kooperację programową i promocyjną Festiwalu Kamera Akcja oraz Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

14. Festiwal Kamera Akcja (stacjonarnie: 12-15.10.2023, online: 16-19.10.2023) dofinansowany jest z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Mecenasem festiwalu jest Uniwersytet Łódzki. Partnerem głównym Szkoła Filmowa w Łodzi.

33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu (stacjonarnie: 16-22.10.2023, online: 16-19.10.2023) dofinansowany jest z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerzy to m.in. NCK, SFP, PGE Dystrybucja, Tygodnik Angora, MCKB, Exaqua.