Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Klasyk w kinie: „Rozmowa” (1974), reż. Francis Ford Coppola

Klasyk w kinie: „Rozmowa” (1974), reż. Francis Ford Coppola

W 2024 roku mija 50 lat od powstania arcydzieła Francisa Forda Coppoli, nagrodzonego Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. Ekspert od podsłuchów (Gene Hackman) nagrywa parę. Zaniepokojony treścią zarejestrowanej rozmowy stara się dowiedzieć, czy podsłuchiwanym grozi niebezpieczeństwo.

5 lipca • piątek, godz. 17:30
7 lipca • niedziela, godz. 18:00 
11 lipca • czwartek, godz. 19:00

Bilet: 17/19zł Kup bilet

Ekspert od monitoringu Harry Caul (w tej roli Gene Hackman) zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek.
Harry uznawany jest za eksperta w swoim zawodzie. Obsesyjnie jednak obawia się podsłuchu i dlatego trzyma się na uboczu, oddzielając interesy od życia osobistego. Jest do tego stopnia na tym punkcie przewrażliwiony, że na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności.

W tym roku mija 50 lat od powstania arcydzieła Francisa Forda Coppoli. Utrzymana w konwencji thrillera Rozmowa zadaje pytanie dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Została zrealizowana dwa lata po Ojcu chrzestnym. Reżyser zwykł mówić, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na nakręcenie właśnie filmu o Harrym Caulu. Finansowy i artystyczny sukces opowieści o mafijnej rodzinie spowodował, że Coppola mógł ziścić swój wymarzony projekt. “Rozmowa” jest filmem, który mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania, wpisuje się w panującą wówczas w Stanach Zjednoczonych atmosferę wywołaną aferą Watergate. Tym filmem Coppola potwierdził swój status jednego z najciekawszych twórców lat 70., którego twórczość łączy w sobie cechy kina amerykańskiego
i europejskiego. Za swój film otrzymał pierwszą w swojej karierze Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes
(drugą odbierze 5 lat później za “Czas apokalipsy”). Jest jednym z dziewięciu reżyserów, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe canneńskie wyróżnienie.

Skip to content